The AIME Board of Trustees is the governing body of the Corporation and shall manage the activities, property, and affairs of the Corporation; the Board of Trustees may exercise all such powers of he Corporation as shall not be prohibited by the Act, the Articles of Incorporation or Bylaws. The Board of Trustees shall manage the Corporation under provisions of a Fiscal Policy as established and modified by the Board from time to time.
Name | Position | Start | End |
---|---|---|---|
Dr Jennifer Miskimins | President-Elect | 08/01/2018 | 07/31/2024 |
Mark Rubin | Trustee | 08/01/2020 | 07/31/2025 |
Mr. David L. Kanagy | Trustee | 08/01/2020 | 07/31/2025 |
Jim Robinson | Trustee | 08/01/2018 | 07/31/2025 |
Ron Ashburn | Trustee | 08/01/2018 | 07/31/2025 |
Elizabeth A. Holm | President-Elect Designate | 08/07/2021 | 07/01/2025 |
Description TBD
Name | Position | Start | End |
---|---|---|---|
Dr. Sukumar Bandopadhyay | Chair | 03/01/2020 | 02/28/2025 |
Roussos Dimitrakopoulos | Member | 03/01/2022 | 02/28/2025 |
Dr. Sean D. Dessureault | Member | 03/01/2022 | 02/28/2025 |
Dr. Kadri Dagdelen | Member | 03/01/2022 | 02/28/2025 |
Julian Ortiz | Member | 03/01/2022 | 02/28/2050 |
Dr Andrea J. Brickey, PHD | Member | 03/01/2022 | 02/28/2050 |
Ernest Y. Baafi | Member | 03/01/2022 | 02/28/2025 |
Winfred Assibey-Bonsu | Member | 03/01/2022 | 02/28/2025 |
Andrej Subelj | Member | 03/01/2022 | 02/28/2025 |
Tara K. Davis | SME Staff | 03/01/2012 | 02/28/2025 |
The Committee shall review the nominations for the IM&AD Frank A. Alsobrook Distinguished Service Award and select the recipient.
Name | Position | Start | End |
---|---|---|---|
Gaurav Soni | Chair | 03/01/2024 | 02/28/2025 |
Nathan Manser, PHD | Member | 03/01/2024 | 02/28/2025 |
Raghav M. Dube | Member | 03/01/2024 | 02/28/2025 |
Clayton McMillan | Member | 03/01/2024 | 02/28/2025 |
Rudrajit Mitra, PHD | Member | 03/01/2024 | 02/28/2025 |
Description TBD
Name | Position | Start | End |
---|---|---|---|
Rebecca B. Siwale | Chair | 03/19/2024 | |
Casey Stazick | Member | 03/19/2024 | |
Elisa Comis | Member | 03/19/2024 | |
Line-Audrey Nkule | Member | 03/19/2024 | |
Kevin Toe | Member | 03/01/2022 | 02/28/2025 |
Matt Blattman | Member | 03/01/2023 | 02/28/2027 |
Laura A. Nelson | SME Staff | 03/01/2022 | 02/28/2050 |
Karin Harrington | SME Staff | 03/01/2022 | 02/28/2050 |
The Howard L. Hartman Award, established in 1989, recognizes distinguished contributions in practice, teaching or research in the field of underground ventilation engineering.
Name | Position | Start | End |
---|---|---|---|
Arash Habibi | Co-Chair | 03/01/2022 | 02/28/2025 |
Arunkumar Rai, MS MBA | Co-Chair | 03/01/2024 | 02/28/2026 |
Mr Craig Stewart, B.S.M.E | Member | 03/01/2024 | 02/28/2028 |
Mr J. Daniel Stinnette, PE | Member | 03/01/2021 | 02/28/2025 |
Dr. Karoly C. Kocsis, Ph.D. | Member | 03/01/2022 | 02/28/2026 |
Heather N. Dougherty, PE, PHD | Member | 03/01/2023 | 02/28/2027 |
The Committee shall review the nominations for the Rock Mechanics Award and select the recipient. The Rock Mechanics Award is awarded to recognize distinguished contributions toward the advancement of rock mechanics.
Name | Position | Start | End |
---|---|---|---|
Brijes Mishra, PHD | Chair | 03/01/2024 | 02/28/2025 |
David Cheung | Representative | 03/01/2024 | 02/28/2028 |
Zoheir Khademian | Representative | 03/01/2024 | 02/28/2028 |
Emily Rose | Representative | 03/01/2023 | 02/28/2027 |
Deniz Tuncay | Representative | 03/01/2023 | 02/28/2027 |
Jim Haughey | Representative | 03/01/2022 | 02/28/2026 |
Anna P. Perry | Representative | 03/01/2021 | 02/28/2025 |
Laura Claire O'Connor | Representative | 03/01/2022 | 02/28/2026 |
The Committee shall review the nominations for the Aplan Award and select the recipient. The Frank F. Aplan Award (Aplan Award) recognizes engineering or scientific contributions that further the understanding of the technology of coal and/or mineral engineering. Eligible areas of recognition include agglomeration, classification, comminution, electrical and magnetic separation, flocculation and sedimentation, froth flotation, and other related processing operations.
Name | Position | Start | End |
---|---|---|---|
Dr. Barbara J. Arnold | Chair | 03/01/2024 | 02/28/2026 |
Dr Tarun Bhambhani | Representative | 03/01/2023 | 02/28/2026 |
James E. Gebhardt, PE, PHD | Representative | 03/01/2024 | 02/28/2027 |
Robert V. Washnock, QP | Representative | 03/01/2022 | 02/28/2025 |
Susan B. Bealko, MS, MPH | Representative | 03/01/2024 | 02/28/2027 |
The Award is administered by SME’s Coal & Energy Division.
Name | Position | Start | End |
---|---|---|---|
Dr. Paul W. Conrad | Chair | 03/01/2024 | 02/28/2025 |
Edward F. Zeglen, Jr, PE | Member | 03/01/2024 | 02/28/2026 |
Dr. Tathagata Ghosh, PhD | Member | 03/01/2024 | 02/28/2027 |
Steven J. Schafrik | Member | 03/01/2023 | 02/28/2025 |
Susan B. Bealko, MS, MPH | Member | 03/01/2023 | 02/28/2025 |
The Erskine Ramsay Award Committee is responsible for reviewing the nominations for the Erskine Ramsay Award and selecting the recipient. The Ramsay Award recognizes distinguished achievement in coal mining to include both bituminous coal and anthracite.
Name | Position | Start | End |
---|---|---|---|
Brian N. Shaffer, P.G. | Chair | 03/01/2024 | 02/28/2025 |
Dr. Abhishek Choudhury | Member | 03/01/2023 | 02/28/2027 |
Sampurna Arya | Member | 03/01/2021 | 02/28/2025 |
J. Eric Shereda, PE | Member | 03/01/2022 | 02/28/2026 |
Baojie Zhang | Member | 03/01/2022 | 02/28/2026 |
Robert A. Kimutis | Member | 03/01/2024 | 02/28/2028 |
Thomas A. Gray | Member | 03/01/2024 | 02/28/2028 |
The Howard N. Eavenson Award Committee is responsible for reviewing the nominations for the Howard N. Eavenson Award and selecting the recipient. The Eavenson Award recognizes distinguished contributions to the advancement of coal mining.
Name | Position | Start | End |
---|---|---|---|
Dr. Michael Karmis | Chair | 03/01/2024 | 02/28/2025 |
Edward F. Zeglen, Jr, PE | Member | 03/01/2023 | 02/28/2025 |
Amy L. McBrayer | Member | 03/01/2024 | 02/28/2027 |
Mr. Ryan M. Murray | Member | 03/01/2023 | 02/28/2026 |
Heather Trexler | Member | 03/01/2023 | 02/28/2026 |
Dr. Vladislav Kecojevic | Member | 03/01/2023 | 02/28/2025 |
The Committee selects the recipient(s) of the J.W. Woomer Award. This award brings recognition of engineering professionalism to young people working in the coal industry.
Name | Position | Start | End |
---|---|---|---|
Susan B. Bealko, MS, MPH | Chair | 03/01/2024 | 02/28/2025 |
Gregory S. Barclay | Vice Chair | 03/01/2024 | 02/28/2025 |
Samuel C. Baker | Member | 03/01/2024 | 02/28/2027 |
Michael Keener | Member | 03/01/2024 | 02/28/2027 |
Thomas C. Rauch | Member | 03/01/2023 | 02/28/2026 |
Matthew R. Gray | Member | 03/01/2023 | 02/28/2026 |
The Committee selects the recipient of the annual Percy W. Nicholls Award. Established in 1942, funded by AIME and ASME in alternating years, the Percy W. Nicholls Award is given for notable scientific or industrial achievement in the field of solid fuels.
Name | Position | Start | End |
---|---|---|---|
Brijes Mishra, PHD | Chair | 03/01/2024 | 02/28/2025 |
Brijes Mishra, PHD | Member | 03/01/2021 | 02/28/2025 |
Deniz Tuncay | Member | 03/01/2023 | 02/28/2027 |
Carol Kiser | SME Staff | 03/01/2021 | 02/28/2050 |
The Committee shall review all applications for the Coal & Energy Division Scholarship and the John Sidney Marshall Scholarship and select the recipient(s).
Name | Position | Start | End |
---|---|---|---|
Jon M. Bobbera | Chair | 03/01/2024 | 02/28/2025 |
Brett A. Ashley, PE | Member | 03/01/2024 | 02/28/2026 |
Mark A. Van Dyke | Member | 03/01/2024 | 02/28/2026 |
Michael Keener | Member | 03/01/2023 | 02/28/2025 |
Rohit Pandey | Member | 03/01/2023 | 02/28/2025 |
The Committee selects the recipient(s) of the Stefanko Best Paper Award. The Coal & Energy Division Stefanko Best Paper Award is awarded to recognize authors presenting papers in the Coal & Energy Division technical sessions for their contributions to the body of knowledge.
Name | Position | Start | End |
---|---|---|---|
Edward F. Zeglen, Jr, PE | Chair | 03/01/2024 | 02/28/2025 |
Jim Haughey | Member | 03/01/2024 | 02/28/2026 |
Deniz Tuncay | Member | 03/01/2024 | 02/28/2027 |
Ashish R. Kumar, PE | Member | 03/01/2023 | 02/28/2026 |
Samuel C. Baker | Member | 03/01/2023 | 02/28/2025 |
Mrs Rachel Boothby | Member | 03/01/2022 | 02/28/2025 |
The Environmental Division Benefactor Award is administered by the SME Environmental Division Executive Committee.
The Committee shall review the nominations for the Environmental Division Distinguished Service Award recipient.
Name | Position | Start | End |
---|---|---|---|
Annelia Tinklenberg | Chair | 03/01/2024 | 02/28/2025 |
Jen Pepe | Member | 03/01/2024 | 02/28/2025 |
Omar A. Smith | Member | 03/01/2024 | 02/28/2026 |
Mrs Genevieve M. Sutton | Member | 03/01/2024 | 02/28/2029 |
Heather Halderman | Member | 03/01/2023 | 02/28/2028 |
Amar Patel | Member | 03/01/2022 | 02/28/2027 |
Carol Kiser | SME Staff | 03/01/2021 | 02/28/2050 |
The Committee shall review all applications for the EVD Scholarship and select the recipient(s).
Name | Position | Start | End |
---|---|---|---|
Liane T S George | Chair | 03/01/2023 | 02/28/2025 |
Daniel Torres | Member | 03/01/2023 | 02/28/2026 |
Mackenzie Best | Member | 03/01/2024 | 02/28/2027 |
Beatriz Zataray | Member | 03/01/2024 | 02/28/2027 |
Irene Montero | Member | 03/01/2022 | 02/28/2026 |
The Committee shall review the nominations for the SME/AIME Environmental Stewardship Distinguished Service Award and select the recipient.
Name | Position | Start | End |
---|---|---|---|
Omar A. Smith | Chair | 03/01/2024 | 02/28/2025 |
Heather Halderman | Member | 03/01/2023 | 02/28/2027 |
Amar Patel | Member | 03/01/2022 | 02/28/2027 |
Jen Pepe | Member | 03/01/2023 | 02/28/2025 |
Annelia Tinklenberg | Member | 03/01/2024 | 02/28/2025 |
Mrs Genevieve M. Sutton | Member | 03/01/2024 | 02/28/2029 |
Carol Kiser | SME Staff | 03/01/2021 | 02/28/2050 |
This committee will develop nominations for Division committees and the Division’s awards including, but not limited to: ensuring a representative slate of nominees (from the committee and the public), promoting and recruiting nominations for each award, providing a slate of nominees for each award to the S&H Division executive committee for their adjudication, maintaining confidentiality regarding all aspects of the nomination and award selection process, working with SME staff to ensure physical awards are prepared for presentation at H&S Division award breakfast at the annual SME conference and exposition.
Name | Position | Start | End |
---|---|---|---|
Emily J. Haas | Chair | 03/01/2023 | 02/28/2025 |
Juan J. Monsalve, M.Sc | Vice Chair | 03/01/2023 | 02/28/2025 |
Elham Rahimi | Co-Chair | 03/01/2023 | 02/28/2025 |
Lara Sims, CMSP | Member | 03/01/2023 | 02/28/2025 |
Dr Andrea J. Brickey, PHD | Member | 03/01/2024 | 02/28/2025 |
Description TBD
Name | Position | Start | End |
---|---|---|---|
Emily J. Haas | Chair | 03/01/2023 | 02/28/2026 |
Amy J Richins | Member | 03/01/2023 | 02/28/2025 |
Joseph Bucci | Member | 03/01/2023 | 02/28/2026 |
Monique Parker | Member | 03/01/2023 | 02/28/2025 |
Darin R. Klewsaat, CMSP, CPG, PG | Member | 03/01/2024 | 02/28/2026 |
Dr Michael G. Nelson | Member | 03/01/2024 | 02/28/2026 |
The Committee shall review all applications for the IM&AD Scholarship and select the recipient(s).
Name | Position | Start | End |
---|---|---|---|
Raghav M. Dube | Chair | 03/01/2024 | 02/28/2026 |
Nathan Manser, PHD | Member | 03/01/2024 | 02/28/2025 |
Mr Tushar Gupta | Member | 03/01/2024 | 02/28/2025 |
John Sackrider | Member | 03/01/2023 | 02/28/2025 |
Mr Himesh Patel | Member | 03/01/2023 | 02/28/2025 |
The Wallace Scholarship is awarded annually to a master’s degree candidate in geology or geological science who plans to pursue a career in the field of exploration geology.
