Committees

SME Committees include the Board of Directors, Standing Committees, Technical Committees, Councils, and Conference Commitees.

Get Involved Today!

Members may volunteer to serve on most committees.

The Board of Directors shall have and exercise on behalf of the Society, all rights, powers and privileges granted to the Society as a not-for-profit corporation organized under the laws of Colorado in the carrying out of the purposes set forth and Articles of Incorporation.

The AIME Board of Trustees is the governing body of the Corporation and shall manage the activities, property, and affairs of the Corporation; the Board of Trustees may exercise all such powers of he Corporation as shall not be prohibited by the Act, the Articles of Incorporation or Bylaws. The Board of Trustees shall manage the Corporation under provisions of a Fiscal Policy as established and modified by the Board from time to time.

Name Position Start End
Dr Jennifer Miskimins President-Elect 08/01/2018 07/31/2024
Jim Robinson Trustee 08/01/2018 07/31/2025
Ron Ashburn Trustee 08/01/2018 07/31/2025
Mark Rubin Trustee 08/01/2020 07/31/2025
Mr. David L. Kanagy Trustee 08/01/2020 07/31/2025
Elizabeth A. Holm President-Elect Designate 08/07/2021 07/01/2025

Description TBD

Name Position Start End
Dr. Sukumar Bandopadhyay Chair 03/01/2020 02/28/2025
Roussos Dimitrakopoulos Member 03/01/2022 02/28/2025
Dr. Sean D. Dessureault Member 03/01/2022 02/28/2025
Dr. Kadri Dagdelen Member 03/01/2022 02/28/2025
Julian Ortiz Member 03/01/2022 02/28/2050
Dr Andrea J. Brickey, PHD Member 03/01/2022 02/28/2050
Ernest Y. Baafi Member 03/01/2022 02/28/2025
Winfred Assibey-Bonsu Member 03/01/2022 02/28/2025
Andrej Subelj Member 03/01/2022 02/28/2025
Tara K. Davis SME Staff 03/01/2012 02/28/2025

The Committee shall review the nominations for the IM&AD Frank A. Alsobrook Distinguished Service Award and select the recipient.

Name Position Start End
Nathan Manser, PHD Chair 03/01/2023 02/28/2024
Riddhika Jain Member 03/01/2023 02/28/2024
Dr Ravi Ravishankar Member 03/01/2023 02/28/2024
Kathryn F. Kosloski Member 03/01/2023 02/28/2024
Gary P. Tomaino Member 03/01/2023 02/28/2024
Carol Kiser SME Staff 08/16/2018 02/28/2024

Description TBD

Name Position Start End
Rebecca B. Siwale Chair 03/01/2023 02/28/2024
Elisa Comis Member 03/01/2022 02/28/2024
Line-Audrey Nkule Member 03/01/2022 02/28/2024
Kevin Toe Member 03/01/2022 02/28/2025
Casey Stazick Member 03/01/2023 02/28/2024
Matt Blattman Member 03/01/2023 02/28/2027
Laura A. Nelson SME Staff 03/01/2022 02/28/2050
Karin Harrington SME Staff 03/01/2022 02/28/2050

The Howard L. Hartman Award, established in 1989, recognizes distinguished contributions in practice, teaching or research in the field of underground ventilation engineering.

Name Position Start End
Arash Habibi Co-Chair 03/01/2022 02/28/2025
Mr Craig Stewart, B.S.M.E Co-Chair 03/01/2022 02/28/2024
Heather N. Dougherty, PE, PHD Member 03/01/2023 02/28/2027
Mr J. Daniel Stinnette, PE Member 03/01/2021 02/28/2025
Dr. Karoly C. Kocsis, Ph.D. Member 03/01/2022 02/28/2026
Carol Kiser SME Staff 03/01/2021 02/28/2024

The Committee shall review the nominations for the Rock Mechanics Award and select the recipient. The Rock Mechanics Award is awarded to recognize distinguished contributions toward the advancement of rock mechanics.

Name Position Start End
Wesley B. Johnson Chair 03/01/2023 02/28/2024
Brijes Mishra, PHD Representative 03/01/2021 02/28/2024
Dr. Anil K. Ray, PhD Representative 03/01/2020 02/28/2024
Emily Rose Representative 03/01/2023 02/28/2027
Jim Haughey Representative 03/01/2022 02/28/2026
Laura Claire O'Connor Representative 03/01/2022 02/28/2026
Anna P. Perry Representative 03/01/2021 02/28/2025
Deniz Tuncay Representative 03/01/2023 02/28/2027
Carol Kiser SME Staff 03/01/2021 02/28/2024

The Committee shall review the nominations for the Aplan Award and select the recipient. The Frank F. Aplan Award (Aplan Award) recognizes engineering or scientific contributions that further the understanding of the technology of coal and/or mineral engineering. Eligible areas of recognition include agglomeration, classification, comminution, electrical and magnetic separation, flocculation and sedimentation, froth flotation, and other related processing operations.

Name Position Start End
Emily A. Sarver Chair 03/01/2023 02/28/2024
Dr Tarun Bhambhani Representative 03/01/2023 02/28/2026
Robert V. Washnock, QP Representative 03/01/2022 02/28/2025
Dr. Paul W. Conrad Representative 03/01/2021 02/28/2024
Mr. D. Erik Spiller Representative 03/01/2023 02/28/2024

The Award is administered by SME’s Coal & Energy Division.

Name Position Start End
Dr. Tathagata Ghosh, PhD Chair 03/01/2023 02/28/2024
Steven J. Schafrik Member 03/01/2023 02/28/2025
Susan B. Bealko, MS, MPH Member 03/01/2023 02/28/2025
Mr. Ryan M. Murray Member 03/01/2023 02/28/2024
Dr. Paul W. Conrad Member 03/01/2022 02/28/2024
Carol Kiser SME Staff 03/01/2021 02/28/2024

The Erskine Ramsay Award Committee is responsible for reviewing the nominations for the Erskine Ramsay Award and selecting the recipient. The Ramsay Award recognizes distinguished achievement in coal mining to include both bituminous coal and anthracite.

Name Position Start End
Dr. Sukumar Bandopadhyay Chair 03/01/2023 02/28/2024
Brian N. Shaffer, P.G. Vice Chair 03/01/2023 02/28/2024
J. Eric Shereda, PE Member 03/01/2022 02/28/2026
Sampurna Arya Member 03/01/2021 02/28/2025
Dr. Abhishek Choudhury Member 03/01/2023 02/28/2027
Robert P. Kudlawiec Member 03/01/2023 02/28/2024
Baojie Zhang Member 03/01/2022 02/28/2026
Carol Kiser SME Staff 03/01/2021 02/28/2024

The Howard N. Eavenson Award Committee is responsible for reviewing the nominations for the Howard N. Eavenson Award and selecting the recipient. The Eavenson Award recognizes distinguished contributions to the advancement of coal mining.

Name Position Start End
Michael A. Trevits, MBA, PG Chair 03/01/2023 02/28/2024
Mr. Ryan M. Murray Member 03/01/2023 02/28/2026
Heather Trexler Member 03/01/2023 02/28/2026
Dr. Vladislav Kecojevic Member 03/01/2023 02/28/2025
Dr. Michael Karmis Member 03/01/2022 02/28/2024
Edward F. Zeglen, Jr, PE Member 03/01/2023 02/28/2025
Carol Kiser SME Staff 03/01/2021 02/28/2024

The Committee selects the recipient(s) of the J.W. Woomer Award. This award brings recognition of engineering professionalism to young people working in the coal industry.

Name Position Start End
Dr. Tathagata Ghosh, PhD Chair 03/01/2023 02/28/2024
Matthew R. Gray Member 03/01/2023 02/28/2026
Susan B. Bealko, MS, MPH Member 03/01/2022 02/28/2024
Gregory S. Barclay Member 03/01/2022 02/28/2024
Thomas C. Rauch Member 03/01/2023 02/28/2026
Carol Kiser SME Staff 03/01/2021 02/28/2050

The Committee selects the recipient of the annual Percy W. Nicholls Award. Established in 1942, funded by AIME and ASME in alternating years, the Percy W. Nicholls Award is given for notable scientific or industrial achievement in the field of solid fuels.

Name Position Start End
Robert P. Kudlawiec Chair 03/01/2020 02/28/2024
Brijes Mishra, PHD Member 03/01/2021 02/28/2025
Deniz Tuncay Member 03/01/2023 02/28/2027
Carol Kiser SME Staff 03/01/2021 02/28/2050

The Committee shall review all applications for the Coal & Energy Division Scholarship and the John Sidney Marshall Scholarship and select the recipient(s).