Name | Position | Start | End |
---|---|---|---|
James E. Tabinski | Chair | 03/01/2024 | 02/28/2025 |
Marion H. King | Representative | 03/01/2023 | 02/28/2025 |
Mr Tushar Gupta | Representative | 03/01/2024 | 02/28/2025 |
Gregory F. Sutton | Representative | 03/01/2024 | 02/28/2025 |
Bradley M. Dunn | Representative | 03/01/2024 | 02/28/2025 |
The Hal Williams Hardinge Award Committee is responsible for reviewing the nominations for the Hal Williams Hardinge Award and selecting the recipient. The Hardinge Award recognizes outstanding achievements in the field of industrial minerals.
Name | Position | Start | End |
---|---|---|---|
Dr. Marc A. Herpfer | President | 03/01/2024 | 02/28/2025 |
Riddhika Jain | Member | 03/01/2023 | 02/28/2027 |
Dr. J. Richard Kyle | Member | 03/01/2024 | 02/28/2028 |
Raghav M. Dube | Member | 03/01/2024 | 02/28/2028 |
Dr. Bowen Li | Member | 03/01/2024 | 02/28/2028 |
Srinivas Veeramasuneni | Member | 03/01/2022 | 02/28/2026 |
Thomas E. Newman, PG | Member | 03/01/2022 | 02/28/2026 |
Edgar Blanco | Member | 03/01/2021 | 02/28/2025 |
The Young Scientist Award is administered by SME’s Industrial Minerals & Aggregates Division (IM&AD) Executive Committee.
Name | Position | Start | End |
---|---|---|---|
Gaurav Soni | Chair | 03/01/2024 | 02/28/2025 |
Nathan Manser, PHD | Member | 03/01/2024 | 02/28/2025 |
Riddhika Jain | Member | 03/01/2024 | 02/28/2025 |
Rudrajit Mitra, PHD | Member | 03/01/2024 | 02/28/2025 |
John Sackrider | Member | 03/01/2024 | 02/28/2025 |
Description TBD
Name | Position | Start | End |
---|---|---|---|
Mona Vandervoort | SME Staff | 03/01/2010 | 02/28/2025 |
Description TBD
Name | Position | Start | End |
---|---|---|---|
Levi Thompson | Chair | 06/02/2022 | 02/28/2025 |
Dr. Courtney A. Young | Representative | 04/01/2021 | 04/28/2024 |
Dr Michael S. Moats, PHD | Representative | 03/01/2022 | 02/28/2025 |
David Soukup | Member | 03/01/2021 | 02/28/2025 |
Carol Kiser | SME Staff | 03/01/2021 | 02/28/2050 |
The Committee shall review the nominations for the Douglas Award and select the recipient. The James Douglas Gold Medal (Douglas Award) recognizes distinguished achievement in nonferrous metallurgy, including both the beneficiation of ores and the alloying and utilization of nonferrous metals.
Name | Position | Start | End |
---|---|---|---|
Dr. Jaeheon Lee | Chair | 03/01/2024 | 02/28/2025 |
Christina Meskers | Representative | 03/01/2022 | 02/28/2025 |
David G. Meadows | Representative | 03/01/2022 | 02/28/2025 |
John S. Carpenter | Representative | 03/01/2023 | 02/28/2025 |
Carol Kiser | SME Staff | 03/01/2021 | 02/28/2050 |
The Committee shall review the nominations for the Outstanding Young Engineer Award and select the recipient. The Outstanding Young Engineer Award recognizes significant contributions of a young individual within the Mineral Processing-Extractive discipline
Name | Position | Start | End |
---|---|---|---|
David G. Meadows | Chair | 03/01/2024 | 02/28/2025 |
Adam R. House, QP | Member | 03/01/2024 | 02/28/2031 |
Mr. Robert Nick Gow | Member | 03/01/2022 | 02/28/2029 |
Mr James R. Wickens | Member | 03/01/2023 | 02/28/2030 |
Christopher A. Noble, PE, PHD | Member | 03/01/2020 | 02/28/2027 |
Kimberly D. Mills, PHD | Member | 03/01/2021 | 02/28/2028 |
Dr Tarun Bhambhani | Member | 03/01/2019 | 02/28/2026 |
Dr. Jaeheon Lee | Member | 03/01/2019 | 02/28/2025 |
The Committee shall review the nominations for the Gaudin Award and select the recipient. The Gaudin Award is given for scientific or engineering contributions that further the understanding of the technology of mineral processing. Eligible areas for contributions are agglomeration, classification, comminution, electrical and magnetic separation, flocculation and sedimentation, froth flotation, hydrometallurgy, particulate behavior, and other related mineral processing operations.
Name | Position | Start | End |
---|---|---|---|
Michael Blois | Member | 03/01/2024 | 02/28/2027 |
Dr. Barbara J. Arnold | Member | 03/01/2024 | 02/28/2027 |
Clifton A Boylston | Member | 03/01/2023 | 02/28/2026 |
Leonard N. Hill | Member | 03/01/2023 | 02/28/2026 |
Dr York Smith, PHD | Member | 03/01/2022 | 02/28/2025 |
Dr Mohammad Rezaee | Member | 03/01/2022 | 02/28/2025 |
The Taggart Award is made for the paper or series of closely related papers with at least one common author, which, in the opinion of the Committee, represents a notable contribution to the science of mineral processing. The Committee shall review the eligible papers and select the recipient.
Name | Position | Start | End |
---|---|---|---|
Guikuan Yue | Member | 03/01/2022 | 02/28/2025 |
D. R. Nagaraj, PHD | Member | 03/01/2022 | 02/28/2025 |
Dr York Smith, PHD | Member | 03/01/2023 | 02/28/2026 |
Fangyu Liu | Member | 03/01/2024 | 02/28/2027 |
Seyed Hassan Amini, PHD | Member | 03/01/2024 | 02/28/2027 |
The Committee shall review the nominations for the Milton E. Wadsworth Award and select the recipient. The Committee is also responsible for soliciting and/or submitting nominations as appropriate/necessary. The Wadsworth Award recognizes distinguished contributions that advance our understanding of the science and technology of nonferrous chemical metallurgy.
Name | Position | Start | End |
---|---|---|---|
Tim G. Robinson | Member | 03/01/2023 | 02/28/2026 |
Christine R. Green | Member | 03/01/2023 | 02/28/2026 |
Scott A. Shuey, PHD, QP | Member | 03/01/2022 | 02/28/2025 |
Mr. Robert Nick Gow | Member | 03/01/2022 | 02/28/2025 |
The Robert H. Richards Award Committee is responsible for reviewing the nominations for the Robert H. Richards Award and selecting the recipient. The Richards Award recognizes achievement in any form which unmistakably furthers the art of mineral beneficiation in any of its branches.
Name | Position | Start | End |
---|---|---|---|
Tim G. Robinson | Chair | 03/01/2024 | 02/28/2025 |
Sumedh Gostu | Member | 03/01/2024 | 02/28/2028 |
Dr. Janet Baron | Member | 03/01/2024 | 02/28/2028 |
Dr Joseph Grogan | Member | 03/01/2021 | 02/28/2025 |
Fangyu Liu | Member | 03/01/2023 | 02/28/2027 |
Dr. Hamid Akbari | Member | 03/01/2023 | 02/28/2027 |
Dr. Daniel R. Palo | Member | 03/01/2022 | 02/28/2026 |
Adam R. House, QP | Member | 03/01/2022 | 02/28/2026 |
The Committee shall review all applications for the Klimpel and MPD Scholarships and Rong Yu Wan Ph.D. Dissertation Award and select the recipient(s).
Name | Position | Start | End |
---|---|---|---|
Zachery A. Zanetell | Member | 03/01/2022 | 02/28/2025 |
Jordan M. Rutledge | Member | 03/01/2022 | 02/28/2025 |
Sumedh Gostu | Member | 03/01/2023 | 02/28/2026 |
Deniz Talan | Member | 03/01/2023 | 02/28/2026 |
Carol Kiser | SME Staff | 03/01/2021 | 02/28/2050 |
The award was established by AIME in l965 to recognize distinguished contributions to the advancement of mineral economics.
Name | Position | Start | End |
---|---|---|---|
Nathan Manser, PHD | Chair | 03/01/2024 | 02/28/2025 |
Gaurav Soni | Representative | 03/01/2024 | 02/28/2026 |
Ms. Jenessa L. Haarala | Representative | 03/01/2024 | 02/28/2025 |
Steven J. Schafrik | Representative | 03/01/2024 | 02/28/2026 |
Donald C. Dwyer | Representative | 03/01/2023 | 02/28/2025 |
The award will be administered by the Accreditation and Curricular Issues Committee.
Name | Position | Start | End |
---|---|---|---|
Dr. Moe Momayez | Chair | 03/01/2024 | 02/28/2026 |
Mona Vandervoort | SME Staff | 03/01/2010 | 02/28/2025 |
The Dickerson Award is administered by the Mining & Exploration Division (M&E Division) of the Society, under the direction of the SME Board of Directors.
Name | Position | Start | End |
---|---|---|---|
Lia Walker | Chair | 03/01/2024 | 02/28/2025 |
Ms. Jenessa L. Haarala | Chair Elect | 03/01/2024 | 02/28/2025 |
Bradley M. Dunn | Past Chair | 03/01/2024 | 02/28/2025 |
Dean R. Gehring | Member | 03/01/2024 | 02/28/2025 |
Kevin Martindale | Member | 03/01/2024 | 02/28/2027 |
Thomas L. Dyer | Member | 03/01/2022 | 02/28/2025 |
The Jackling Award is administered by the Mining & Exploration Division (M&E Division) of the Society, under the direction of the SME Board of Directors.
Name | Position | Start | End |
---|---|---|---|
Donald C. Dwyer | Chair | 03/01/2024 | 02/28/2025 |
Ms. Jenessa L. Haarala | Member | 03/01/2020 | 02/28/2025 |
Mrs Kathryn E. Marten Robertson, B.S.M.E, MBA | Member | 03/01/2023 | 02/28/2028 |
Lia Walker | Member | 03/01/2022 | 02/28/2027 |
Daniel B. Rosenbach | Member | 03/01/2021 | 02/28/2026 |
Bradley M. Dunn | Member | 03/01/2024 | 02/28/2025 |
Russell J. Sheets, PE | Member | 03/01/2024 | 02/28/2029 |
The Award is administered by the Mining & Exploration Division (M&E Division) of the Society, under the direction of the SME Board of Directors
Name | Position | Start | End |
---|---|---|---|
Donald C. Dwyer | Chair | 03/01/2024 | 02/28/2025 |
Bradley M. Dunn | Member | 03/26/2024 | 02/28/2025 |
Lia Walker | Member | 03/01/2023 | 02/28/2028 |
Mrs Kathryn E. Marten Robertson, B.S.M.E, MBA | Member | 03/01/2024 | 02/28/2027 |
Ms. Jenessa L. Haarala | Member | 03/01/2021 | 02/28/2026 |
Daniel B. Rosenbach | Member | 03/01/2022 | 02/28/2027 |
Description TBD
Name | Position | Start | End |
---|---|---|---|
Donald C. Dwyer | Chair | 03/01/2024 | 02/28/2025 |
Brian D. Groff, PE, Qualified Person | Member | 03/01/2023 | 02/28/2025 |
Stella M. Searston | Member | 12/16/2020 | 02/28/2026 |
Ms. Jenessa L. Haarala | Member | 03/01/2024 | 02/28/2025 |
Mrs Kathryn E. Marten Robertson, B.S.M.E, MBA | Member | 03/01/2024 | 02/28/2025 |
David M. Abbott, Jr. | Member | 03/01/2024 | 02/28/2025 |
The Award is administered by the Mining & Exploration Division (M&E Division) of the Society, under the direction of the SME Board of Directors.
Name | Position | Start | End |
---|---|---|---|
Bradley M. Dunn | Chair | 03/01/2024 | 02/28/2025 |
Donald C. Dwyer | Member | 03/01/2024 | 02/28/2025 |
Ms. Jenessa L. Haarala | Member | 03/01/2024 | 02/28/2025 |
Russell J. Sheets, PE | Member | 03/01/2024 | 02/28/2028 |
Mrs Kathryn E. Marten Robertson, B.S.M.E, MBA | Member | 03/01/2023 | 02/28/2028 |
Lia Walker | Member | 03/01/2022 | 02/28/2027 |
The Award is administered by the Mining & Exploration Division (M&E Division) of the Society, under the direction of the SME Board of Directors.
Name | Position | Start | End |
---|---|---|---|
Ms. Jenessa L. Haarala | Chair | 03/01/2024 | 02/28/2025 |
Angelina K. Anani | Member | 03/01/2024 | 02/28/2025 |
Russell J. Sheets, PE | Member | 03/01/2024 | 02/28/2025 |
Grace E. Wilson, PE | Member | 03/01/2024 | 02/28/2027 |
Jeff R. Mattern | Member | 03/01/2022 | 02/28/2025 |
Mrs Kathryn E. Marten Robertson, B.S.M.E, MBA | Member | 03/01/2023 | 02/28/2025 |
Jason Sexauer | Member | 03/01/2023 | 02/28/2026 |
The Award Committee is to consist of the members of the M&E Division Program Planning Committee.
Name | Position | Start | End |
---|---|---|---|
Mrs Kathryn E. Marten Robertson, B.S.M.E, MBA | Chair | 03/01/2024 | 02/28/2025 |
Daniel B. Rosenbach | Member | 03/01/2024 | 02/28/2025 |
Matthew V. Deutsch | Member | 03/01/2024 | 02/28/2025 |
Russell J. Sheets, PE | Member | 03/01/2023 | 02/28/2025 |
Abhishekh Ashok Parmar | Member | 03/01/2023 | 02/28/2025 |
Dr Thomas W. Camm, PE | Member | 03/01/2023 | 02/28/2025 |
Ms. Chelsea A. Gilbert | Member | 03/01/2023 | 02/28/2025 |
The Committee shall review the applications submitted and select the recipients of the M&E Division Scholarship and the AIME Henry De Witt Smith Graduate Scholarship.
Name | Position | Start | End |
---|---|---|---|
Bradley M. Dunn | Chair | 03/01/2024 | 02/28/2025 |
Donald C. Dwyer | Member | 03/01/2024 | 02/28/2025 |
Russell J. Sheets, PE | Member | 03/01/2024 | 02/28/2025 |
The William Lawrence Saunders Award Committee is responsible for reviewing the nominations for the William Lawrence Saunders Award and selecting the recipient. The Saunders Award recognizes distinguished achievement in mining other than coal (including the production of nonmetallic minerals).
Name | Position | Start | End |
---|---|---|---|
Gregory F. Sutton | Chair | 03/01/2024 | 02/28/2025 |
Dr. Marc A. Herpfer | President | 03/01/2024 | 02/28/2025 |
Abhishekh Ashok Parmar | Member | 03/01/2024 | 02/28/2028 |
Brad Atkinson, MSc, EMBA | Member | 03/01/2024 | 02/28/2028 |
Ruby Barickman | Member | 03/01/2021 | 02/28/2025 |
Peter M. Haarala, PE | Member | 03/01/2021 | 02/28/2025 |
Mr. Shaun P. Graber | Member | 03/01/2023 | 02/28/2025 |
Dr. Abani R. Samal, PhD | Member | 03/01/2022 | 02/28/2026 |
Russell J. Sheets, PE | Member | 03/01/2022 | 02/28/2026 |
Description TBD
Name | Position | Start | End |
---|---|---|---|
Dr. Sukumar Bandopadhyay | Chair | 03/01/2020 | 02/28/2027 |
Dr. Kramer D. Luxbacher, PhD | Member | 03/01/2020 | 02/28/2027 |
Ms. Jessica M. Wempen | Member | 03/01/2020 | 02/28/2027 |
Dr. Jürgen F. Brune | Member | 03/01/2020 | 02/28/2027 |
Dr. Rick Honaker, PhD | Member | 03/01/2020 | 02/28/2027 |
Dr. Tathagata Ghosh, PhD | Member | 03/01/2020 | 02/28/2027 |
Dr. Barbara J. Arnold | Member | 03/01/2020 | 02/28/2027 |
Lorie Laessig | SME Staff | 03/01/2020 | 02/28/2025 |
Ms Megan Martin | SME Staff | 11/08/2021 |
Description TBD
Name | Position | Start | End |
---|---|---|---|
Dr. Ronel Kappes | Chair | 03/01/2021 | 02/28/2025 |
Dr. Erik C. Westman | Member | 03/01/2021 | 02/28/2025 |
James E. Gebhardt, PE, PHD | Member | 03/01/2021 | 02/28/2025 |
Dr. Virginia T. McLemore | Member | 03/01/2021 | 02/28/2025 |
Carol Kiser | SME Staff | 03/01/2021 |
The award will be administered by a committee of the most recent five SME past presidents.
Name | Position | Start | End |
---|---|---|---|
Dr. Hugh B. Miller | Chair | 03/01/2024 | 02/28/2025 |
Mr. Marc Le Vier | Member | 03/01/2024 | 02/28/2027 |
Ronald L. Parratt | Member | 03/01/2023 | 02/28/2026 |
Robert W. Schafer | Member | 03/01/2021 | 02/28/2025 |
William W. Edgerton | Member | 03/01/2022 | 02/28/2026 |
The SME Fellow Award is presented to a select few who have distinguished themselves by notable contributions to the technology or professional activities encompassed by SME and in some cases for significant contributions to a Section, the Society, or the Institute.
Name | Position | Start | End |
---|---|---|---|
Omar A. Smith | Chair | 03/01/2024 | 02/28/2025 |
Bill A. Hancock | President-Elect | 03/01/2024 | 02/28/2025 |
Mr. David L. Kanagy | SME Executive Director-ex officio | 03/01/2021 | 02/28/2050 |
Amy J Richins | Representative | 03/01/2024 | 02/28/2026 |
Kimberly Walster, CMSP | Representative | 03/01/2024 | 02/28/2025 |
Leon J. Jacobs, PE | Representative | 03/01/2023 | 02/28/2025 |
Gaurav Soni | Representative | 03/01/2024 | 02/28/2025 |
Dr Tarun Bhambhani | Representative | 03/01/2024 | 02/28/2025 |
Ms. Jenessa L. Haarala | Representative | 03/01/2024 | 02/28/2025 |
Steven J. Schafrik | Representative | 03/01/2024 | 02/28/2025 |
Tara K. Davis | SME Staff | 03/01/2017 | 02/28/2025 |
The Innovation Award is administered by the Robert E. Murray Innovation Award Committee under the direction of the SME staff.
Name | Position | Start | End |
---|---|---|---|
William M. Gleason | Editor-in-Chief | 03/01/2023 | 02/28/2030 |
Susan B. Bealko, MS, MPH | Representative | 03/01/2023 | 02/28/2026 |
Dr. Courtney A. Young | Representative | 03/01/2023 | 02/28/2026 |
Omar A. Smith | Representative | 03/01/2024 | 02/28/2025 |
Nathan Manser, PHD | Representative | 03/01/2022 | 02/28/2025 |
Jacob L. Carr, PHD | Representative | 03/01/2022 | 02/28/2025 |
Emily J. Haas | Representative | 03/01/2024 | 02/28/2027 |
Jonathan D. Klug | Representative | 03/01/2023 | 02/28/2026 |
Description TBD
Name | Position | Start | End |
---|---|---|---|
Samuel J. Shoemaker, Jr. | Chair | 03/01/2021 | 02/28/2025 |
Dr Ali Lashgari | Representative | 03/01/2022 | 02/28/2025 |
Nathan Manser, PHD | Representative | 03/01/2022 | 02/28/2025 |
Jen Pepe | Representative | 03/01/2022 | 02/28/2025 |
Vaibhav Raj, PHD | Representative | 03/01/2024 | 02/28/2027 |
Zachery A. Zanetell | Representative | 03/01/2024 | 02/28/2027 |
Omar A. Smith | Representative | 03/01/2024 | 02/28/2025 |
The award will be administered by a committee made up of the Past Chair of each SME mining-related division.
Name | Position | Start | End |
---|---|---|---|
David G. Meadows | Chair | 03/01/2024 | 02/28/2025 |
Bradley M. Dunn | Representative | 03/01/2024 | 02/28/2025 |
Emily J. Haas | Representative | 03/01/2024 | 02/28/2025 |
Dr. Tathagata Ghosh, PhD | Representative | 03/01/2024 | 02/28/2025 |
Riddhika Jain | Representative | 03/01/2024 | 02/28/2025 |
Jen Pepe | Representative | 03/01/2024 | 02/28/2025 |
The Robert M. Dreyer Award in Applied Economic Geology, established in 1999 as an annual Award, recognizes outstanding achievements in applied economic geology. The outstanding achievements so recognized must have been accomplished through commercial exploration or development of metalliferous and/or nonmetalliferous mineral deposits.
Name | Position | Start | End |
---|---|---|---|
Dr. William H. Wilkinson | Chair | 03/01/2024 | 02/28/2026 |
Richard Sillitoe | Member | 03/01/2023 | 02/28/2028 |
Dennis P. Bryan | Member | 03/01/2024 | 02/28/2029 |
Robert W. Schafer | Member | 03/01/2024 | 02/28/2029 |
Dr. John M. Proffett | Member | 03/01/2024 | 02/28/2029 |
Jeffrey A. Pontius | Member | 03/01/2022 | 02/28/2027 |
David L. Crouse | Member | 03/01/2019 | 02/28/2025 |
Tara K. Davis | SME Staff | 03/01/2017 | 02/28/2025 |
The SME Board of Directors shall have and exercise on behalf of the Society, all rights, powers and privileges granted to the Society as a not-for-profit corporation organized under the laws of Colorado in the carrying out of the purposes set forth in the Articles of Incorporation and Bylaws.
Name | Position | Start | End |
---|---|---|---|
Dr. Marc A. Herpfer | President | 03/01/2024 | 02/28/2025 |
Bill A. Hancock | President-Elect | 03/01/2024 | 02/28/2025 |
Mr. Marc Le Vier | Past President | 03/01/2024 | 02/28/2025 |
Mr. David L. Kanagy | Secretary-Treasurer | 03/01/2004 | 01/31/2025 |
Mr. Richard J. Lambert | Director | 03/01/2022 | 02/28/2025 |
Barbara Nielsen | Director | 03/01/2022 | 02/28/2025 |
Matt Blattman | Director | 03/01/2023 | 02/28/2026 |
Dr. S. Jayson Ripke | Director | 03/01/2023 | 02/28/2026 |
Dr. Courtney A. Young | Director | 03/01/2024 | 02/28/2027 |
Justin D. Anderson | Director | 03/01/2024 | 02/28/2027 |
Mr. Robert Nick Gow | Board Intern | 03/01/2024 | 02/28/2026 |
Vasu Gangrade | Board Intern | 03/01/2023 | 02/28/2025 |
Genny Homyack | SME Staff - ex officio | 10/20/2014 | 02/28/2025 |
The Past Presidents meet on an annual basis to review and offer advice on SME activities.
Name | Position | Start | End |
---|---|---|---|
Mr. Marc Le Vier | President | 03/01/2023 | 02/28/2075 |
Dr. Marc A. Herpfer | President | 03/01/2024 | 02/28/2075 |
Ronald L. Parratt | Past President | 03/01/2022 | 02/28/2075 |
John G. Mansanti | Past President | 03/01/2017 | 02/28/2075 |
William W. Edgerton | Past President | 03/01/2021 | 02/28/2075 |
James R. Arnold | Past President | 03/01/2007 | 02/28/2075 |
Dr. Ihor A. Kunasz | Past President | 03/01/1998 | 02/28/2075 |
George W. Luxbacher, PE, PHD | Past President | 03/01/2008 | 02/28/2075 |
Dr. Thomas J. O Neil | Past President | 03/01/2003 | 02/28/2075 |
Dr. Michael Karmis | Past President | 03/01/2002 | 02/28/2075 |
Dr. William H. Wilkinson | Past President | 03/01/2009 | 02/28/2075 |
Robert C. Freas | Past President | 03/01/1994 | 02/28/2075 |
Ta M. Li | Past President | 03/01/2001 | 02/28/2075 |
James W. Boyd | Past President | 03/01/1999 | 02/28/2075 |
Ted H. Eyde | Past President | 03/01/1991 | 02/28/2075 |
Mark A. Anderson | Past President | 03/01/1992 | 02/28/2075 |
Dr. Raja V. Ramani | Past President | 03/01/1995 | 02/28/2075 |
Dr Donald E. Ranta | Past President | 03/01/2000 | 02/28/2075 |
Arthur A. Schweizer | Past President | 03/01/2004 | 02/28/2075 |
Barbara A. Filas, PE | Past President | 03/01/2005 | 02/28/2075 |
Dr. Brij M. Moudgil | Past President | 03/01/2006 | 02/28/2075 |
Dr. Nikhil C. Trivedi | Past President | 03/01/2010 | 02/28/2075 |
Drew A. Meyer | Past President | 03/01/2012 | 02/28/2075 |
Dr. Barbara J. Arnold | Past President | 03/01/2018 | 02/28/2075 |
Dr. Hugh B. Miller | Past President | 03/01/2019 | 02/28/2075 |
Robert W. Schafer | Past President | 03/01/2020 | 02/28/2075 |
Timothy D. Arnold | Past President | 03/01/2016 | 02/28/2075 |
J. Steven Gardner, PE | Past President | 03/01/2015 | 02/28/2075 |
John O. Marsden, PE | Past President | 03/01/2014 | 02/28/2075 |
Mr. David L. Kanagy | Secretary | 10/11/2004 | 02/28/2025 |
Genny Homyack | SME Staff | 10/20/2014 | 02/25/2075 |
The Accreditation and Curricular Issues Committee shall determine curricular standards and deal with issues associated with accreditation including the development of program criteria recommended to the Council of Education and, in turn, the SME Board of Directors and the Accreditation Board for Engineering and Technology (ABET), Inc.
Click here to learn more about becoming an evaluator.
Name | Position | Start | End |
---|---|---|---|
Mona Vandervoort | SME Staff | 03/01/2010 | 02/28/2025 |
Members of the Academic Grant Selection Committee select recipients for the PhD fellowship and career development grant programs.
Contact volunteer@smenet.org for more information.
Name | Position | Start | End |
---|---|---|---|
Gregory A. Beckstrom | Past Chair | 03/01/2023 | 02/28/2026 |
Leigh W. Freeman | Member | 03/01/2021 | 02/28/2026 |
Dr. Ronel Kappes | Member | 03/01/2022 | 02/28/2025 |
Andrea K. Martin | Member | 03/01/2022 | 02/28/2025 |
Ms Megan Martin | SME Staff | 04/25/2023 | 02/28/2030 |
Lorie Laessig | SME Staff | 04/25/2023 | 02/28/2030 |
The Council of Education & Accreditation shall review and refer information and projects to the education subcommittees (Accreditation and Curricular Issues, and Student Member Affairs), receive and act when appropriate upon recommendations of the education subcommittees and Education Forum, and determine educational policy to be recommended to the SME Board of Directors.
The Council of Education & Accreditation also serves as the Ivan B. Rahn Education and Mineral Industry Education Award Committee. The Council of Education shall find a nominee whose contribution merits the award. Recipients of the award shall be selected through a nominating and voting process by the Council of Education with notification to the SME Executive Committee.
The Council of Education Members are the current Chair and Vice-Chair of each education committee.
Contact volunteer@smenet.org for more information.
Name | Position | Start | End |
---|---|---|---|
Dr. Moe Momayez | Chair | 03/01/2024 | 02/28/2026 |
Kathleen M. Tew | Chair | 03/01/2024 | 02/28/2026 |
Dr. Rick Honaker, PhD | Chair | 03/01/2024 | 02/28/2025 |
Emily A. Sarver | Chair | 03/01/2024 | 02/28/2027 |
Robert Hall | Chair | 03/01/2024 | |
Dr. Kramer D. Luxbacher, PhD | Vice Chair | 03/01/2024 | |
Dr. Jamal Rostami | Vice Chair | 03/01/2024 | 02/28/2027 |
Dr. Joel S. Kuszmaul | Vice Chair | 03/01/2024 | 02/28/2025 |
Emily Rose | Vice Chair | 03/01/2024 | 02/28/2026 |
Dr. Vladislav Kecojevic | Vice Chair | 03/01/2024 | 02/28/2026 |
Dr. Kathleen A. Altman | Past Chair | 03/01/2024 | 02/28/2026 |
Mona Vandervoort | SME Staff | 03/01/2007 | 02/28/2030 |
The mission of the Education Sustainability Committee is to develop specific, actionable recommendations that seek to address the long-term challenges that threaten the sustainability of U.S. Mining and Mineral Processing/Extractive Metallurgy academic degree granting programs.