Name Position Start End
Jason N. Todd Chair 03/01/2023 02/28/2024
Jon M. Bobbera Vice Chair 03/01/2023 02/28/2024
Vasu Gangrade Member 03/01/2022 02/28/2024
Rohit Pandey Member 03/01/2023 02/28/2025
Baojie Zhang Member 03/01/2022 02/28/2024
Michael Keener Member 03/01/2023 02/28/2025
Carol Kiser SME Staff 03/01/2021 02/28/2024

The Committee selects the recipient(s) of the Stefanko Best Paper Award. The Coal & Energy Division Stefanko Best Paper Award is awarded to recognize authors presenting papers in the Coal & Energy Division technical sessions for their contributions to the body of knowledge.

Name Position Start End
Steven J. Schafrik Chair 03/01/2023 02/28/2024
Edward F. Zeglen, Jr, PE Member 03/01/2023 02/28/2024
Samuel C. Baker Member 03/01/2023 02/28/2025
Dr. Liming Yuan Member 03/01/2021 02/28/2024
Mrs Rachel Boothby Member 03/01/2022 02/28/2025
Ashish R. Kumar, PE Member 03/01/2023 02/28/2026
Carol Kiser SME Staff 03/01/2021 02/28/2024

The Environmental Division Benefactor Award is administered by the SME Environmental Division Executive Committee.

Name Position Start End
Omar A. Smith Member 03/01/2021 02/28/2024
Jen Pepe Member 03/01/2021 02/28/2024
Annelia Tinklenberg Member 03/01/2021 02/28/2024
Lisa N. Gonzales Member 03/01/2023 02/28/2024
Carol Kiser SME Staff 03/01/2021 02/28/2050

The Committee shall review the nominations for the Environmental Division Distinguished Service Award recipient.

Name Position Start End
Jen Pepe Chair 03/01/2023 02/28/2024
Heather Halderman Member 03/01/2023 02/28/2028
Lisa N. Gonzales Member 03/01/2023 02/28/2024
Amar Patel Member 03/01/2022 02/28/2027
Annelia Tinklenberg Member 03/01/2021 02/28/2024
Omar A. Smith Member 03/01/2021 02/28/2024
Carol Kiser SME Staff 03/01/2021 02/28/2050

The Committee shall review all applications for the EVD Scholarship and select the recipient(s).

Name Position Start End
Liane T S George Chair 03/01/2023 02/28/2025
Daniel Torres Member 03/01/2023 02/28/2026
James F. Renner, PG Member 03/01/2022 02/28/2024
Irene Montero Member 03/01/2022 02/28/2026
Emily Schlenker Member 03/01/2022 02/28/2024
Carol Kiser SME Staff 03/01/2021 02/28/2024

The Committee shall review the nominations for the SME/AIME Environmental Stewardship Distinguished Service Award and select the recipient.

Name Position Start End
Annelia Tinklenberg Chair 03/01/2023 02/28/2024
Jen Pepe Member 03/01/2023 02/28/2025
Amar Patel Member 03/01/2022 02/28/2027
Lisa N. Gonzales Member 03/01/2022 02/28/2024
Omar A. Smith Member 03/01/2021 02/28/2024
Heather Halderman Member 03/01/2023 02/28/2027
Carol Kiser SME Staff 03/01/2021 02/28/2050

This committee will develop nominations for Division committees and the Division’s awards including, but not limited to: ensuring a representative slate of nominees (from the committee and the public), promoting and recruiting nominations for each award, providing a slate of nominees for each award to the S&H Division executive committee for their adjudication, maintaining confidentiality regarding all aspects of the nomination and award selection process, working with SME staff to ensure physical awards are prepared for presentation at H&S Division award breakfast at the annual SME conference and exposition.

Name Position Start End
Emily J. Haas Chair 03/01/2023 02/28/2025
Juan J. Monsalve, M.Sc Vice Chair 03/01/2023 02/28/2025
Elham Rahimi Co-Chair 03/01/2023 02/28/2025
Lara Sims, CMSP Member 03/01/2023 02/28/2025
Carol Kiser SME Staff 03/01/2021 02/28/2024

Description TBD

Name Position Start End
Emily J. Haas Chair 03/01/2023 02/28/2025
Pedram Roghanchi Member 03/01/2023 02/28/2024
Kimberly Walster, CMSP Member 03/01/2023 02/28/2024
Amy J Richins Member 03/01/2023 02/28/2025
Joseph Bucci Member 03/01/2023 02/28/2026
Monique Parker Member 03/01/2023 02/28/2026
Carol Kiser SME Staff 10/24/2022 02/28/2024

The Committee shall review all applications for the IM&AD Scholarship and select the recipient(s).

Name Position Start End
Kathryn F. Kosloski Chair 03/01/2022 02/28/2024
Riddhika Jain Member 03/01/2023 02/28/2024
Gaurav Soni Member 03/01/2023 02/28/2024
John Sackrider Member 03/01/2023 02/28/2025
Mr Himesh Patel Member 03/01/2023 02/28/2025

The Wallace Scholarship is awarded annually to a master’s degree candidate in geology or geological science who plans to pursue a career in the field of exploration geology.

Name Position Start End
Mr Tushar Gupta Chair 03/01/2023 02/28/2024
Marion H. King Representative 03/01/2023 02/28/2025
James E. Tabinski Representative 03/01/2023 02/28/2024
Gregory F. Sutton Representative 03/01/2023 02/28/2024
Carol Kiser SME Staff 02/14/2019 02/28/2024

The Hal Williams Hardinge Award Committee is responsible for reviewing the nominations for the Hal Williams Hardinge Award and selecting the recipient. The Hardinge Award recognizes outstanding achievements in the field of industrial minerals.

Name Position Start End
Dr Ravi Ravishankar Chair 03/01/2023 02/28/2024
Edgar Blanco Member 03/01/2021 02/28/2025
Dr. Marc A. Herpfer Member 03/01/2021 02/29/2024
Srinivas Veeramasuneni Member 03/01/2022 02/28/2026
Thomas E. Newman, PG Member 03/01/2022 02/28/2026
Swadhin Saurabh Member 03/01/2023 02/28/2024
Riddhika Jain Member 03/01/2023 02/28/2027
Mr. Marc Le Vier Member 03/01/2023 02/29/2024

The Young Scientist Award is administered by SME’s Industrial Minerals & Aggregates Division (IM&AD) Executive Committee.

Name Position Start End
Nathan Manser, PHD Chair 03/01/2023 02/28/2024
Riddhika Jain Member 03/01/2023 02/28/2024
Raghav M. Dube Member 03/01/2023 02/28/2024
Dr. Snehamoy Chatterjee, PhD Member 03/01/2023 02/28/2024
John Sackrider Member 03/01/2023 02/28/2024
Carol Kiser SME Staff 08/16/2018 02/28/2024

Description TBD

Name Position Start End
Dr. Kathleen A. Altman Chair 03/01/2022 02/28/2024
Mr. Robert Nick Gow Member 03/01/2023 02/28/2024
Dr. Hamid Akbari Member 03/01/2023 02/28/2024
Mona Vandervoort SME Staff 03/01/2010 02/28/2025

Description TBD

Name Position Start End
Levi Thompson Chair 06/02/2022 02/28/2025
Norma Jean Mattei Past Chair 03/01/2022 02/28/2024
Mr John G Speer Representative 03/01/2022 02/28/2024
Prince Abangwu Representative 03/01/2022 02/28/2024
Prem Verma Poems Representative 03/01/2022 02/28/2024
Dr Michael S. Moats, PHD Representative 03/01/2022 02/28/2025
Robert H. Chalker Representative 03/01/2022 02/28/2024
Dr. Courtney A. Young Representative 04/01/2021 04/28/2024
David Soukup Member 03/01/2021 02/28/2025
Ron Ashburn Member 03/01/2021 02/28/2024
Carol Kiser SME Staff 03/01/2021 02/28/2050

The Committee shall review the nominations for the Douglas Award and select the recipient. The James Douglas Gold Medal (Douglas Award) recognizes distinguished achievement in nonferrous metallurgy, including both the beneficiation of ores and the alloying and utilization of nonferrous metals.

Name Position Start End
Dr. Ronel Kappes Chair 03/01/2021 02/29/2024
David G. Meadows Representative 03/01/2022 02/28/2025
Dr. Jaeheon Lee Representative 03/01/2023 02/28/2024
Christina Meskers Representative 03/01/2022 02/28/2025
Tao Wang Representative 03/01/2021 02/28/2024
John S. Carpenter Representative 03/01/2023 02/28/2025
Carol Kiser SME Staff 03/01/2021 02/28/2050

The Committee shall review the nominations for the Outstanding Young Engineer Award and select the recipient. The Outstanding Young Engineer Award recognizes significant contributions of a young individual within the Mineral Processing-Extractive discipline

Name Position Start End
Dr. Ronel Kappes Chair 03/01/2023 02/28/2024
Mr James R. Wickens Member 03/01/2023 02/28/2030
Dr. Jaeheon Lee Member 03/01/2019 02/28/2025
Kimberly D. Mills, PHD Member 03/01/2021 02/28/2028
Christopher A. Noble, PE, PHD Member 03/01/2020 02/28/2027
Dr Tarun Bhambhani Member 03/01/2019 02/28/2026
Mr. Robert Nick Gow Member 03/01/2022 02/28/2029
David G. Meadows Member 03/01/2018 02/28/2024

The Committee shall review the nominations for the Gaudin Award and select the recipient. The Gaudin Award is given for scientific or engineering contributions that further the understanding of the technology of mineral processing. Eligible areas for contributions are agglomeration, classification, comminution, electrical and magnetic separation, flocculation and sedimentation, froth flotation, hydrometallurgy, particulate behavior, and other related mineral processing operations.

Name Position Start End
Robert C. Dunne Chair 03/01/2023 02/28/2024
Clifton A Boylston Member 03/01/2023 02/28/2026
Leonard N. Hill Member 03/01/2023 02/28/2026
James E. Gebhardt, PE, PHD Member 03/01/2021 02/28/2024
Mr James R. Wickens Member 03/01/2021 02/28/2024
Dr York Smith, PHD Member 03/01/2022 02/28/2025
Dr Mohammad Rezaee Member 03/01/2022 02/28/2025

The Taggart Award is made for the paper or series of closely related papers with at least one common author, which, in the opinion of the Committee, represents a notable contribution to the science of mineral processing. The Committee shall review the eligible papers and select the recipient.

Name Position Start End
Qingqing Huang Chair 03/01/2023 02/28/2024
Dr York Smith, PHD Member 03/01/2023 02/28/2026
Emily A. Sarver Member 03/01/2023 02/28/2024
Dr. Vishal Gupta Member 03/01/2021 02/28/2024
Andrew P. Cole Member 03/01/2021 02/28/2024
Guikuan Yue Member 03/01/2022 02/28/2025
D. R. Nagaraj, PHD Member 03/01/2022 02/28/2025

The Committee shall review the nominations for the Milton E. Wadsworth Award and select the recipient. The Committee is also responsible for soliciting and/or submitting nominations as appropriate/necessary. The Wadsworth Award recognizes distinguished contributions that advance our understanding of the science and technology of nonferrous chemical metallurgy.

Name Position Start End
Dr Michael S. Moats, PHD Chair 03/01/2023 02/28/2024
Tim G. Robinson Member 03/01/2023 02/28/2026
Christine R. Green Member 03/01/2023 02/28/2026
Dr. Corby G. Anderson Member 03/01/2021 02/28/2024
Dr. Janet Baron Member 03/01/2021 02/28/2024
Scott A. Shuey, PHD, QP Member 03/01/2022 02/28/2025
Mr. Robert Nick Gow Member 03/01/2022 02/28/2025
Carol Kiser SME Staff 03/01/2021 02/28/2050

The Robert H. Richards Award Committee is responsible for reviewing the nominations for the Robert H. Richards Award and selecting the recipient. The Richards Award recognizes achievement in any form which unmistakably furthers the art of mineral beneficiation in any of its branches.

Name Position Start End
David E. Perkins Chair 03/01/2023 02/28/2024
Fangyu Liu Member 03/01/2023 02/28/2027
Dr. Hamid Akbari Member 03/01/2023 02/28/2027
Mr James R. Wickens Member 03/01/2020 02/28/2024
Tim G. Robinson Member 03/01/2021 02/28/2024
Dr Joseph Grogan Member 03/01/2021 02/28/2025
Dr. Daniel R. Palo Member 03/01/2022 02/28/2026
Adam R. House, QP Member 03/01/2022 02/28/2026

The Committee shall review all applications for the Klimpel and MPD Scholarships and Rong Yu Wan Ph.D. Dissertation Award and select the recipient(s).

Name Position Start End
Lei Pan Chair 03/01/2023 02/28/2024
Amy E. Jacobsen Vice Chair 03/01/2023 02/28/2024
Sumedh Gostu Member 03/01/2023 02/28/2026
Deniz Talan Member 03/01/2023 02/28/2026
Mr James R. Wickens Member 03/01/2021 02/28/2024
Dr Mohammad Rezaee Member 03/01/2021 02/28/2024
Zachery A. Zanetell Member 03/01/2022 02/28/2025
Jordan M. Rutledge Member 03/01/2022 02/28/2025
Carol Kiser SME Staff 03/01/2021 02/28/2050

The award was established by AIME in l965 to recognize distinguished contributions to the advancement of mineral economics.

Name Position Start End
Dr. Tathagata Ghosh, PhD Chair 03/01/2023 02/28/2024
Dr. Paul W. Conrad Representative 03/01/2023 02/28/2025
Riddhika Jain Representative 03/01/2023 02/28/2024
Nathan Manser, PHD Representative 03/01/2023 02/28/2024
Bradley M. Dunn Representative 03/01/2023 02/28/2024
Donald C. Dwyer Representative 03/01/2023 02/28/2025
Carol Kiser SME Staff 03/01/2020 02/28/2024

The Dickerson Award is administered by the Mining & Exploration Division (M&E Division) of the Society, under the direction of the SME Board of Directors.

Name Position Start End
Daniel B. Rosenbach Chair 03/01/2023 02/28/2024
Donald C. Dwyer Chair Elect 03/01/2023 02/28/2024
Gregory F. Sutton Past Chair 03/01/2023 02/28/2024
Scott P. Lawson Member 03/01/2023 02/28/2024
Ms. Jenessa L. Haarala Member 03/01/2023 02/28/2024
Thomas L. Dyer Member 03/01/2022 02/28/2025
Lia Walker Member 03/01/2022 02/28/2024
Carol Kiser SME Staff 03/01/2021 02/28/2024

The Jackling Award is administered by the Mining & Exploration Division (M&E Division) of the Society, under the direction of the SME Board of Directors.

Name Position Start End
Bradley M. Dunn Chair 03/01/2023 02/28/2024
Ms. Jenessa L. Haarala Member 03/01/2020 02/28/2025
Donald C. Dwyer Member 03/01/2019 02/28/2025
Gregory F. Sutton Member 03/01/2023 02/28/2024
Mrs Kathryn E. Marten Robertson Member 03/01/2023 02/28/2028
Lia Walker Member 03/01/2022 02/28/2027
Daniel B. Rosenbach Member 03/01/2021 02/28/2026
Carol Kiser SME Staff 03/01/2021 02/28/2050

The Award is administered by the Mining & Exploration Division (M&E Division) of the Society, under the direction of the SME Board of Directors

Name Position Start End
Bradley M. Dunn Chair 03/01/2023 02/28/2024
Gregory F. Sutton Member 03/01/2023 02/28/2024
Lia Walker Member 03/01/2023 02/28/2028
Daniel B. Rosenbach Member 03/01/2022 02/28/2027
Donald C. Dwyer Member 03/01/2020 02/28/2025
Ms. Jenessa L. Haarala Member 03/01/2021 02/28/2026
Carol Kiser SME Staff 03/01/2021 02/28/2050

Description TBD

Name Position Start End
Bradley M. Dunn Chair 03/01/2023 02/28/2024
Donald C. Dwyer Member 03/01/2023 02/28/2024
Lia Walker Member 03/01/2023 02/28/2024
Brian D. Groff, PE, Qualified Person Member 03/01/2023 02/28/2025
Dr. Georges W. Verly Member 03/01/2023 02/28/2024
Stella M. Searston Member 12/16/2020 02/28/2026
Carol Kiser SME Staff 03/01/2021 02/28/2024

The Award is administered by the Mining & Exploration Division (M&E Division) of the Society, under the direction of the SME Board of Directors.