The scope of the Committee includes programming/workshops, the facilitation of greater research opportunities for faculty, the collection and analysis of department/student data, and a variety of other efforts to promote stability of academic programs in minerals education and to improve the capacity of these programs to produce high-quality graduates for successful careers in industry and academia.
Contact volunteer@smenet.org for more information.
Name | Position | Start | End |
---|---|---|---|
Emily A. Sarver | Chair | 10/31/2023 | 02/28/2027 |
Dr. Jamal Rostami | Vice Chair | 10/31/2023 | 02/28/2025 |
Dr. Ronel Kappes | Member | 10/31/2023 | 02/28/2025 |
Andrea K. Martin | Member | 10/31/2023 | 02/28/2025 |
Dr. Snehamoy Chatterjee, PhD | Member | 10/31/2023 | 02/28/2027 |
Jack Groppo | Member | 10/31/2023 | 02/28/2027 |
Gregory A. Beckstrom | Member | 10/31/2023 | 02/28/2026 |
Leigh W. Freeman | Member | 10/31/2023 | 02/28/2026 |
Angie M. Harmon | Member | 10/31/2023 | 02/28/2027 |
Dr. Moe Momayez | Member | 03/01/2019 | 02/28/2025 |
Dr Andrea J. Brickey, PHD | Member | 03/01/2021 | 02/28/2026 |
Lorie Laessig | SME Staff | 04/25/2023 | 02/28/2030 |
Ms Megan Martin | SME Staff | 04/03/2023 | 02/28/2030 |
The Mineral School Department Heads Committee provides information on the current status of enrollment of undergraduate and graduate students in the United States as well as educational institutions in other countries depending upon membership of the committee. The Committee is responsible for maintaining accurate records of the number of graduates from their respective programs.
Committee members are department heads of mineral education programs.
Contact volunteer@smenet.org for more information.
Name | Position | Start | End |
---|---|---|---|
Dr. Kramer D. Luxbacher, PhD | Chair | 03/01/2024 | 02/28/2030 |
Christopher A. Noble, PE, PHD | Vice Chair | 03/01/2024 | 02/28/2030 |
Robert Hall | Member | 11/18/2022 | 02/28/2030 |
Qingqing Huang | Member | 03/01/2024 | 02/28/2030 |
Dr. Barbara J. Arnold | Member | 08/01/2023 | 02/28/2030 |
Dr Michael S. Moats, PHD | Member | 08/01/2023 | 02/28/2030 |
Jerry Downey | Member | 08/01/2023 | 02/02/2030 |
Dr. Michael L. Free | Member | 08/01/2023 | 02/28/2030 |
William M. Zisch | Member | 12/01/2023 | 02/28/2030 |
Dr. Tathagata Ghosh, PhD | Member | 11/10/2022 | 02/28/2030 |
M Stephen Enders | Member | 11/18/2022 | 02/28/2030 |
Dr. Zacharias G. Agioutantis | Member | 11/18/2022 | 02/28/2030 |
Dr Kwame Awuah-Offei | Member | 11/18/2022 | 02/28/2030 |
Scott D. Rosenthal, PE | Member | 11/18/2022 | 02/28/2030 |
Dr. Navid Mojtabai | Member | 11/18/2022 | 02/28/2030 |
Dr Javad Sattarvand | Member | 11/18/2022 | 02/28/2030 |
Dr. Karoly C. Kocsis, Ph.D. | Member | 11/18/2022 | 02/28/2030 |
Christopher A. Noble, PE, PHD | Member | 03/17/2023 | 02/28/2030 |
Rachel Grimes | SME Staff | 12/05/2022 | 02/28/2030 |
The Student Member Affairs Committee shall provide career guidance, suggest and coordinate student activities, and exercise general supervision over SME Student Chapters. As part of its charge, the Committee shall develop, review and provide for the dissemination of career information. Members of the committee shall serve as judges for the annual SME Outstanding Student Chapter Contest and the SME Outstanding Student Paper Contest, undergraduate and graduate divisions.
Members of the Student Member Affairs Committee are nominated by their Division. Contact your Division for more information or email volunteer@smenet.org.
Name | Position | Start | End |
---|---|---|---|
Kathleen M. Tew | Chair | 03/01/2024 | 02/28/2026 |
Emily Rose | Vice Chair | 03/01/2024 | 02/28/2025 |
Richard Ladouceur, PHD | Past Chair | 03/01/2024 | 02/28/2026 |
Elham Rahimi | Representative | 03/01/2024 | 02/28/2026 |
Deniz Talan | Representative | 03/01/2024 | 02/28/2026 |
Vaibhav Raj, PHD | Representative | 03/01/2023 | 02/28/2025 |
Amy J Richins | Representative | 03/01/2023 | 02/28/2025 |
Julie C. Lucas | Representative | 03/01/2022 | 03/01/2025 |
Michael Spicher | Representative | 03/01/2023 | 02/28/2025 |
Gregory S. Barclay | Representative | 03/01/2024 | |
Ms. Heather N. Lammers | Representative | 03/02/2023 | 02/28/2025 |
Ms Cassandra N Galvez | Representative | 03/01/2024 | 02/28/2026 |
Mona Vandervoort | SME Staff | 03/01/2010 | 02/28/2025 |
The MEC Committee provides the MEC with leadership and guidance and assists with fundraising and public outreach as appropriate on behalf of the MEC.
Contact volunteer@smenet.org for more information.
Name | Position | Start | End |
---|---|---|---|
Kurt P. Doran | Chair | 03/01/2024 | 02/28/2026 |
Lisa Rudstrom | Vice Chair | 03/01/2024 | 02/28/2026 |
Wendi Cooksey | Past Chair | 03/01/2024 | 02/28/2026 |
Patrick A. Jacomet | Member | 03/01/2022 | 02/28/2025 |
Kathryn F. Kosloski | Member | 03/01/2021 | 02/28/2027 |
Dr. C. Dale Elifrits | Member | 03/01/2012 | 02/28/2027 |
Joseph R Bindner | Member | 03/01/2023 | 02/28/2026 |
Kathleen M. Tew | Member | 03/01/2023 | 02/28/2026 |
Michael T. Myers, PE | Member | 03/01/2023 | 02/28/2026 |
Edward Wellman, PE, PG, CEG | Member | 03/01/2024 | 02/28/2027 |
Karen D. Rose | Member | 03/01/2020 | 02/28/2026 |
Dan O'Connor | Member | 03/01/2024 | 02/28/2027 |
Charles L Zimmerman | Member | 03/01/2020 | 02/28/2026 |
Ms Megan Martin | SME Staff | 11/01/2021 | 02/28/2026 |
Lorie Laessig | SME Staff | 03/01/2023 | 02/28/2026 |
Description TBD
Name | Position | Start | End |
---|---|---|---|
Lisa Rudstrom | Chair | 03/01/2024 | 02/26/2026 |
Dr. C. Dale Elifrits | Member | 03/01/2024 | 02/28/2026 |
Patrick A. Jacomet | Member | 03/01/2024 | 02/28/2026 |
Mrs. Pamela A. K. Wilkinson | Member | 03/01/2024 | 02/28/2026 |
Bruce M. Yoshioka | Member | 03/01/2024 | 02/28/2026 |
Rebecca Smith | SME Staff - ex officio | 03/01/2024 | 02/28/2026 |
Ms Megan Martin | SME Staff - ex officio | 03/01/2024 | 02/28/2026 |
Description TBD
Name | Position | Start | End |
---|---|---|---|
Kurt P. Doran | Chair | 03/01/2024 | 02/28/2026 |
Lisa Rudstrom | Vice Chair | 03/01/2024 | 02/28/2026 |
Wendi Cooksey | Past Chair | 03/01/2024 | 02/28/2026 |
Ms Megan Martin | SME Staff - ex officio | 03/01/2024 | 02/28/2026 |
Mr. David L. Kanagy | SME Staff - ex officio | 03/01/2024 | 02/28/2026 |
Description TBD
Name | Position | Start | End |
---|---|---|---|
Wendi Cooksey | Chair | 03/01/2024 | 02/28/2026 |
Joseph R Bindner | Member | 03/01/2024 | 02/28/2026 |
Kurt P. Doran | Member | 03/01/2024 | 02/28/2026 |
Kathryn F. Kosloski | Member | 03/01/2024 | 02/28/2026 |
Michael T. Myers, PE | Member | 03/01/2024 | 02/28/2026 |
Kathleen M. Tew | Member | 03/01/2024 | 02/28/2026 |
Sabastine Nworie | Member | 03/01/2024 | 02/28/2026 |
Hoy E. Frakes, Jr. | Member | 03/01/2024 | 02/28/2026 |
Ms Megan Martin | SME Staff - ex officio | 03/01/2024 | 02/28/2026 |
Akudo Nwokeukwu | SME Staff - ex officio | 03/01/2024 | 02/28/2026 |
The MEC Scouting Subcommittee provides support, input and guidance of the MEC’s Scouting Outreach program efforts.
Contact volunteer@smenet.org for more information.
Name | Position | Start | End |
---|---|---|---|
Charles L Zimmerman | Chair | 03/01/2020 | 02/28/2026 |
Dan O'Connor | Member | 03/01/2020 | 02/28/2026 |
Karen D. Rose | Member | 03/01/2020 | 02/28/2026 |
Dan Alexander, PE, PHD, QP | Member | 03/01/2020 | 02/28/2026 |
Dr Stanley T. Krukowski, PHD | Member | 03/01/2020 | 02/28/2026 |
Mr. Aaron S. Young | Member | 03/01/2020 | 02/28/2026 |
Edward Wellman, PE, PG, CEG | Member | 03/01/2024 | 02/28/2026 |
Mrs. Pamela A. K. Wilkinson | Member | 03/01/2023 | 02/28/2026 |
Lorie Laessig | SME Staff | 03/01/2023 | 02/28/2026 |
Ms Megan Martin | SME Staff | 11/01/2021 | 02/28/2026 |
The MMSA/SMEF Presidential Scholarship Committee is responsible for reviewing the applications and assist in selecting the recipients for the MMSA/SMEF Presidential Scholarship.
Contact volunteer@smenet.org for more information.
Name | Position | Start | End |
---|---|---|---|
Mick Gavrilovic | Chair | 03/01/2022 | 02/28/2025 |
Amy E. Jacobsen | Member | 03/01/2022 | 02/28/2025 |
Ta M. Li | Member | 03/01/2023 | 02/28/2026 |
Dr. Nikhil C. Trivedi | Member | 03/01/2023 | 02/28/2026 |
Ms Megan Martin | SME Staff | 11/08/2021 |
Description TBD
Name | Position | Start | End |
---|---|---|---|
Andrew P. Cole | Chair | 03/01/2024 | 02/28/2026 |
Kurt P. Doran | Member | 03/01/2024 | 02/28/2026 |
Lisa Rudstrom | Member | 03/01/2024 | 02/28/2026 |
Wendi Cooksey | Member | 03/01/2024 | 02/28/2026 |
Peter M. Haarala, PE | Member | 03/01/2024 | 02/28/2026 |
Kathleen M. Tew | Member | 03/01/2024 | 02/28/2026 |
Todd E. Davis | Member | 03/01/2024 | 02/28/2026 |
Ms Megan Martin | SME Staff - ex officio | 03/01/2024 | 02/28/2026 |
The SMEF Trustees represent the leadership of the corporate and academic segment of the industry. They provide advice and guidance regarding the Foundation’s management, strategic planning and operations, with a focus centered on fundraising for programs and initiatives of SME. Acting as ambassadors for SMEF, Trustees are knowledgeable of all program areas and current projects needing funding and personally contribute the SMEF on an annual basis. SMEF Board of Trustees are elected to a three-year term.
These members have demonstrated the highest level of leadership ability in the above volunteer opportunities. Members are nominated to these positions.Name | Position | Start | End |
---|---|---|---|
Thomas C. Rauch | President | 03/01/2023 | 02/28/2025 |
Andrew P. Cole | President-Elect | 03/01/2023 | 02/28/2025 |
Steven C. Holmes, BSc, MBA | Past President | 03/01/2023 | 02/28/2025 |
Mr. David L. Kanagy | Secretary | 03/01/2016 | 02/28/2026 |
Michael T. Myers, PE | Individual Fundraising Officer | 03/01/2022 | 02/28/2027 |
Peter M. Haarala, PE | Member | 03/01/2022 | 02/28/2025 |
Dr. Jaisen N. Kohmuench, PhD | Member | 03/01/2022 | 02/28/2025 |
Kathleen M. Tew | Member | 03/01/2022 | 02/28/2025 |
Sudhanshu Singh | Member | 03/01/2022 | 02/28/2025 |
Dr. William H. Wilkinson | Member | 03/01/2022 | 02/28/2026 |
J. Steven Gardner, PE | Member | 03/01/2022 | 02/28/2025 |
Jill R. Nelson | Member | 03/01/2016 | 02/28/2025 |
J. Eric Shereda, PE | Member | 03/01/2016 | 02/28/2025 |
Robert V. Washnock, QP | Member | 03/01/2016 | 02/28/2025 |
Gregory A. Beckstrom | Member | 03/01/2020 | 02/28/2026 |
Gregory E. Hinshaw | Member | 03/01/2020 | 02/28/2026 |
Kurt D. Kost | Member | 03/01/2020 | 02/28/2026 |
Joshua F. Olmsted | Member | 03/01/2020 | 03/01/2026 |
Mary B. Korpi | Member | 03/01/2023 | 02/28/2026 |
Kathryn F. Kosloski | Member | 03/01/2023 | 02/28/2026 |
Catherine A. Joyner | Member | 03/01/2024 | 02/28/2027 |
Garland Davis | Member | 03/01/2024 | 02/28/2027 |
Michael J. Deal | Member | 03/01/2024 | 02/28/2027 |
James P. Metsa | Member | 03/01/2024 | 02/28/2027 |
Melissa Harmon | Member | 03/01/2024 | 02/28/2027 |
Jay R. Nopola | Member | 03/01/2024 | 02/28/2027 |
Mr. Marc Le Vier | Member | 03/01/2024 | 02/28/2027 |
Dr. C. Dale Elifrits | Member | 03/01/2018 | 02/28/2027 |
Ms Megan Martin | SME Staff | 11/08/2021 | 02/28/2026 |
The Corporate Giving Committee (CGC) works with Foundation staff to identify corporate prospects and solicit contributions to programs for which the Foundation seeks support. The Committee identifies potential prospects, collaborates with staff regarding marketing strategies, and sets annual fundraising goals and benchmarks. This Committee consists of two co-chairs nominated by the Nominating Committee, based on merit and knowledge of industry leaders, and appointed by the Board of Trustees for a term of two years.