Name Position Start End
Gregory F. Sutton Chair 03/01/2023 02/28/2024
Bradley M. Dunn Member 03/01/2023 02/28/2024
Mrs Kathryn E. Marten Robertson Member 03/01/2023 02/28/2028
Daniel B. Rosenbach Member 03/01/2021 02/28/2024
Donald C. Dwyer Member 03/01/2020 02/28/2024
Lia Walker Member 03/01/2022 02/28/2027
Carol Kiser SME Staff 03/01/2021 02/28/2024

The Award is administered by the Mining & Exploration Division (M&E Division) of the Society, under the direction of the SME Board of Directors.

Name Position Start End
Donald C. Dwyer Chair 03/01/2023 02/28/2024
Lia Walker Member 03/01/2023 02/28/2024
Mrs Kathryn E. Marten Robertson Member 03/01/2023 02/28/2025
Jason Sexauer Member 03/01/2023 02/28/2026
Rosa M. Rojas Espinoza, BS/MS Member 03/01/2021 02/28/2024
Jeff R. Mattern Member 03/01/2022 02/28/2025
Kathleen M. Tew Member 03/01/2023 02/28/2024
Carol Kiser SME Staff 03/01/2021 02/28/2050

The Award Committee is to consist of the members of the M&E Division Program Planning Committee.

Name Position Start End
Lia Walker Chair 03/01/2023 02/28/2024
Donald C. Dwyer Vice Chair 03/01/2023 02/28/2024
Russell J. Sheets, PE Member 03/01/2023 02/28/2025
Abhishekh Ashok Parmar Member 03/01/2023 02/28/2025
Dr Thomas W. Camm, PE Member 03/01/2023 02/28/2025
Ms. Chelsea A. Gilbert Member 03/01/2023 02/28/2025
Mr Muthu Vinayak Thyagarajan Member 03/01/2023 02/28/2024
Carol Kiser SME Staff 03/01/2021 02/28/2024

The Committee shall review the applications submitted and select the recipients of the M&E Division Scholarship and the AIME Henry De Witt Smith Graduate Scholarship.

Name Position Start End
Gregory F. Sutton Chair 03/01/2023 02/28/2024
Bradley M. Dunn Member 03/01/2023 02/28/2024
Mrs Kathryn E. Marten Robertson Member 03/01/2023 02/28/2024
Carol Kiser SME Staff 03/01/2021 02/28/2024

The William Lawrence Saunders Award Committee is responsible for reviewing the nominations for the William Lawrence Saunders Award and selecting the recipient. The Saunders Award recognizes distinguished achievement in mining other than coal (including the production of nonmetallic minerals).

Name Position Start End
Matt Blattman Chair 03/01/2023 02/28/2024
Jess L. Kindler Member 03/01/2020 02/28/2024
Bradley M. Dunn Member 03/01/2020 02/28/2024
Ruby Barickman Member 03/01/2021 02/28/2025
Peter M. Haarala, PE Member 03/01/2021 02/28/2025
Mr. Shaun P. Graber Member 03/01/2023 02/28/2025
Dr. Abani R. Samal, PhD Member 03/01/2022 02/28/2026
Russell J. Sheets, PE Member 03/01/2022 02/28/2026
Mr. Marc Le Vier Member 03/01/2023 02/29/2024
Carol Kiser SME Staff 03/01/2021 02/28/2024

Description TBD

Name Position Start End
Dr. Sukumar Bandopadhyay Chair 03/01/2020 02/28/2024
Dr. Kramer D. Luxbacher, PhD Member 03/01/2020 02/28/2024
Ms. Jessica M. Wempen Member 03/01/2020 02/28/2024
Dr. Jürgen F. Brune Member 03/01/2020 02/28/2024
Dr. Rick Honaker, PhD Member 03/01/2020 02/28/2024
Dr. Tathagata Ghosh, PhD Member 03/01/2020 02/28/2024
Dr. Barbara J. Arnold Member 03/01/2020 02/28/2024
Lorie Laessig SME Staff 03/01/2020 02/28/2025
Ms Megan Martin SME Staff 11/08/2021

Description TBD

Name Position Start End
Dr. Ronel Kappes Chair 03/01/2021 02/28/2025
Dr. Erik C. Westman Member 03/01/2021 02/28/2025
James E. Gebhardt, PE, PHD Member 03/01/2021 02/28/2025
Dr. Virginia T. McLemore Member 03/01/2021 02/28/2025
Carol Kiser SME Staff 03/01/2021

The award will be administered by a committee of the most recent five SME past presidents.

Name Position Start End
Dr. Barbara J. Arnold Chair 03/01/2023 02/28/2024
Robert W. Schafer Member 03/01/2021 02/28/2025
William W. Edgerton Member 03/01/2022 02/28/2026
Dr. Hugh B. Miller Member 03/01/2020 02/29/2024
Ronald L. Parratt Member 03/01/2023 02/28/2026
Carol Kiser SME Staff 01/28/2020 02/28/2050

The SME Fellow Award is presented to a select few who have distinguished themselves by notable contributions to the technology or professional activities encompassed by SME and in some cases for significant contributions to a Section, the Society, or the Institute.

Name Position Start End
Dr. Paul W. Conrad Chair 03/01/2023 02/28/2024
Dr. Marc A. Herpfer President-Elect 03/01/2023 02/29/2024
Mr. David L. Kanagy SME Executive Director-ex officio 03/01/2021 02/28/2050
Leon J. Jacobs, PE Representative 03/01/2023 02/28/2025
Donald C. Dwyer Representative 03/01/2023 02/28/2024
Nathan Manser, PHD Representative 03/01/2023 02/28/2024
Dr. Jaeheon Lee Representative 03/01/2023 02/28/2024
Pedram Roghanchi Representative 03/01/2023 02/28/2024
Annelia Tinklenberg Representative 03/01/2023 02/28/2024
Bill A. Hancock President-Elect Designate 03/01/2023 02/28/2024
Tara K. Davis SME Staff 03/01/2017 02/28/2025

The Innovation Award is administered by the Robert E. Murray Innovation Award Committee under the direction of the SME staff.

Name Position Start End
Elham Rahimi Chair 03/01/2023 02/28/2024
Dr. Marc A. Herpfer President-Elect 03/01/2023 02/28/2024
William M. Gleason Editor-in-Chief 03/01/2023 02/28/2030
Dr. Courtney A. Young Representative 03/01/2023 02/28/2026
Nathan Manser, PHD Representative 03/01/2022 02/28/2025
Jacob L. Carr, PHD Representative 03/01/2022 02/28/2025
Annelia Tinklenberg Representative 03/01/2023 02/28/2024
Susan B. Bealko, MS, MPH Representative 03/01/2023 02/28/2026
Jonathan D. Klug Representative 03/01/2023 02/28/2026
Carol Kiser SME Staff 03/01/2021 02/28/2050

Description TBD

Name Position Start End
Samuel J. Shoemaker, Jr. Chair 03/01/2021 02/28/2025
Dr Ali Lashgari Representative 03/01/2022 02/28/2025
Nathan Manser, PHD Representative 03/01/2022 02/28/2025
Jen Pepe Representative 03/01/2022 02/28/2025
Sena Cicek Representative 03/01/2022 02/28/2024
Fangyu Liu Representative 03/01/2021 02/28/2024
Carol Kiser SME Staff 03/01/2021 02/28/2024

The award will be administered by a committee made up of the Past Chair of each SME mining-related division.

Name Position Start End
Raghav M. Dube Chair 03/01/2023 02/28/2024
Emily J. Haas Representative 03/01/2023 02/28/2024
Lisa N. Gonzales Representative 03/01/2023 02/28/2024
Gregory F. Sutton Representative 03/01/2023 02/28/2024
Dr. Ronel Kappes Representative 03/01/2023 02/28/2024
Susan B. Bealko, MS, MPH Representative 03/01/2023 02/28/2024
Carol Kiser SME Staff 03/01/2021 02/28/2024

The Robert M. Dreyer Award in Applied Economic Geology, established in 1999 as an annual Award, recognizes outstanding achievements in applied economic geology. The outstanding achievements so recognized must have been accomplished through commercial exploration or development of metalliferous and/or nonmetalliferous mineral deposits.

Name Position Start End
Dennis P. Bryan Chair 03/01/2022 02/28/2024
David L. Crouse Member 03/01/2019 02/28/2025
Dr. William H. Wilkinson Member 03/01/2021 02/28/2024
Jeffrey A. Pontius Member 03/01/2022 02/28/2027
Richard Sillitoe Member 03/01/2023 02/28/2028
Tara K. Davis SME Staff 03/01/2017 02/28/2025

The SME Board of Directors shall have and exercise on behalf of the Society, all rights, powers and privileges granted to the Society as a not-for-profit corporation organized under the laws of Colorado in the carrying out of the purposes set forth in the Articles of Incorporation and Bylaws.

Name Position Start End
Mr. Marc Le Vier President 03/01/2023 02/29/2024
Dr. Marc A. Herpfer President-Elect 03/01/2023 02/28/2024
Ronald L. Parratt Past President 03/01/2023 02/29/2024
Mr. David L. Kanagy Secretary-Treasurer 03/01/2004 01/31/2025
Mr. Richard J. Lambert Director 03/01/2022 02/28/2025
Barbara Nielsen Director 03/01/2022 02/28/2025
Jerry Gauntt Director 03/01/2021 02/28/2024
Catherine A. Joyner Director 03/01/2021 02/28/2024
Matt Blattman Director 03/01/2023 02/28/2026
Dr. S. Jayson Ripke Director 03/01/2023 02/28/2026
Richard A. Wagner, PE Board Intern 03/01/2022 02/28/2024
Vasu Gangrade Board Intern 03/01/2023 02/28/2025
Genny Homyack SME Staff - ex officio 10/20/2014 02/28/2025

The Past Presidents meet on an annual basis to review and offer advice on SME activities.

Name Position Start End
Mr. Marc Le Vier President 03/01/2023 02/28/2075
William W. Edgerton Past President 03/01/2021 02/28/2075
James R. Arnold Past President 03/01/2007 02/28/2075
Dr. Ihor A. Kunasz Past President 03/01/1998 02/28/2075
George W. Luxbacher, PE, PHD Past President 03/01/2008 02/28/2075
Dr. Thomas J. O Neil Past President 03/01/2003 02/28/2075
Dr. Michael Karmis Past President 03/01/2002 02/28/2075
Dr. William H. Wilkinson Past President 03/01/2009 02/28/2075
Robert C. Freas Past President 03/01/1994 02/28/2075
Ta M. Li Past President 03/01/2001 02/28/2075
James W. Boyd Past President 03/01/1999 02/28/2075
Ted H. Eyde Past President 03/01/1991 02/28/2075
Mark A. Anderson Past President 03/01/1992 02/28/2075
Dr. Raja V. Ramani Past President 03/01/1995 02/28/2075
Dr Donald E. Ranta Past President 03/01/2000 02/28/2075
Arthur A. Schweizer Past President 03/01/2004 02/28/2075
Barbara A. Filas, PE Past President 03/01/2005 02/28/2075
Dr. Brij M. Moudgil Past President 03/01/2006 02/28/2075
Dr. Nikhil C. Trivedi Past President 03/01/2010 02/28/2075
Drew A. Meyer Past President 03/01/2012 02/28/2075
Dr. Barbara J. Arnold Past President 03/01/2018 02/28/2075
Dr. Hugh B. Miller Past President 03/01/2019 02/28/2075
Robert W. Schafer Past President 03/01/2020 02/28/2075
Timothy D. Arnold Past President 03/01/2016 02/28/2075
J. Steven Gardner, PE Past President 03/01/2015 02/28/2075
John O. Marsden, PE Past President 03/01/2014 02/28/2075
John G. Mansanti Past President 03/01/2017 02/28/2075
Ronald L. Parratt Past President 03/01/2022 02/28/2075
Mr. David L. Kanagy Secretary 10/11/2004 02/28/2025
Genny Homyack SME Staff 10/20/2014 02/25/2075

The Accreditation and Curricular Issues Committee shall determine curricular standards and deal with issues associated with accreditation including the development of program criteria recommended to the Council of Education and, in turn, the SME Board of Directors and the Accreditation Board for Engineering and Technology (ABET), Inc.  

Click here to learn more about becoming an evaluator.

 

Name Position Start End
Dr. Susan B. Patton Commissioner 03/01/2008 02/28/2024
Kurt Katzenstein Commissioner 03/03/2019 03/01/2024
Dr. John S. Gierke Commissioner 03/01/2020 02/28/2024
LAURIE ANDERSON Alternate Commissioner 04/10/2023 03/01/2024
Dan Alexander, PE, PHD, QP Alternate Commissioner 04/10/2023 03/01/2024
David G. McMahill Past Commissioner 03/01/2008 02/28/2024
Dr. Rick Honaker, PhD Past Commissioner 03/01/2014 02/28/2024
Dr. Jeffrey R. Keaton Past Commissioner 03/01/2008 02/28/2024
Dr. David R. Hammond, PhD Past Commissioner 03/01/2012 02/28/2024
Dr. C. Dale Elifrits Delegate 03/01/2006 02/28/2024
Dr. Joel S. Kuszmaul Alternate Delegate 03/01/2012 02/28/2024
Gary L. Skaggs Past Delegate 03/01/2017 02/28/2024
Mona Vandervoort SME Staff 03/01/2010 02/28/2025

Members of the Academic Grant Selection Committee select recipients for the PhD fellowship and career development grant programs.

Contact volunteer@smenet.org for more information.

 

Name Position Start End
Dr. Moe Momayez Chair 03/01/2023 02/28/2024
Gregory A. Beckstrom Past Chair 03/01/2023 02/28/2026
Dr. Ronel Kappes Member 03/01/2022 02/28/2025
Andrea K. Martin Member 03/01/2022 02/28/2025
Dr. Rick Honaker, PhD Member 03/01/2021 02/29/2024
Bradley J. Ross Member 03/01/2021 02/28/2024
Leigh W. Freeman Member 03/01/2021 02/28/2026
Ms Megan Martin SME Staff 04/25/2023 02/28/2030
Lorie Laessig SME Staff 04/25/2023 02/28/2030

The Council of Education & Accreditation shall review and refer information and projects to the education subcommittees (Accreditation and Curricular Issues, and Student Member Affairs), receive and act when appropriate upon recommendations of the education subcommittees and Education Forum, and determine educational policy to be recommended to the SME Board of Directors.

The Council of Education & Accreditation also serves as the Ivan B. Rahn Education and Mineral Industry Education Award Committee. The Council of Education shall find a nominee whose contribution merits the award. Recipients of the award shall be selected through a nominating and voting process by the Council of Education with notification to the SME Executive Committee. 

The Council of Education Members are the current Chair and Vice-Chair of each education committee.

Contact volunteer@smenet.org for more information.

 

Name Position Start End
Dr. Kathleen A. Altman Chair 03/01/2020 02/29/2024
Robert Hall Chair 03/01/2022 02/28/2024
Richard Ladouceur, PHD Chair 03/01/2022 02/29/2024
Dr. Abhishek Choudhury Chair 03/01/2022 02/29/2024
Dr. C. Dale Elifrits Chair 03/01/2023 02/29/2024
Dr. Hamid Akbari Vice Chair 03/01/2022 02/29/2024
Kathleen M. Tew Vice Chair 03/01/2022 02/29/2024
Kimberly D. Mills, PHD Vice Chair 03/01/2022 02/29/2024
Emily A. Sarver Vice Chair 03/01/2022 02/29/2024
Dr. Joel S. Kuszmaul Vice Chair 03/01/2023 02/29/2024
Dr. Courtney A. Young Past Chair 03/01/2022 02/29/2024
Mr. Mick L. McCaslin Past Chair 03/01/2022 02/29/2024
Scott D. Rosenthal, PE Past Chair 02/28/2019 02/28/2024
Dr. Richard J. Sweigard Past Chair 03/01/2023 02/29/2024
Mona Vandervoort SME Staff 03/01/2007 02/28/2030

The mission of the Education Sustainability Committee is to develop specific, actionable recommendations that seek to address the long-term challenges that threaten the sustainability of U.S. Mining and Mineral Processing/Extractive Metallurgy academic degree granting programs.

The scope of the Committee includes programming/workshops, the facilitation of greater research opportunities for faculty, the collection and analysis of department/student data, and a variety of other efforts to promote stability of academic programs in minerals education and to improve the capacity of these programs to produce high-quality graduates for successful careers in industry and academia. 

Contact volunteer@smenet.org for more information.