These members are nominated from within the SMEF Board of Trustees.Name | Position | Start | End |
---|---|---|---|
Catherine A. Joyner | Chair | 03/01/2024 | 02/28/2027 |
Thomas C. Rauch | President | 03/01/2023 | 02/28/2025 |
Michael J. Deal | Vice Chair | 03/01/2024 | 02/28/2027 |
Andrew P. Cole | President-Elect | 03/01/2023 | 02/28/2025 |
Steven C. Holmes, BSc, MBA | Past President | 03/01/2023 | 02/28/2025 |
Mr. David L. Kanagy | Secretary | 03/01/2016 | 02/28/2025 |
Mr. Marc Le Vier | Member | 03/01/2024 | 03/01/2025 |
Garland Davis | Member | 03/01/2024 | 02/28/2027 |
Robert V. Washnock, QP | Member | 03/01/2019 | 02/28/2025 |
Joshua F. Olmsted | Member | 03/01/2023 | 02/28/2026 |
Mary B. Korpi | Member | 03/01/2023 | 02/28/2026 |
James P. Metsa | Member | 03/01/2024 | 02/28/2027 |
Jay R. Nopola | Member | 03/01/2024 | 02/28/2027 |
J. Steven Gardner, PE | Member | 03/01/2022 | 02/28/2025 |
Dr. Jaisen N. Kohmuench, PhD | Member | 03/01/2022 | 02/28/2025 |
Sudhanshu Singh | Member | 03/01/2022 | 02/28/2025 |
Gregory A. Beckstrom | Member | 03/01/2020 | 02/28/2026 |
Gregory E. Hinshaw | Member | 03/01/2020 | 02/28/2026 |
Jill R. Nelson | Member | 03/01/2016 | 02/28/2025 |
Ms Megan Martin | SME Staff | 11/08/2021 | 02/28/2026 |
The SMEF Executive Committee is authorized to exercise all business and powers of the Board of Trustees, subject to specific directions or limitations imposed by the Board of Trustees. Executive Committee members serve on the Executive Committee for two year terms in each position. The Executive Committee meets on a frequent basis, as determined by the President, to facilitate the daily operations of the Foundation.
These members are nominated from within the SMEF Board of Trustees.Name | Position | Start | End |
---|---|---|---|
Thomas C. Rauch | President | 03/01/2023 | 02/28/2025 |
Catherine A. Joyner | Co-Chair | 03/01/2024 | 02/28/2027 |
Andrew P. Cole | President-Elect | 03/01/2023 | 02/28/2025 |
Steven C. Holmes, BSc, MBA | Past President | 03/01/2023 | 02/28/2025 |
Mr. Marc Le Vier | Past President | 03/01/2024 | 02/28/2025 |
Mr. David L. Kanagy | Secretary | 03/01/2018 | 02/28/2026 |
Michael T. Myers, PE | Individual Fundraising Officer | 03/01/2022 | 02/28/2027 |
Ms Megan Martin | SME Staff | 11/08/2021 | 02/28/2026 |
The Individual Fundraising Committee (IFC) is responsible for direct solicitations of individual support for the Foundation. The IFC works with the SMEF Executive Committee to establish endowment strategies and suggests target audiences for specific fundraising efforts.
These members are nominated from within the SMEF Board of Trustees.Name | Position | Start | End |
---|---|---|---|
Michael T. Myers, PE | Co-Chair | 03/01/2022 | 02/28/2027 |
Mr. David L. Kanagy | Secretary | 03/01/2016 | 02/28/2025 |
J. Eric Shereda, PE | Member | 03/01/2022 | 02/28/2025 |
Peter M. Haarala, PE | Member | 03/01/2022 | 02/28/2025 |
Kathleen M. Tew | Member | 03/01/2022 | 02/28/2025 |
Kathryn F. Kosloski | Member | 03/01/2023 | 02/28/2026 |
Kurt D. Kost | Member | 03/01/2017 | 02/28/2026 |
Dr. C. Dale Elifrits | Member | 03/01/2019 | 02/28/2027 |
Dr. William H. Wilkinson | Member | 03/01/2017 | 02/28/2026 |
Melissa Harmon | Member | 03/01/2024 | 02/28/2027 |
Ms Megan Martin | SME Staff | 11/08/2021 | 02/28/2026 |
The SMEF Nominating Committee consists of five SMEF Trustees who are responsible for nominating a slate of proposed Trustees to fill any expired terms or other vacancies on the Board of Trustees.
These members are nominated from within the SMEF Board of Trustees.Name | Position | Start | End |
---|---|---|---|
Thomas C. Rauch | Chair | 03/01/2023 | 02/28/2025 |
Mr. David L. Kanagy | Executive Director, ex officio | 03/01/2016 | 02/28/2025 |
Steven C. Holmes, BSc, MBA | Member | 03/01/2023 | 02/28/2025 |
Andrew P. Cole | Member | 03/01/2023 | 02/28/2025 |
Dr. William H. Wilkinson | Member | 03/01/2013 | 02/28/2026 |
Mary B. Korpi | Member | 03/01/2021 | 02/28/2026 |
Ms Megan Martin | SME Staff | 11/08/2021 | 02/28/2026 |
The SMEF Scholarship Committee is responsible for reviewing the applications and selecting the recipients for the MMSA/SMEF Presidential Scholarship, J. H. Fletcher & Co Scholarship, Stantec/McIntosh Engineering Scholarship, the Ernest K. Lehmann Memorial Scholarship and the George V. Weisdack Memorial Scholarship.
These members are nominated from within the SMEF Board of Trustees.Name | Position | Start | End |
---|---|---|---|
Steven C. Holmes, BSc, MBA | Chair | 03/01/2023 | 02/28/2025 |
Jill R. Nelson | Member | 03/01/2022 | 02/28/2025 |
Dr. C. Dale Elifrits | Member | 03/01/2016 | 02/28/2027 |
Kurt D. Kost | Member | 03/01/2019 | 02/28/2026 |
Ms Megan Martin | SME Staff | 11/08/2021 | 02/28/2026 |
The Syd S. and Felicia F. Peng Ground Control in Mining Award Committee administers the Peng Award under the direction of the SME Board of Directors. This committee is composed of five members who are chosen based on their demonstrated ability and track record for dealing with ground control issues in mining.
Contact volunteer@smenet.org for more information.
Name | Position | Start | End |
---|---|---|---|
Ted M. Klemetti, II | Chair | 03/01/2024 | 02/28/2027 |
Rudrajit Mitra, PHD | Member | 10/01/2022 | 02/28/2025 |
Mr Yang Li, PHD | Member | 03/01/2021 | 02/28/2027 |
Dr. Rob Thomas | Member | 03/01/2022 | 02/28/2025 |
Ihsan Tulu | Member | 03/01/2022 | 02/28/2025 |
Ms Megan Martin | SME Staff | 11/08/2021 | |
Lorie Laessig | SME Staff | 03/01/2015 | 02/28/2025 |
The Syd S. and Felicia F. Peng Ground Control in Mining Scholarship Committee is responsible for reviewing the applications and selecting the recipients for the Syd S. and Felicia F. Peng Ground Control in Mining Scholarship based on applicants’ combination of financial need and academic promise.
Contact volunteer@smenet.org for more information.
Name | Position | Start | End |
---|---|---|---|
Ted M. Klemetti, II | Chair | 03/01/2024 | 02/28/2027 |
Rudrajit Mitra, PHD | Member | 10/01/2022 | 02/28/2025 |
Dr. Rob Thomas | Member | 03/01/2022 | 02/28/2025 |
Ihsan Tulu | Member | 03/01/2022 | 02/28/2025 |
Mr Yang Li, PHD | Member | 03/01/2021 | 02/28/2027 |
Ms Megan Martin | SME Staff | 11/08/2021 | |
Lorie Laessig | SME Staff | 03/01/2018 | 02/28/2025 |
Description TBD
Name | Position | Start | End |
---|---|---|---|
Amy J Richins | Representative | 03/01/2024 | 02/28/2025 |
Samuel C. Baker | Representative | 03/01/2024 | 02/28/2025 |
Mr Himesh Patel | Representative | 03/01/2024 | 02/28/2025 |
Dr Tarun Bhambhani | Representative | 03/01/2024 | 02/28/2025 |
Daniel B. Rosenbach | Representative | 03/01/2024 | 02/28/2025 |
Andrea K. Martin | Representative | 03/01/2024 | 02/28/2025 |
Tara K. Davis | SME Staff | 03/01/2012 | 02/28/2030 |
Description TBD
Name | Position | Start | End |
---|---|---|---|
Mrs Genevieve M. Sutton | Representative | 03/01/2024 | 02/28/2025 |
Christopher A. Noble, PE, PHD | Representative | 03/01/2024 | 02/28/2025 |
Adam Gregor | Representative | 03/01/2024 | 02/28/2025 |
John Sackrider | Representative | 03/01/2024 | 02/28/2025 |
Lia Walker | Representative | 03/01/2024 | 02/28/2025 |
Jason N. Todd | Representative | 03/01/2024 | 02/28/2025 |
Tara K. Davis | SME Staff | 03/01/2012 | 02/28/2030 |
The SME Audit Committee is a committee of the SME Board of Directors. Its primary function is to assist the Board in fulfilling its fiduciary responsibilities by reviewing (1) the quality and integrity of the organization’s financial statements, (2) the SME’s systems of internal accounting and financial controls, (3) compliance with laws and regulations and the company’s ethics programs as applicable, and (4) the external audit processes, including the external auditor’s qualifications and independence.
Name | Position | Start | End |
---|---|---|---|
Resa Furey | Chair | 03/01/2023 | 02/28/2026 |
Bill A. Hancock | President-Elect | 03/01/2024 | 02/28/2025 |
Barbara Nielsen | Representative | 03/01/2022 | 02/28/2025 |
Jonathon L. Pianetti | Member | 03/01/2024 | 02/28/2027 |
Ruby Barickman | Member | 03/01/2024 | 02/28/2027 |
Jaye T. Pickarts | Member | 03/01/2022 | 02/28/2025 |
Dr. Abani R. Samal, PhD | Member | 03/01/2022 | 02/28/2025 |
Kathryn F. Kosloski | Member | 03/01/2023 | 02/28/2026 |
Dana Pray | Member | 03/01/2023 | 02/28/2026 |
Michelle Kroeger | SME Staff | 03/01/2020 | 02/28/2030 |
Description TBD
Name | Position | Start | End |
---|---|---|---|
Jerry Gauntt | Chair | 03/01/2022 | 02/28/2025 |
Jon M. Bobbera | Representative | 03/01/2023 | 02/28/2025 |
Heather Halderman | Representative | 03/01/2023 | 02/28/2025 |
Raghav M. Dube | Representative | 03/01/2023 | 02/28/2025 |
Dr. Ronel Kappes | Representative | 03/01/2023 | 02/28/2025 |
Mr. Shaun P. Graber | Representative | 03/01/2023 | 02/28/2025 |
Dr. Karoly C. Kocsis, Ph.D. | Representative | 03/01/2023 | 02/28/2025 |
Ms Melanie Penoyar-Perez | SME Staff | 04/01/2020 | 02/28/2025 |
Raven Refuerzo | SME Staff | 04/01/2020 | 02/28/2025 |
"The Bulk Material Handling Committee was created to enrich the Bulk Material Handling (BMH) group through networking, advancing knowledge, educational programs, research and development, career development, influencing and nurturing young professionals for the benefit of the our society. The Committee is designed to develop, facilitate and nurture meaningful and practical discussions on all facets of bulk material handling with the objective of promoting strong, sustainable relationships with all the stakeholders globally."
Name | Position | Start | End |
---|---|---|---|
Rick Fulmer | Chair | 03/01/2022 | 02/28/2035 |
Christopher R. Cooper | Vice Chair | 03/01/2020 | 02/28/2035 |
Michael T. Myers, PE | Past Chair | 03/01/2003 | 02/28/2035 |
Todd Burchett | Member | 03/01/2013 | 02/28/2035 |
Nicholas R. Madison | Member | 03/01/2009 | 02/28/2035 |
Todd I. Hollingsworth | Member | 03/01/2007 | 02/28/2035 |
David W. Keech, P.E. | Member | 03/01/2012 | 02/28/2035 |
Paul J. Ormsbee | Member | 03/01/2012 | 02/28/2035 |
Tara K. Davis | SME Staff | 03/01/2015 | 02/28/2035 |
Description TBD
Name | Position | Start | End |
---|---|---|---|
Vikas Tandon, PG, PHD | Program Area Manager | 03/01/2022 | 02/28/2026 |
George Ventura | Program Area Manager | 03/01/2022 | 02/28/2026 |
David Draper | Program Area Manager | 03/01/2022 | 02/28/2026 |
Kathleen M. Tew | Chair | 03/01/2022 | 02/28/2025 |
Emily J. Haas | Vice Chair | 03/01/2022 | 02/28/2025 |
Dr. Abani R. Samal, PhD | Secretary | 03/01/2022 | 02/28/2025 |
Mark N. Savit | Member | 03/01/2022 | 02/28/2026 |
Peter Bojtos, P.Eng. | Member | 01/23/2024 | 02/28/2026 |
Rebecca Smith | SME Staff | 03/01/2022 | 02/28/2025 |
The Finance Committee shall be responsible for the general supervision of the operational affairs of the Society and shall specifically be responsible for the execution of those duties and responsibilities as delegated by the Board.
Name | Position | Start | End |
---|---|---|---|
Samuel J. Shoemaker, Jr. | Chair | 03/01/2023 | 02/28/2025 |
Barbara Nielsen | Representative | 03/01/2022 | 02/28/2025 |
David Losoff | Member | 03/01/2024 | 02/28/2027 |
Lisa N. Gonzales | Member | 03/01/2024 | 02/28/2027 |
Mr. Ryan M. Murray | Member | 03/01/2022 | 02/28/2025 |
James Spenceley | Member | 03/01/2022 | 02/28/2025 |
Robert Goodfellow | Member | 03/01/2023 | 02/28/2026 |
Grant A. Malensek, P.Eng./P.Geo. | Member | 03/01/2023 | 02/28/2026 |
Michelle Kroeger | SME Staff | 03/01/2020 | 02/28/2030 |
The government relations and public affairs committee helps leverage the expertise of its membership to create a system for providing timely, accurate, factbased, non-partisan technical information in response to urgent inquiries from SME stakeholders on topics concerning mining, minerals and extractive industries; and has developed a structured program to create Technical Briefing papers for informing and educating SME audiences.
Name | Position | Start | End |
---|---|---|---|
Andrea K. Martin | Chair | 03/01/2024 | 02/28/2026 |
Mrs Kathryn E. Marten Robertson, B.S.M.E, MBA | Representative | 03/01/2024 | 02/28/2027 |
Adele L. Abrams, CMSP | Representative | 03/01/2024 | 02/28/2027 |
Harrison Schultz | Representative | 03/01/2024 | 02/28/2027 |
Nathan Manser, PHD | Representative | 03/01/2024 | 02/28/2026 |
Dermot M. Winters, PE PG | Representative | 03/01/2020 | 02/28/2025 |
Ms. Heather N. Lammers | Representative | 03/01/2022 | 02/28/2025 |
Barbara Nielsen | Representative | 03/01/2020 | 02/28/2025 |
Dr. Rick Honaker, PhD | Representative | 03/01/2024 | 02/28/2027 |
Michael A. Trevits, MBA, PG | Representative | 03/01/2023 | 02/28/2026 |
Joseph Pere | Representative | 03/01/2024 | 02/28/2028 |
Dr. Marc A. Herpfer | Representative | 03/01/2019 | 02/28/2025 |
Amar Patel | Representative | 03/01/2022 | 02/28/2026 |
Edward F. Zeglen, Jr, PE | Member | 03/01/2023 | 02/28/2025 |
Robert P. Kudlawiec | Member | 03/01/2024 | 02/28/2026 |
Adam G. Patterson | Member | 03/01/2023 | 02/28/2025 |
Kathryn Larson | Member | 03/01/2023 | 02/28/2027 |
Mark N. Savit | Member | 03/01/2023 | 02/28/2026 |
Beatriz Zataray | Member | 03/01/2023 | 02/28/2027 |
Jen Pepe | Member | 03/01/2023 | 02/28/2027 |
Tara K. Davis | SME Staff | 12/19/2017 | 02/28/2050 |
Mr. David L. Kanagy | SME Staff - ex officio | 05/08/2017 | 02/28/2030 |
Description TBD
Name | Position | Start | End |
---|---|---|---|
Mr Yang Li, PHD | Member | 03/01/2024 | 02/28/2030 |
Tara K. Davis | SME Staff | 03/01/2021 | 02/28/2050 |
Description TBD
Name | Position | Start | End |
---|---|---|---|
Monique Parker | Chair | 01/27/2023 | 02/28/2026 |
Elisa Comis | Secretary | 03/01/2024 | 02/28/2025 |
Dr. Janet Baron | Representative | 03/01/2022 | 02/28/2025 |
Kathryn F. Kosloski | Representative | 03/01/2023 | 02/28/2026 |
Edward F. Zeglen, Jr, PE | Representative | 03/01/2022 | 02/28/2025 |
Ms. Anne L. Williamson | Representative | 03/01/2022 | 02/28/2025 |
Karin Harrington | SME Staff | 03/01/2021 | 02/28/2025 |
Laura A. Nelson | SME Staff | 03/01/2021 | 02/28/2025 |
Description TBD
Name | Position | Start | End |
---|---|---|---|
Mr. William C. York-Feirn, CMSP | Chair | 03/01/2024 | 02/28/2026 |
Mr. John R. Loff-Peterson, CMSP, CRSP, CSP | Chair | 03/01/2023 | 02/28/2025 |
Robert Pedigo | Vice Chair | 03/01/2023 | 02/28/2025 |
Mr. William C. York-Feirn, CMSP | Past Chair | 03/01/2023 | 02/28/2025 |
Christopher J. Pecora, CMSP | Member | 05/24/2023 | 02/28/2026 |
Daniel Curry, CMSP | Member | 05/24/2023 | 02/28/2026 |
Mr Brian McNamara, CMSP | Member | 03/01/2022 | 02/28/2025 |
Dr Kirk Haley McDaniel, CMSP, PE, PHD | Member | 05/01/2022 | 02/28/2025 |
Donavan Hebig, CMSP, CRSP, CSP | Member | 03/01/2022 | 02/28/2025 |
Chad Triebwasser, CMSP, CSP, MBA | Member | 06/30/2023 | 02/28/2026 |
Dr. Andrew P. Schissler, PE | SME Staff | 01/01/2018 | 02/28/2025 |
Ms Melanie Penoyar-Perez | SME Staff | 01/10/2017 | 03/01/2025 |
The Journal Oversight Committee provides input and feedback on the strategic direction of the Mining, Metallurgy & Exploration (MME) journal, the quality of the journal and inclusivity of authors and topics, and ensures the journal represents the breadth of SME. Committee members act as ambassadors for the journal and help solicit authors and nominate reviewers, and can nominate future members of the Editorial Board.
Name | Position | Start | End |
---|---|---|---|
Dr. Ronel Kappes | Chair | 03/01/2024 | 02/28/2027 |
Dr. Rick Honaker, PhD | Representative | 03/01/2024 | 02/28/2027 |
Dr. Hamid Akbari | Representative | 07/29/2019 | 02/28/2025 |
Dr. Karoly C. Kocsis, Ph.D. | Representative | 03/01/2022 | 02/28/2025 |
Dr. Dale Rucker | Representative | 03/01/2024 | 02/28/2027 |
Mohammad Jafari | Representative | 08/18/2022 | 02/28/2026 |
Mr Tushar Gupta | Representative | 03/01/2024 | 02/28/2027 |
Mr. William Pratt Rogers | Representative | 03/01/2024 | 02/28/2027 |
Chee Theng | SME Staff | 03/01/2018 | 02/28/2025 |
The Mining Engineering Committee shall (1) review papers or find reviewers for the papers at the request of the Mining Engineering staff and, (2) support the Mining Engineering staff. The committee will provide the staff with advice and input regarding overall magazine issues, including but not limited to, potential writers and topics for technical and feature articles, industry trends, potential advertisers, and issues referred to the committee by staff.
Name | Position | Start | End |
---|---|---|---|
Abhishekh Ashok Parmar | Representative | 03/01/2024 | 02/28/2026 |
Kimberly D. Mills, PHD | Representative | 03/01/2024 | 02/28/2025 |
Denise Levitan, PG, PHD | Representative | 03/01/2023 | 02/28/2025 |
PJ Nolan | Representative | 03/01/2024 | 02/28/2026 |
Tom Gray | Representative | 03/01/2023 | 02/28/2025 |
Leslie M. Watson | Representative | 03/01/2024 | 02/28/2026 |
Sena Cicek | Representative | 03/01/2023 | 02/28/2025 |
William M. Gleason | SME Staff | 10/01/2019 | 10/28/2025 |
Description TBD
Name | Position | Start | End |
---|---|---|---|
Ata Akcil | Associate Editor | 03/01/2018 | 02/28/2027 |
Dr Kwame Awuah-Offei | Associate Editor | 03/01/2018 | 02/28/2027 |
Dr Bharath K Belle, PHD | Associate Editor | 03/01/2018 | 02/28/2027 |
Dr Andrea J. Brickey, PHD | Associate Editor | 03/01/2018 | 02/28/2027 |
Dr Elisabeth Clausen | Associate Editor | 03/01/2018 | 02/28/2027 |
Dr. Rajive Ganguli | Associate Editor | 03/01/2018 | 02/28/2027 |
Dr. Vishal Gupta | Associate Editor | 03/01/2018 | 02/28/2027 |
Philipp Hartlieb | Associate Editor | 03/01/2018 | 02/28/2027 |
Dr Stanley T. Krukowski, PHD | Associate Editor | 03/01/2018 | 02/28/2027 |
Dr. Hamid-Reza Manouchehri | Associate Editor | 03/01/2018 | 02/28/2027 |
John O. Marsden, PE | Associate Editor | 03/01/2018 | 02/28/2027 |
Dr. Helmut Mischo, Prof Dr Ing Pr Eng | Associate Editor | 03/01/2018 | 02/28/2027 |
Rudrajit Mitra, PHD | Associate Editor | 03/01/2018 | 02/28/2027 |
Dr. Pierre F. Mousset-Jones | Associate Editor | 03/01/2018 | 02/28/2027 |
Dr. Biswajit Samanta | Associate Editor | 03/01/2018 | 02/28/2027 |
Purushotham Tukkaraja, PHD, QP | Associate Editor | 03/01/2018 | 02/28/2027 |
Dr. Mary M. Poulton | Associate Editor | 03/01/2021 | 02/28/2027 |
George Barakos | Associate Editor | 06/14/2019 | 02/28/2025 |
Dr Tarun Bhambhani | Associate Editor | 03/07/2019 | 02/28/2025 |
Dr. Timothy C. Eisele | Associate Editor | 10/22/2019 | 02/28/2027 |
Mr. Robert Nick Gow | Associate Editor | 10/14/2019 | 02/28/2027 |
Zhiwei Peng | Associate Editor | 10/30/2019 | 02/28/2027 |
Dr. Frank F. Roberto | Associate Editor | 03/07/2019 | 02/28/2025 |
Mr. William Pratt Rogers | Associate Editor | 03/01/2018 | 02/28/2027 |
Dr. Abani R. Samal, PhD | Associate Editor | 03/07/2019 | 02/28/2025 |
Dr. Isabel F. Barton | Associate Editor | 10/17/2018 | 02/28/2025 |
Dr Joseph Grogan | Associate Editor | 10/17/2018 | 02/28/2025 |
Dr Teresa D H McGrath, PHD | Associate Editor | 10/17/2018 | 02/28/2025 |
Christopher A. Noble, PE, PHD | Associate Editor | 10/17/2018 | 02/28/2025 |
Yongjun Peng | Associate Editor | 12/12/2018 | 02/28/2027 |
Xu Ma | Associate Editor | 04/14/2022 | 02/28/2025 |
Weiguo Xie | Associate Editor | 06/20/2023 | 02/28/2027 |
Neel Gupta | Associate Editor | 07/26/2023 | 03/28/2027 |
Fangyu Liu | Associate Editor | 08/15/2023 | 02/28/2027 |
Dr. Nikhil Dhawan | Associate Editor | 08/18/2023 | 02/28/2027 |
Pengbo Chu | Associate Editor | 03/24/2024 | 02/28/2027 |
Sunil Tripathy | Associate Editor | 03/24/2024 | 02/28/2027 |
Dr. Snehamoy Chatterjee, PhD | Associate Editor | 06/20/2023 | 02/28/2027 |
Jianwei Cheng | Associate Editor | 06/20/2023 | 02/28/2027 |
Dr David Whittle, PHD | Associate Editor | 04/01/2020 | 02/28/2027 |
Dr Juan Yarmuch, B.S.M.E, M.Sc, PHD | Associate Editor | 04/01/2020 | 02/28/2027 |
Chenming Zhou | Associate Editor | 06/14/2022 | 02/28/2025 |
Samira Sokhanvaran | Associate Editor | 03/01/2022 | 02/28/2025 |
Sampurna Arya | Associate Editor | 09/01/2021 | 02/28/2025 |
Wencai Zhang | Associate Editor | 09/01/2021 | 02/28/2025 |
Dr. Zacharias G. Agioutantis | Associate Editor | 03/01/2021 | 02/28/2027 |
Dr. Sekhar Bhattacharyya, PhD PE MBA | Associate Editor | 03/01/2021 | 02/28/2027 |
Sumedh Gostu | Associate Editor | 03/01/2021 | 02/28/2027 |
Mustafa Kumral | Associate Editor | 03/01/2021 | 02/28/2027 |
D. R. Nagaraj, PHD | Associate Editor | 07/13/2020 | 02/28/2027 |
Aman Soni | Associate Editor | 06/20/2023 | 02/28/2027 |
Dr. Ronel Kappes | Executive Editor | 03/01/2021 | 02/28/2027 |
Dr. Erik C. Westman | Editor-in-Chief | 03/01/2021 | 02/28/2027 |
James E. Gebhardt, PE, PHD | Editor-in-Chief | 03/01/2021 | 02/28/2027 |
Chee Theng | SME Staff | 03/01/2018 | 02/28/2027 |
The Nominating Committee shall make nominations for officers, directors, members, and other positions which are scheduled to be or otherwise become vacant at the end of the next annual meeting of the Society's membership.
Name | Position | Start | End |
---|---|---|---|
Dr. Marc A. Herpfer | President | 03/01/2024 | 02/28/2025 |
Bill A. Hancock | President-Elect | 03/01/2024 | 02/28/2025 |
Mr. David L. Kanagy | Executive Director, ex officio | 03/01/2016 | 02/28/2025 |
Matt Blattman | Representative | 03/01/2024 | 02/28/2025 |
Dr. S. Jayson Ripke | Representative | 03/01/2024 | 02/28/2025 |
Donald C. Dwyer | Member | 03/01/2024 | 02/28/2026 |
Lia Walker | Member | 03/01/2023 | 02/28/2025 |
Mr. Mick L. McCaslin | Member | 03/01/2023 | 02/28/2025 |
James P. Metsa | Member | 03/01/2024 | 02/28/2026 |
Genny Homyack | SME Staff | 10/20/2014 | 02/28/2025 |
This is the person from the OTC Program Committee who represents that committee on the OTC Board of Directors. This person serves a one-year term, renewable annually, and is appointed by the Co-Chairs of the OTC Program Committee.