Name Position Start End
Emily A. Sarver Chair 10/31/2023 02/28/2027
Dr. Jamal Rostami Vice Chair 10/31/2023 02/28/2025
Dr. Moe Momayez Member 03/01/2019 02/28/2025
Dr Andrea J. Brickey, PHD Member 03/01/2021 02/29/2024
Dr. Ronel Kappes Member 10/31/2023 02/28/2025
Andrea K. Martin Member 10/31/2023 02/28/2025
Dr. Snehamoy Chatterjee, PhD Member 10/31/2023 02/28/2027
Jack Groppo Member 10/31/2023 02/28/2027
Gregory A. Beckstrom Member 10/31/2023 02/28/2026
Leigh W. Freeman Member 10/31/2023 02/28/2026
Angie M. Harmon Member 10/31/2023 02/28/2027
Ms Megan Martin SME Staff 04/03/2023 02/28/2030
Lorie Laessig SME Staff 04/25/2023 02/28/2030

The Mineral School Department Heads Committee provides information on the current status of enrollment of undergraduate and graduate students in the United States as well as educational institutions in other countries depending upon membership of the committee. The Committee is responsible for maintaining accurate records of the number of graduates from their respective programs.

Committee members are department heads of mineral education programs. 

Contact volunteer@smenet.org for more information. 

Name Position Start End
Robert Hall Chair 11/18/2022 02/28/2030
Dr. Kramer D. Luxbacher, PhD Vice Chair 11/18/2022 02/28/2030
M Stephen Enders Member 11/18/2022 02/28/2030
Dr. Zacharias G. Agioutantis Member 11/18/2022 02/28/2030
Dr Kwame Awuah-Offei Member 11/18/2022 02/28/2030
Scott D. Rosenthal, PE Member 11/18/2022 02/28/2030
Dr. Navid Mojtabai Member 11/18/2022 02/28/2030
Dr Javad Sattarvand Member 11/18/2022 02/28/2030
Dr. Karoly C. Kocsis, Ph.D. Member 11/18/2022 02/28/2030
Dr. Vladislav Kecojevic Member 11/18/2022 02/28/2030
Dr. Tathagata Ghosh, PhD Member 11/10/2022 02/28/2030
William M. Zisch Member 12/01/2023 02/28/2030
Dr. Barbara J. Arnold Member 08/01/2023 02/28/2030
Dr Michael S. Moats, PHD Member 08/01/2023 02/28/2030
Jerry Downey Member 08/01/2023 02/02/2030
Dr. Michael L. Free Member 08/01/2023 02/28/2030
Christopher A. Noble, PE, PHD Member 03/17/2023 02/28/2030
Rachel Grimes SME Staff 12/05/2022 02/28/2030

The Student Member Affairs Committee shall provide career guidance, suggest and coordinate student activities, and exercise general supervision over SME Student Chapters. As part of its charge, the Committee shall develop, review and provide for the dissemination of career information. Members of the committee shall serve as judges for the annual SME Outstanding Student Chapter Contest and the SME Outstanding Student Paper Contest, undergraduate and graduate divisions.

Members of the Student Member Affairs Committee are nominated by their Division. Contact your Division for more information or email volunteer@smenet.org.

Name Position Start End
Richard Ladouceur, PHD Chair 03/01/2022 02/28/2024
Kathleen M. Tew Vice Chair 03/01/2022 02/28/2024
Kimberly D. Mills, PHD Past Chair 03/01/2022 02/29/2024
Jacob E D McDonald, PHD Representative 03/01/2022 02/28/2024
Richard A. Wagner, PE Representative 03/01/2022 02/28/2024
Dr Kwame Awuah-Offei Representative 03/01/2022 02/29/2024
Julie C. Lucas Representative 03/01/2022 03/01/2025
Michael Spicher Representative 03/01/2023 02/28/2025
Emily Rose Representative 03/01/2022 02/28/2025
Vaibhav Raj, PHD Representative 03/01/2023 02/28/2025
Candace Sujung Tsai Representative 03/01/2023 02/28/2024
Amy J Richins Representative 03/01/2023 02/28/2025
Ms. Heather N. Lammers Representative 03/02/2023 02/28/2025
Mona Vandervoort SME Staff 03/01/2010 02/28/2025

The MEC Committee provides the MEC with leadership and guidance and assists with fundraising and public outreach as appropriate on behalf of the MEC.

Contact volunteer@smenet.org for more information.

Name Position Start End
Wendi Cooksey Chair 03/01/2022 02/28/2024
Kurt P. Doran Vice Chair 03/01/2022 02/28/2024
Dan O'Connor Past Chair 03/01/2022 02/28/2024
Charles L Zimmerman Member 03/01/2020 02/28/2026
Karen D. Rose Member 03/01/2020 02/28/2026
Lisa Rudstrom Member 03/01/2023 02/28/2026
Joseph R Bindner Member 03/01/2023 02/28/2026
Kathleen M. Tew Member 03/01/2023 02/28/2026
Michael T. Myers, PE Member 03/01/2023 02/28/2026
Patrick A. Jacomet Member 03/01/2022 02/28/2025
Dr. C. Dale Elifrits Member 03/01/2012 02/29/2024
Kathryn F. Kosloski Member 03/01/2021 02/29/2024
Ms Megan Martin SME Staff 11/01/2021 02/28/2026
Lorie Laessig SME Staff 03/01/2023 02/28/2026

The MEC Scouting Subcommittee provides support, input and guidance of the MEC’s Scouting Outreach program efforts.

Contact volunteer@smenet.org for more information.

Name Position Start End
Charles L Zimmerman Chair 03/01/2020 02/28/2026
Karen D. Rose Member 03/01/2020 02/28/2026
Dr Stanley T. Krukowski, PHD Member 03/01/2020 02/28/2026
Dan O'Connor Member 03/01/2020 02/28/2024
Mr. Aaron S. Young Member 03/01/2020 02/28/2026
Mrs. Pamela A. K. Wilkinson Member 03/01/2023 02/28/2026
Ms Megan Martin SME Staff 11/01/2021 02/28/2026
Lorie Laessig SME Staff 03/01/2023 02/28/2026

The Miners Give Back Award Committee (MGB) consists of members appointed based on volunteers from the SMEF Board of Trustees. This committee is responsible for administering the MGB Award to an SME Local Section for their outstanding efforts and accomplishments in community service and humanitarian outreach.

Contact volunteer@smenet.org for more information.

Name Position Start End
Peter M. Haarala, PE Co-Chair 03/01/2022 02/28/2025
Kathleen M. Tew Member 03/01/2022 02/28/2025
Michael A. Trevits, MBA, PG Member 03/01/2016 02/28/2024
Todd E. Davis Member 04/26/2023 03/01/2024
Ms Megan Martin SME Staff 11/08/2021 02/28/2026

The MMSA/SMEF Presidential Scholarship Committee is responsible for reviewing the applications and assist in selecting the recipients for the MMSA/SMEF Presidential Scholarship.

Contact volunteer@smenet.org for more information.

Name Position Start End
Mick Gavrilovic Chair 03/01/2022 02/28/2024
Amy E. Jacobsen Member 03/01/2022 02/28/2024
Ta M. Li Member 03/01/2023 02/28/2026
Dr. Nikhil C. Trivedi Member 03/01/2023 02/28/2026
Ms Megan Martin SME Staff 11/08/2021
Carol Kiser SME Staff 03/01/2021 02/28/2024

The SMEF Trustees represent the leadership of the corporate and academic segment of the industry. They provide advice and guidance regarding the Foundation’s management, strategic planning and operations, with a focus centered on fundraising for programs and initiatives of SME. Acting as ambassadors for SMEF, Trustees are knowledgeable of all program areas and current projects needing funding and personally contribute the SMEF on an annual basis. SMEF Board of Trustees are elected to a three-year term.

These members have demonstrated the highest level of leadership ability in the above volunteer opportunities. Members are nominated to these positions.

To get started, contact volunteer@smenet.org for more information.