Name | Position | Start | End |
---|---|---|---|
Ms Cori Knasinski | SME Staff | 03/01/2022 | 02/28/2030 |
Description TBD
Name | Position | Start | End |
---|---|---|---|
Dr. Zacharias G. Agioutantis | President | 03/01/2022 | 02/28/2026 |
Michael A. Trevits, MBA, PG | Past President | 03/01/2023 | 02/28/2050 |
Mr. David L. Kanagy | Executive Director, ex officio | 03/01/2008 | 02/28/2025 |
Miguel Cardozo | Representative | 03/01/2020 | 02/28/2026 |
Dr Kwame Awuah-Offei | Representative | 03/01/2019 | 02/28/2026 |
Valdomiro Roman | Representative | 03/01/2022 | 02/28/2026 |
Angela Hamlyn | Representative | 03/01/2022 | 02/28/2026 |
Ryan Bergen | Representative | 03/01/2022 | 02/28/2026 |
Mr. James A. Morrison | Representative | 03/01/2022 | 02/28/2026 |
Dr. Charles L. Morgan | Representative | 03/01/2022 | 02/28/2026 |
Katherine Williams | Representative | 03/01/2022 | 02/28/2026 |
Rodney Jones | Representative | 03/01/2022 | 02/28/2026 |
Steven Shivak | Representative | 03/01/2022 | 02/28/2026 |
Hojong Kim | Representative | 03/01/2022 | 02/28/2050 |
Michelle Kroeger | SME Staff | 07/01/2021 | 02/28/2030 |
Description TBD
Name | Position | Start | End |
---|---|---|---|
Frank Pepe, Jr. | Program Co-Chair | 07/01/2019 | 06/30/2029 |
Nestor Garavelli | Program Co-Chair | 07/01/2019 | 06/30/2031 |
Jarrett E. Carlson | Member | 07/01/2017 | 02/28/2029 |
Colin A. Lawrence | Member | 07/01/2013 | 06/30/2025 |
Brian G. Hagan | Member | 07/01/2021 | 06/30/2033 |
Samer Sadek | Member | 07/01/2021 | 06/30/2031 |
Gregg W. Davidson | Member | 03/01/2017 | 02/28/2027 |
Chris D. Hebert | Member | 07/01/2015 | 06/30/2025 |
Scott W. Hoffman, PE | Member | 07/01/2015 | 06/30/2027 |
Matt L. Swinton | Member | 07/01/2023 | 06/30/2035 |
Christian G. Heinz | Member | 07/01/2023 | 06/30/2033 |
Tara K. Davis | SME Staff | 03/01/2017 | 02/28/2050 |
Description TBD
Name | Position | Start | End |
---|---|---|---|
Stella M. Searston | Chair | 03/01/2024 | 02/28/2026 |
Mr John C. Barber, PE | Member | 03/01/2024 | 02/28/2029 |
W. David Tyler | Member | 03/01/2021 | 02/28/2028 |
John A. Rusnak | Member | 09/01/2021 | 02/28/2029 |
Roger J. Sawyer | Member | 08/01/2019 | 02/28/2027 |
Tara K. Davis | SME Staff | 03/01/2015 | 02/28/2025 |
Description TBD
Name | Position | Start | End |
---|---|---|---|
Donald C. Doe | Chair | 03/01/2024 | 02/28/2026 |
Dana C. Willis, PG | Member | 03/01/2024 | 02/28/2030 |
Hui Hu | Member | 12/13/2023 | 02/28/2026 |
Thomas E. Newman, PG | Member | 12/13/2023 | 02/28/2028 |
Dr Douglas F. Hambley, PE, PG, PHD | Member | 03/01/2021 | 02/28/2027 |
Tara K. Davis | SME Staff | 03/01/2015 | 02/28/2025 |
Description TBD
Name | Position | Start | End |
---|---|---|---|
Donald E. Hulse, PE, QP | Co-Chair | 03/01/2024 | 02/28/2026 |
Brian D. Groff, PE, Qualified Person | Co-Chair | 03/01/2024 | 02/28/2026 |
Dr. Susan B. Patton | Member | 03/01/2024 | 02/28/2028 |
Julio M. Villon | Member | 03/01/2024 | 02/28/2028 |
Lynn Olssen | Member | 03/01/2024 | 02/28/2028 |
Gabriel Paulo Santos | Member | 03/01/2024 | 02/28/2028 |
W. David Tyler | Member | 03/01/2024 | 02/28/2028 |
Leonardo Figueiredo De Faria | Member | 03/01/2024 | 02/28/2028 |
Ronald L. Parratt | Member | 03/01/2020 | 02/28/2025 |
Dr Kwame Awuah-Offei | Member | 09/01/2022 | 03/15/2025 |
Michael P Bohan | Member | 09/01/2022 | 03/15/2025 |
Mr. Andrew A. Brodkey | Member | 09/01/2022 | 03/15/2025 |
Penne Goplerud | Member | 09/01/2022 | 03/15/2025 |
Dr Greg J. Gosson | Member | 09/01/2022 | 03/15/2025 |
Grant A. Malensek, P.Eng./P.Geo. | Member | 09/01/2022 | 03/15/2025 |
Andrea K. Martin | Member | 09/01/2022 | 03/15/2025 |
Erik C. Ronald, PG | Member | 09/01/2022 | 03/15/2025 |
Luke Stephens | Member | 09/01/2022 | 03/15/2025 |
Russell P. Moran | Member | 03/01/2008 | 02/28/2025 |
Peter E. Christensen | Member | 03/01/2015 | 02/28/2025 |
Michael G. Hester | Member | 03/01/2014 | 02/28/2025 |
Mr. Richard J. Lambert | Member | 03/01/2008 | 02/28/2025 |
David M. Abbott, Jr. | Member | 03/01/1997 | 03/15/2025 |
David W. Armstrong | Member | 03/01/1997 | 03/15/2025 |
Donald F. Earnest | Member | 03/01/2015 | 02/28/2025 |
Dr. Abani R. Samal, PhD | Member | 03/01/2014 | 02/28/2025 |
Scott D. Rosenthal, PE | Member | 03/01/2015 | 02/28/2025 |
Dr. Kadri Dagdelen | Member | 03/01/2008 | 02/28/2025 |
Robert J. Farmer | Member | 03/01/2008 | 02/28/2025 |
Stella M. Searston | Member | 03/01/2008 | 02/28/2025 |
Thomas E. Newman, PG | Member | 03/01/2008 | 02/28/2025 |
Mr Aaron Poole | Member | 03/01/2018 | 02/28/2025 |
David B. Travis | Member | 03/01/2008 | 02/28/2025 |
Donald J. Birak | Member | 03/01/2008 | 03/15/2025 |
Donald C. Doe | Member | 03/01/2008 | 02/28/2025 |
Dr Douglas F. Hambley, PE, PG, PHD | Member | 03/01/2018 | 02/28/2025 |
Katie Sweeney, J.D. | Member | 03/01/2018 | 02/28/2025 |
Kendall Cole-Rae | Member | 03/01/2018 | 02/28/2025 |
Mr. Kent Cramer | Member | 03/01/2018 | 02/28/2025 |
Lee Terry | Member | 03/01/2018 | 02/28/2025 |
Leslie M. Watson | Member | 03/01/2018 | 02/28/2025 |
J. Eric Shereda, PE | Member | 03/01/2017 | 02/28/2025 |
Frank G. Lieth | Member | 03/01/2017 | 02/28/2025 |
James C. Young | Member | 03/01/2017 | 02/28/2025 |
Tara K. Davis | SME Staff | 03/01/2008 | 02/28/2025 |
Description TBD
Name | Position | Start | End |
---|---|---|---|
Mrs Genevieve M. Sutton | Chair | 03/01/2021 | 02/28/2026 |
Christine L. Linden, P. Eng. | Vice Chair | 03/01/2021 | 02/28/2026 |
Dr. Art S. Ibrado, PE | Member | 03/01/2021 | 02/28/2026 |
William P. Balaz, Jr. | Member | 03/01/2021 | 02/28/2026 |
Brett A. Ashley, PE | Member | 03/01/2021 | 02/28/2026 |
Don M. Larsen, PE, PHD | Member | 03/01/2021 | 02/28/2026 |
Dr Douglas F. Hambley, PE, PG, PHD | Member | 03/01/2021 | 02/28/2026 |
Heather N. Dougherty, PE, PHD | Member | 03/01/2021 | 02/28/2026 |
Joseph M. Giraudo, PE | Member | 03/01/2021 | 02/28/2026 |
Dr. John L. Uhrie, PE PhD | Member | 03/01/2021 | 02/28/2026 |
Kimberly F. Morrison, PE RG | Member | 03/01/2021 | 02/28/2026 |
Liane T S George | Member | 03/01/2021 | 02/28/2026 |
Mark E. Levin, PE, QP | Member | 03/01/2021 | 02/28/2026 |
Richard A. Hughes, PE | Member | 03/01/2021 | 02/28/2026 |
Eugenio Iasillo, PE | Member | 02/01/2021 | 02/28/2026 |
Brian L. Anderson, PE | Member | 03/01/2021 | 02/28/2026 |
Daniel E. Walsh | Member | 03/02/2021 | 02/28/2026 |
Christie M. Kearney | Member | 03/01/2023 | 02/28/2026 |
Caleb D. Cook | Member | 05/16/2023 | 02/28/2026 |
Richard E. Ackermann | Member | 03/01/2023 | 02/28/2026 |
Dave Brokering | Member | 03/01/2023 | 02/28/2026 |
Kori Darby | Member | 03/01/2023 | 02/28/2026 |
Gary M. Hartsog | Member | 03/01/2023 | 02/28/2026 |
Evan S. Mudd | Member | 03/01/2023 | 02/28/2026 |
Dr. Bibhuti B. Panda | Member | 03/01/2023 | 02/28/2026 |
William R. Reed | Member | 03/01/2023 | 02/28/2026 |
Mr Naci Umut Duru, PE, PHD | Member | 03/01/2022 | 02/28/2026 |
Michael X. Schlumpberger | Member | 03/01/2023 | 02/28/2026 |
Thom J. Seal, PE, PHD | Member | 03/01/2023 | 02/28/2026 |
Ashish R. Kumar, PE | Member | 03/01/2023 | 02/28/2026 |
Lisa N. Gonzales | Member | 03/01/2023 | 02/28/2026 |
Bracken V. Spencer, PE | Member | 03/01/2021 | 02/28/2026 |
Larry Williams | Member | 03/01/2023 | 02/28/2026 |
Dr. Andrew P. Schissler, PE | SME Staff | 03/01/2021 | 02/28/2050 |
This committee is responsible for oversight and long-range planning of SME’s internal organization/infrastructure and includes:
Name | Position | Start | End |
---|---|---|---|
Justin D. Anderson | Representative | 03/01/2024 | 02/28/2027 |
Ms. Anne L. Williamson | Member | 03/01/2024 | 02/28/2027 |
Dr. Mary M. Poulton | Member | 03/01/2024 | 02/28/2027 |
Omar A. Smith | Member | 03/01/2022 | 02/28/2025 |
Rosa M. Rojas Espinoza, BS/MS | Member | 03/01/2022 | 02/28/2025 |
Mrs Genevieve M. Sutton | Member | 03/01/2023 | 02/28/2026 |
Thomas A. Gray | Member | 03/01/2023 | 02/28/2026 |
Ms Melanie Penoyar-Perez | SME Staff | 03/01/2018 | 02/28/2025 |
The two specific areas that the Sustainable Development Committee shall pursue are the development, monitoring and assessment of sustainable development criteria for mineral operations and the development and dissemination of best operating practices for sustainable development.
Name | Position | Start | End |
---|---|---|---|
Steven F. Fecht | Chair | 03/01/2023 | 02/28/2025 |
David G. Meadows | Representative | 03/01/2024 | 02/28/2026 |
Dr. Abani R. Samal, PhD | Representative | 03/01/2020 | 04/30/2024 |
Dan Alexander, PE, PHD, QP | Representative | 03/01/2023 | 02/28/2025 |
Dr Ali Lashgari | Representative | 03/01/2023 | 02/28/2025 |
Ahmad Nawab | Representative | 03/01/2024 | 02/28/2026 |
Dr Ravi Ravishankar | Member | 01/12/2024 | |
Joseph Starwood | Member | 01/12/2024 | |
Jen Nutini | Member | 01/12/2024 | |
Eric J. Brandjord | Member | 03/01/2020 | 02/28/2030 |
Judith Bolis | Member | 03/01/2020 | 02/28/2030 |
David Varing | SME Staff | 04/25/2023 | 02/28/2030 |
Description TBD
Name | Position | Start | End |
---|---|---|---|
William M. Gleason | SME Staff | 07/01/2021 | 06/28/2030 |
Description TBD
Name | Position | Start | End |
---|---|---|---|
Christina Winckler | Short Course Chair | 03/01/2020 | 02/28/2030 |
Kate Patterson | Short Course Vice Chair | 03/01/2020 | 02/28/2030 |
Joseph Scalia | Filtered Tailings Task Force | 03/01/2022 | 02/28/2030 |
Todd W. Wisdom | Filtered Tailings Task Force | 03/01/2023 | 02/28/2030 |
Jessica Street | Tailings Portal Chair | 03/01/2023 | 02/28/2030 |
Katie Kruger | Webinar Subcommittee | 03/01/2023 | 02/28/2030 |
Brett Byler | Webinar Subcommittee | 03/01/2023 | 02/28/2030 |
Amanda Adams | Chair | 03/01/2023 | 02/28/2025 |
Katie Kruger | Vice Chair | 03/01/2023 | 02/28/2025 |
Kimberly F. Morrison, PE RG | Past Chair | 03/01/2023 | 02/28/2025 |
Rachel Jansen | Program Vice Chair | 03/01/2023 | 02/28/2025 |
Mr Cristian David Cardenas Triana | Representative | 03/01/2022 | 02/28/2030 |
Tara K. Davis | SME Staff | 03/01/2020 | 02/28/2050 |
Description TBD
Name | Position | Start | End |
---|---|---|---|
Brian D. Groff, PE, Qualified Person | Co-Chair | 12/24/2022 | 02/28/2026 |
Dr. Fredric L. Pirkle | Co-Chair | 12/24/2022 | 02/28/2026 |
John J. Manes, CMA, CPG, PG | Member | 04/16/2018 | 02/28/2026 |
Russell T. Martin, MAI, AI-GRS | Member | 03/01/2018 | 02/28/2025 |
John B. Lizak, Jr. | Member | 04/21/2017 | 02/28/2025 |
Tara K. Davis | SME Staff | 03/14/2012 | 02/28/2025 |
SME Strategic Goal: SME creates value and unites OUR community. Objectives: 1) Promote effective partnerships. 2) Enhance member engagement at all levels of the organization. 3) Enhance opportunities for inclusivity and access to all programs and activities. 4) Promote initiatives to engage the next generation of leaders.
SME members receive a nomination to serve in one of these positions, based on past SME leadership experience and demonstrated skills.
Name | Position | Start | End |
---|---|---|---|
Seyed Hassan Amini, PHD | Chair | 03/01/2023 | 02/28/2025 |
Richard Waller, B.S.M.E, M.Sc | Chair | 03/01/2024 | 02/28/2026 |
Mr. Richard J. Lambert | Representative | 03/01/2022 | 02/28/2025 |
Dr. Antonio A. Samaniego | Member | 03/01/2022 | 02/28/2025 |
David E. Perkins | Member | 03/01/2023 | 02/28/2026 |
Anita Bertisen | Member | 03/01/2024 | 02/28/2027 |
Lindsey Schultz, MBA | Member | 03/01/2024 | 02/28/2027 |
Laura A. Nelson | SME Staff | 03/01/2020 | 02/28/2030 |
SME Strategic Goal: SME is the first choice for disseminating innovative mining and underground construction information, research, and technology. Objectives: 1) Provide quality platforms for the transfer of knowledge. 2) Expand opportunities for disseminating and presenting innovative research and best practices. 3) Publicize impactful ideas and trends.
SME members receive a nomination to serve in one of these positions, based on past SME leadership experience and demonstrated skills.
Name | Position | Start | End |
---|---|---|---|
Jordan Oxborrow | Chair | 03/01/2023 | 02/28/2025 |
Dr. S. Jayson Ripke | Representative | 03/01/2023 | 02/28/2026 |
Michael P. Donkor | Member | 03/01/2022 | 02/28/2025 |
Emily J. Haas | Member | 03/01/2023 | 02/28/2026 |
Dr. Daniel R. Palo | Member | 03/01/2023 | 02/28/2026 |
Fangyu Liu | Member | 03/01/2024 | 02/28/2027 |
Rajesh Raitani | Member | 03/01/2024 | 02/28/2027 |
Tara K. Davis | SME Staff | 03/01/2020 | 02/28/2030 |
SME Strategic Goal: Promote mining and underground construction as multidisciplinary careers that are essential and rewarding. Objectives: 1) Assist educational institutions in promoting the industry. 2) Provide resources to attract and retain a skilled and professional workforce. 3) Recognize and support changing professional development needs.
SME members receive a nomination to serve in one of these positions, based on past SME leadership experience and demonstrated skills.
Name | Position | Start | End |
---|---|---|---|
David W. Bieber | Chair | 03/01/2023 | 02/28/2025 |
Dr. Courtney A. Young | Representative | 03/01/2024 | 02/28/2027 |
Bradley Meyer | Member | 03/01/2022 | 02/28/2025 |
Sarah Martens | Member | 03/01/2023 | 02/28/2026 |
Robert Hall | Member | 03/01/2023 | 02/28/2026 |
Xavier L. Ochoa, QP | Member | 03/01/2024 | 02/28/2027 |
J. Eric Shereda, PE | Member | 03/01/2024 | 02/28/2027 |
Karin Harrington | SME Staff | 03/01/2020 | 02/28/2030 |
SME Strategic Goal: SME promotes responsible mining and underground construction. Objectives: 1) Provide information about responsible mining best practices. 2) Proactively identify policy and regulatory hot topics related to responsible mining. 3) Promote streamlined permitting process. 4) Support partnerships between industry, stakeholders, and government.
SME members receive a nomination to serve in one of these positions, based on past SME leadership experience and demonstrated skills.
Name | Position | Start | End |
---|---|---|---|
Julie C. Lucas | Chair | 03/01/2024 | 02/28/2026 |
Matt Blattman | Representative | 03/01/2023 | 02/28/2026 |
Pablo Cesar Altamirano Soto | Representative | 03/01/2024 | 02/28/2025 |
Nicole M Smith, PHD | Member | 03/01/2022 | 02/28/2025 |
Adam R. House, QP | Member | 03/01/2023 | 02/28/2026 |
Ms. Heather N. Lammers | Member | 03/01/2023 | 02/28/2026 |
Nina Astillero | Member | 03/01/2024 | 02/28/2027 |
Larry R. Kramka | Member | 03/01/2024 | 02/28/2027 |
Rachel Grimes | SME Staff | 03/01/2023 | 02/28/2030 |
The Young Leaders Committee (YLC) develops and strengthens young professionals in the mining and underground construction industry while adding value to the entire SME organization. Click a subcommittee name below to see its details.
The Annual Conference Subcommittee will provide a centralized source for all Young Leaders events surrounding the SME Annual Conference in an effort to better direct membership efforts and offerings.
To get involved with this subcommittee, apply to serve on the Young Leaders Committee.
Name | Position | Start | End |
---|---|---|---|
Raven Refuerzo | SME Staff | 03/01/2016 | 02/28/2025 |
Description TBD
Name | Position | Start | End |
---|---|---|---|
Raven Refuerzo | SME Staff | 03/01/2016 | 02/28/2025 |
The goal of the Global Sections Subcommittee is to help expand and recognize International membership in SME.
To get involved with this subcommittee, apply to serve on the Young Leaders Committee.
Name | Position | Start | End |
---|---|---|---|
Raven Refuerzo | SME Staff | 03/01/2016 | 02/28/2025 |
The Young Leaders Committee (YLC) was created in 1998 to develop and strengthen young professionals in the mining industry while adding value to the entire SME organization. Through the use of subcommittees within the YLC, members will work within SME to reach student chapters, the general public and provide value to SME members throughout the year and at the Annual Meeting. While working with these different groups, members of the YLC are given opportunities for personal development and are in the position to gain and share knowledge as well as provide development opportunities to others.
To get involved, apply to serve on the Young Leaders Committee.
Name | Position | Start | End |
---|---|---|---|
Mr Amid Morshedlou | Member | 03/01/2024 | 02/28/2028 |
Baxter Jones | Member | 03/01/2024 | 02/28/2028 |
Carolyn A. McCannon | Member | 03/01/2024 | 02/28/2028 |
Christy Miller | Member | 03/01/2024 | 02/28/2028 |
Daniel Buonanno | Member | 03/01/2024 | 02/28/2028 |
Emmy Muhoza, M.Sc | Member | 03/01/2024 | 02/28/2028 |
Mr Guillermo Marcos Alzamora Casilla Sr | Member | 03/01/2024 | 02/28/2028 |
Hannah Chop | Member | 03/01/2024 | 02/28/2028 |
Jeremy Diehlmann | Member | 03/01/2024 | 02/28/2028 |
José Priante Quiala | Member | 03/01/2024 | 02/28/2028 |
Juan Gabriel Bernal Rodroguez, Sr | Member | 03/01/2024 | 02/28/2028 |
Junior Alexander Mendoza Bedregal | Member | 03/01/2024 | 02/28/2028 |
Katie Slaughter | Member | 03/01/2024 | 02/28/2028 |
Kody-Lee M. Musick | Member | 03/01/2024 | 02/28/2028 |
Luis Aaron Goicochea Sanchez | Member | 03/01/2024 | 02/28/2028 |
Paul Fernando Peralta Rodriguez | Member | 03/01/2024 | 02/28/2028 |
Paul Stanton | Member | 03/01/2024 | 02/28/2028 |
Mrs Roya Bakzadeh | Member | 03/01/2024 | 02/28/2028 |
Saboor Ahmad Torabi | Member | 03/01/2024 | 02/28/2028 |
Taliat T.A Afosi Olatunde | Member | 03/01/2024 | 02/28/2028 |
Stephen Benyo | Member | 03/01/2024 | 02/28/2028 |
Mr Cristian David Cardenas Triana | Member | 03/01/2021 | 02/28/2025 |
Deniz Talan | Member | 03/01/2021 | 02/28/2025 |
Deniz Tuncay | Member | 03/01/2021 | 02/28/2025 |
Elham Rahimi | Member | 03/01/2021 | 02/28/2025 |
Dr. Erich D. Dohm | Member | 03/01/2021 | 02/28/2025 |
Juan Manuel Ayerve Pena | Member | 03/01/2021 | 02/28/2025 |
Marie Hetherington | Member | 03/01/2021 | 02/28/2025 |
Matthew Ulizio | Member | 03/01/2021 | 02/28/2025 |
Ney Lisset Silva Hernandez | Member | 03/01/2021 | 02/28/2025 |
Ms Estefania Nicol Alvarez Galvan | Member | 03/01/2021 | 02/28/2025 |
Pablo Cesar Altamirano Soto | Member | 03/01/2021 | 02/28/2025 |
Thomas Boundy | Member | 03/01/2021 | 02/28/2025 |
Mr Tyler B. Faulkner | Member | 03/01/2021 | 02/28/2025 |
Younes Shekarian | Member | 03/01/2021 | 02/28/2025 |
Mr Alvar Jose Marin | Member | 03/01/2022 | 02/28/2026 |
Giorgito Giarnelly | Member | 03/01/2022 | 02/28/2026 |
Diana Rodriguez | Member | 03/01/2022 | 02/28/2026 |
Jiajia Wu | Member | 03/01/2022 | 02/28/2026 |
Madeline Orrell | Member | 03/01/2022 | 02/28/2026 |
Nahomi Sayuri Caururo Norabuena | Member | 03/01/2022 | 02/28/2026 |
Nathalie Paulette Muñoz Agila | Member | 03/01/2022 | 02/28/2026 |
Cecilia Estefania Aramayo Chavez | Member | 03/01/2023 | 02/28/2027 |
Guillermo Bermudez | Member | 03/01/2023 | 02/28/2027 |
Mackenzie Best | Member | 03/01/2023 | 02/28/2027 |
Joseph R Bindner | Member | 03/01/2023 | 02/28/2027 |
Michahel Arturo Calixto Rivera | Member | 03/01/2023 | 02/28/2027 |
Emily Carroll, B.S.M.E | Member | 03/01/2023 | 02/28/2027 |
Cesar D. Juber | Member | 03/01/2023 | 02/28/2027 |
Zeynep Cicek | Member | 03/01/2023 | 02/28/2027 |
Kevin Collantes | Member | 03/01/2023 | 02/28/2027 |
Nina Dawson | Member | 03/01/2023 | 02/28/2027 |
Rahel A. Dean-Pelikan | Member | 03/01/2023 | 02/28/2027 |
Jim Desrochers | Member | 01/20/2023 | 02/28/2027 |
Ms Cassandra N Galvez | Member | 03/01/2023 | 02/28/2027 |
Shihua Han | Member | 03/01/2023 | 02/28/2027 |
Emily Hendrickson | Member | 03/01/2023 | 02/28/2027 |
Mark Hovingh | Member | 03/01/2023 | 02/28/2027 |
Michael Karl | Member | 03/01/2023 | 02/28/2027 |
Michael Keener | Member | 03/01/2023 | 02/28/2027 |
Brock Langford | Member | 03/01/2023 | 02/28/2027 |
Samanthas McLeary | Member | 03/01/2023 | 02/28/2027 |
Safiatu Barrie, M.Sc | Member | 03/01/2023 | 02/28/2027 |
Santiago Navia Vasquez | Member | 03/01/2023 | 02/28/2027 |
Marco Esau Portal Valdivia | Member | 03/01/2023 | 02/28/2027 |
Mr Daniel Riggs | Member | 03/01/2023 | 02/28/2027 |
Oluwafemi Salami | Member | 03/01/2023 | 02/28/2027 |
Aman Soni | Member | 03/01/2023 | 02/28/2027 |
Vaibhav K. Srivastava | Member | 03/01/2023 | 02/02/2027 |
Caitlin Strong | Member | 03/01/2023 | 02/28/2027 |
Chandima Subasinghe | Member | 03/01/2023 | 02/28/2027 |
Thiago Tolentino Silva | Member | 03/01/2023 | 02/28/2027 |
Joseph Trouba | Member | 03/01/2023 | 02/28/2027 |
William Dixon | Member | 03/01/2023 | 02/28/2027 |
Rami Abousleiman | Member | 03/01/2023 | 02/28/2027 |
Joelson Alves | Member | 03/01/2023 | 02/28/2027 |
Angelina K. Anani | Member | 03/01/2023 | 02/28/2027 |
Festus Ayinimi Animah | Member | 03/01/2023 | 02/28/2027 |
Raven Refuerzo | SME Staff | 03/01/2016 | 12/31/2025 |
The Membership subcommittee is responsible for receiving new applications, tracking member activities, providing mentorship to new and existing YL members and maintaining the Alumni Contact Database.
To get involved with this subcommittee, apply to serve on the Young Leaders Committee.
Name | Position | Start | End |
---|---|---|---|
Raven Refuerzo | SME Staff | 03/01/2016 | 02/28/2025 |
The objective of the Philanthropy & Community Outreach Subcommittee is to have more of an impact outside of SME through programs like Miners Give Back, Engineers without Boarders and The Boy Scout Jamboree. PCO will work closely with the SME Foundation and MEC to support the initiatives of these groups.
To get involved with this subcommittee, apply to serve on the Young Leaders Committee.
Name | Position | Start | End |
---|---|---|---|
Raven Refuerzo | SME Staff | 03/01/2016 | 02/28/2025 |
The Professional Development Subcommittee aims to provide activities that focus on creating a professionally developing environment in which students, young engineers, and other SME members are able to strengthen and expand their professional skill set in a variety of different subjects, learn through mentoring, and expand networking to a larger group of professionals.
To get involved with this subcommittee, apply to serve on the Young Leaders Committee.
Name | Position | Start | End |
---|---|---|---|
Raven Refuerzo | SME Staff | 03/01/2016 | 02/28/2025 |
It is the purpose of the Student Relations Subcommittee to engage the SME student chapters and assist with all of their efforts; including, but not limited to, the student design competitions, annual student chapter reports, and chapter activities.
To get involved with this subcommittee, apply to serve on the Young Leaders Committee.
Name | Position | Start | End |
---|---|---|---|
Iuri Alfenas Ramos | Member | 03/01/2023 | |
Raven Refuerzo | SME Staff | 03/01/2016 | 02/28/2025 |