Name Position Start End
Thomas C. Rauch President 03/01/2023 02/28/2025
Andrew P. Cole President-Elect 03/01/2023 02/28/2025
Steven C. Holmes, BSc, MBA Past President 03/01/2023 02/28/2025
Ronald L. Parratt Past President 03/01/2023 02/29/2024
Mr. Shaun P. Graber Stantec/McIntosh Eng. Scholarship Rep. 03/01/2021 02/29/2024
Michael T. Myers, PE Individual Fundraising Officer 03/01/2022 02/29/2024
Peter M. Haarala, PE Member 03/01/2022 02/28/2025
Dr. Jaisen N. Kohmuench, PhD Member 03/01/2022 02/28/2025
Kathleen M. Tew Member 03/01/2022 02/28/2025
Sudhanshu Singh Member 03/01/2022 02/28/2025
Dr. William H. Wilkinson Member 03/01/2022 02/28/2026
J. Steven Gardner, PE Member 03/01/2022 02/28/2025
Kathryn F. Kosloski Member 03/01/2023 02/28/2026
Mary B. Korpi Member 03/01/2023 02/28/2026
Dr. C. Dale Elifrits Member 03/01/2018 02/29/2024
Joseph M. Driscoll Member 03/01/2018 02/29/2024
Gregory A. Beckstrom Member 03/01/2020 02/28/2026
Gregory E. Hinshaw Member 03/01/2020 02/28/2026
Kurt D. Kost Member 03/01/2020 02/28/2026
Joshua F. Olmsted Member 03/01/2020 03/01/2026
Jill R. Nelson Member 03/01/2016 02/28/2025
J. Eric Shereda, PE Member 03/01/2016 02/28/2025
Robert V. Washnock, QP Member 03/01/2016 02/28/2025
Matthew D. Lengerich Member 03/01/2021 02/29/2024
George A. Sturgis, Jr. Member 03/01/2021 02/29/2024
Michael W. Patton Member 03/01/2021 02/29/2024
Ms Megan Martin SME Staff 11/08/2021 02/28/2026

The Corporate Giving Committee (CGC) works with Foundation staff to identify corporate prospects and solicit contributions to programs for which the Foundation seeks support. The Committee identifies potential prospects, collaborates with staff regarding marketing strategies, and sets annual fundraising goals and benchmarks. This Committee consists of two co-chairs nominated by the Nominating Committee, based on merit and knowledge of industry leaders, and appointed by the Board of Trustees for a term of two years.

These members are nominated from within the SMEF Board of Trustees.

To get started, contact volunteer@smenet.org for more information.

Name Position Start End
Thomas C. Rauch President 03/01/2023 02/28/2025
Mr. Shaun P. Graber Co-Chair 03/01/2022 02/28/2025
Andrew P. Cole President-Elect 03/01/2023 02/28/2025
Steven C. Holmes, BSc, MBA Past President 03/01/2023 02/28/2025
Ronald L. Parratt Past President 03/01/2023 02/29/2024
Mr. David L. Kanagy Secretary 03/01/2016 02/28/2025
Joseph M. Driscoll Member 03/01/2018 02/29/2024
Robert V. Washnock, QP Member 03/01/2019 02/28/2025
Gregory A. Beckstrom Member 03/01/2020 02/28/2026
Gregory E. Hinshaw Member 03/01/2020 02/28/2026
Jill R. Nelson Member 03/01/2016 02/28/2025
Joshua F. Olmsted Member 03/01/2023 02/28/2026
Mary B. Korpi Member 03/01/2023 02/28/2026
J. Steven Gardner, PE Member 03/01/2022 02/28/2025
Dr. Jaisen N. Kohmuench, PhD Member 03/01/2022 02/28/2025
Sudhanshu Singh Member 03/01/2022 02/28/2025
Matthew D. Lengerich Member 03/01/2021 02/29/2024
Michael W. Patton Member 03/01/2021 02/29/2024
George A. Sturgis, Jr. Member 03/01/2021 02/29/2024
Ms Megan Martin SME Staff 11/08/2021 02/28/2026

The SMEF Executive Committee is authorized to exercise all business and powers of the Board of Trustees, subject to specific directions or limitations imposed by the Board of Trustees. Executive Committee members serve on the Executive Committee for two year terms in each position. The Executive Committee meets on a frequent basis, as determined by the President, to facilitate the daily operations of the Foundation.

These members are nominated from within the SMEF Board of Trustees.

To get started, contact volunteer@smenet.org for more information.

Name Position Start End
Thomas C. Rauch President 03/01/2023 02/28/2025
Mr. Shaun P. Graber Co-Chair 03/01/2023 02/29/2024
Andrew P. Cole President-Elect 03/01/2023 02/28/2025
Steven C. Holmes, BSc, MBA Past President 03/01/2023 02/28/2025
Ronald L. Parratt Past President 03/01/2023 02/29/2024
Mr. David L. Kanagy Secretary 03/01/2018 02/28/2025
Michael T. Myers, PE Individual Fundraising Officer 03/01/2022 02/29/2024
Ms Megan Martin SME Staff 11/08/2021 02/28/2026

The Individual Fundraising Committee (IFC) is responsible for direct solicitations of individual support for the Foundation. The IFC works with the SMEF Executive Committee to establish endowment strategies and suggests target audiences for specific fundraising efforts.

These members are nominated from within the SMEF Board of Trustees.

To get started, contact volunteer@smenet.org for more information.

Name Position Start End
Michael T. Myers, PE Co-Chair 03/01/2022 02/29/2024
Mr. David L. Kanagy Secretary 03/01/2016 02/28/2025
Kurt D. Kost Member 03/01/2017 02/28/2026
Dr. C. Dale Elifrits Member 03/01/2019 02/29/2024
J. Eric Shereda, PE Member 03/01/2022 02/28/2025
Peter M. Haarala, PE Member 03/01/2022 02/28/2025
Kathleen M. Tew Member 03/01/2022 02/28/2025
Kathryn F. Kosloski Member 03/01/2023 02/28/2026
Dr. William H. Wilkinson Member 03/01/2017 02/28/2026
Ms Megan Martin SME Staff 11/08/2021 02/28/2026

The SMEF Nominating Committee consists of five SMEF Trustees who are responsible for nominating a slate of proposed Trustees to fill any expired terms or other vacancies on the Board of Trustees.

These members are nominated from within the SMEF Board of Trustees.

To get started, contact volunteer@smenet.org for more information.

Name Position Start End
Thomas C. Rauch Chair 03/01/2023 02/28/2025
Mr. David L. Kanagy Executive Director, ex officio 03/01/2016 02/28/2025
Steven C. Holmes, BSc, MBA Member 03/01/2023 02/28/2025
Andrew P. Cole Member 03/01/2023 02/28/2025
Mary B. Korpi Member 03/01/2021 02/28/2026
Dr. William H. Wilkinson Member 03/01/2013 02/28/2026
Ms Megan Martin SME Staff 11/08/2021 02/28/2026

The SMEF Scholarship Committee is responsible for reviewing the applications and selecting the recipients for the MMSA/SMEF Presidential Scholarship, J. H. Fletcher & Co Scholarship, Stantec/McIntosh Engineering Scholarship, the Ernest K. Lehmann Memorial Scholarship and the George V. Weisdack Memorial Scholarship.

These members are nominated from within the SMEF Board of Trustees.

To get started, contact volunteer@smenet.org for more information.

Name Position Start End
Steven C. Holmes, BSc, MBA Chair 03/01/2023 02/28/2025
Jill R. Nelson Member 03/01/2022 02/28/2025
Dr. C. Dale Elifrits Member 03/01/2016 02/28/2024
Kurt D. Kost Member 03/01/2019 02/28/2026
Ms Megan Martin SME Staff 11/08/2021 02/28/2026

The Syd S. and Felicia F. Peng Ground Control in Mining Award Committee administers the Peng Award under the direction of the SME Board of Directors. This committee is composed of five members who are chosen based on their demonstrated ability and track record for dealing with ground control issues in mining.

Contact volunteer@smenet.org for more information.

Name Position Start End
Gregory J. Hasenfus Chair 03/01/2021 02/28/2024
Ted M. Klemetti, II Member 03/01/2021 02/28/2024
Mr Yang Li, PHD Member 03/01/2021 02/28/2024
Rudrajit Mitra, PHD Member 10/01/2022 02/28/2025
Dr. Rob Thomas Member 03/01/2022 02/28/2025
Ihsan Tulu Member 03/01/2022 02/28/2025
Dr. Stephen C. Tadolini Member 03/01/2020 02/29/2024
Lorie Laessig SME Staff 03/01/2015 02/28/2025
Ms Megan Martin SME Staff 11/08/2021

The Syd S. and Felicia F. Peng Ground Control in Mining Scholarship Committee is responsible for reviewing the applications and selecting the recipients for the Syd S. and Felicia F. Peng Ground Control in Mining Scholarship based on applicants’ combination of financial need and academic promise.

Contact volunteer@smenet.org for more information.

Name Position Start End
Gregory J. Hasenfus Chair 03/01/2021 02/28/2024
Ted M. Klemetti, II Member 03/01/2021 02/28/2024
Rudrajit Mitra, PHD Member 10/01/2022 02/28/2025
Dr. Rob Thomas Member 03/01/2022 02/28/2025
Ihsan Tulu Member 03/01/2022 02/28/2025
Mr Yang Li, PHD Member 03/01/2021 02/28/2024
Ms Megan Martin SME Staff 11/08/2021
Lorie Laessig SME Staff 03/01/2018 02/28/2025

Description TBD

Name Position Start End
Christopher J. Pecora, CMSP Chair 03/01/2023 02/28/2024
Amar Patel Representative 03/01/2023 02/28/2024
Ms. Jenessa L. Haarala Representative 03/01/2023 02/28/2024
Edward F. Zeglen, Jr, PE Representative 03/01/2023 02/28/2024
Kimberly Walster, CMSP Representative 03/01/2023 02/28/2024
Dr. Jaeheon Lee Representative 03/01/2023 02/28/2024
Mr Tushar Gupta Representative 03/01/2023 02/28/2024
Tara K. Davis SME Staff 03/01/2012 02/28/2030

Description TBD

Name Position Start End
Samuel C. Baker Representative 03/01/2023 02/28/2024
Dr Tarun Bhambhani Representative 03/01/2023 02/28/2024
Daniel B. Rosenbach Representative 03/01/2023 02/28/2024
Mr Himesh Patel Representative 03/01/2023 02/28/2024
Heather Halderman Representative 03/01/2023 02/28/2024
Amy J Richins Representative 03/01/2023 02/28/2024
Tara K. Davis SME Staff 03/01/2012 02/28/2030

The SME Audit Committee is a committee of the SME Board of Directors. Its primary function is to assist the Board in fulfilling its fiduciary responsibilities by  reviewing (1) the quality and integrity of the organization’s financial statements, (2) the SME’s systems of internal accounting and financial controls, (3) compliance with laws and regulations and the company’s ethics programs as applicable, and (4) the external audit processes, including the external auditor’s qualifications and independence.

Name Position Start End
Resa Furey Chair 03/01/2023 02/28/2026
Dr. Marc A. Herpfer President-Elect 03/01/2023 02/28/2024
Barbara Nielsen Representative 03/01/2022 02/28/2025
William R. Wilson Member 03/01/2023 02/28/2024
Dr. Abani R. Samal, PhD Member 03/01/2022 02/28/2025
Jaye T. Pickarts Member 03/01/2022 02/28/2025
Kathryn F. Kosloski Member 03/01/2023 02/28/2026
Dana Pray Member 03/01/2023 02/28/2026
James P. Metsa Member 03/01/2021 02/29/2024
Justin D. Anderson Member 03/01/2021 02/28/2024
Michelle Kroeger SME Staff 03/01/2020 02/28/2030

Description TBD

Name Position Start End
Jerry Gauntt Chair 03/01/2022 02/28/2025
Jon M. Bobbera Representative 03/01/2023 02/28/2025
Heather Halderman Representative 03/01/2023 02/28/2025
Raghav M. Dube Representative 03/01/2023 02/28/2025
Dr. Ronel Kappes Representative 03/01/2023 02/28/2025
Mr. Shaun P. Graber Representative 03/01/2023 02/28/2025
Dr. Karoly C. Kocsis, Ph.D. Representative 03/01/2023 02/28/2025
Richard A. Wagner, PE Board Intern 03/01/2022 02/28/2024
Ms Melanie Penoyar-Perez SME Staff 04/01/2020 02/28/2025
Raven Refuerzo SME Staff 04/01/2020 02/28/2025

"The Bulk Material Handling Committee was created to enrich the Bulk Material Handling (BMH) group through networking, advancing knowledge, educational programs, research and development, career development, influencing and nurturing young professionals for the benefit of the our society. The Committee is designed to develop, facilitate and nurture meaningful and practical discussions on all facets of bulk material handling with the objective of promoting strong, sustainable relationships with all the stakeholders globally."

Name Position Start End
Rick Fulmer Chair 03/01/2022 02/28/2035
Christopher R. Cooper Vice Chair 03/01/2020 02/28/2035
Michael T. Myers, PE Past Chair 03/01/2003 02/28/2035
Todd Burchett Member 03/01/2013 02/28/2035
Nicholas R. Madison Member 03/01/2009 02/28/2035
Todd I. Hollingsworth Member 03/01/2007 02/28/2035
David W. Keech, P.E. Member 03/01/2012 02/28/2035
Paul J. Ormsbee Member 03/01/2012 02/28/2035
Tara K. Davis SME Staff 03/01/2015 02/28/2035

Description TBD

Name Position Start End
Vikas Tandon, PG, PHD Program Area Manager 03/01/2022 02/28/2026
George Ventura Program Area Manager 03/01/2022 02/28/2026
David Draper Program Area Manager 03/01/2022 02/28/2026
Kathleen M. Tew Chair 03/01/2022 02/28/2025
Emily J. Haas Vice Chair 03/01/2022 02/28/2025
Dr. Abani R. Samal, PhD Secretary 03/01/2022 02/28/2025
Mark N. Savit Member 03/01/2022 02/28/2026
Peter Bojtos, P.Eng. Member 01/23/2024 02/28/2026
Rebecca Smith SME Staff 03/01/2022 02/28/2025

The Finance Committee shall be responsible for the general supervision of the operational affairs of the Society and shall specifically be responsible for the execution of those duties and responsibilities as delegated by the Board.

Name Position Start End
Samuel J. Shoemaker, Jr. Chair 03/01/2023 02/28/2025
Barbara Nielsen Representative 03/01/2022 02/28/2025
James Spenceley Member 03/01/2022 02/28/2025
Mr. Ryan M. Murray Member 03/01/2022 02/28/2025
Scott A. Shuey, PHD, QP Member 03/01/2021 02/29/2024
Robert Goodfellow Member 03/01/2023 02/28/2026
Grant A. Malensek, P.Eng./P.Geo. Member 03/01/2023 02/28/2026
Michelle Kroeger SME Staff 03/01/2020 02/28/2030

The government relations and public affairs committee helps leverage the expertise of its membership to create a system for providing timely, accurate, factbased, non-partisan technical information in response to urgent inquiries from SME stakeholders on topics concerning mining, minerals and extractive industries; and has developed a structured program to create Technical Briefing papers for informing and educating SME audiences.

Name Position Start End
Leslie M. Watson Chair 03/01/2022 02/28/2024
Andrea K. Martin Vice Chair 03/01/2023 02/28/2024
Ms. Heather N. Lammers Representative 03/01/2022 02/28/2025
Adele L. Abrams, CMSP Representative 03/01/2022 02/28/2024
Dermot M. Winters, PE PG Representative 03/01/2020 02/28/2025
Michael A. Trevits, MBA, PG Representative 03/01/2023 02/28/2026
Dr. Marc A. Herpfer Representative 03/01/2019 02/28/2025
Mark G. Ellis Representative 03/01/2018 02/28/2027
Barbara Nielsen Representative 03/01/2020 02/28/2025
Peter M. Haarala, PE Representative 03/01/2021 02/28/2024
Denise Levitan, PG, PHD Representative 03/01/2020 02/28/2024
Mr. Marc Le Vier Representative 03/01/2021 02/28/2024
Pedram Roghanchi Representative 03/01/2021 02/28/2024
Amar Patel Representative 03/01/2022 02/28/2026
Mark N. Savit Member 03/01/2023 02/28/2026
Beatriz Zataray Member 03/01/2023 02/28/2027
Jen Pepe Member 03/01/2023 02/28/2027
Kathryn Larson Member 03/01/2023 02/28/2027
Edward F. Zeglen, Jr, PE Member 03/01/2023 02/28/2025
Adam G. Patterson Member 03/01/2023 02/28/2025
Tara K. Davis SME Staff 12/19/2017 02/28/2050
Mr. David L. Kanagy SME Staff - ex officio 05/08/2017 02/28/2030

Description TBD

Name Position Start End
Mr. Jack D. Trackemas Member 03/01/2018 02/28/2024
Dr. Christopher Mark Member 03/01/2018 02/28/2024
William J. Gray Member 03/01/2018 02/28/2024
Dr. Alan A. Campoli, PhD Member 03/01/2018 02/28/2024
Gregory J. Hasenfus Member 03/01/2018 02/28/2024
Keith A. Heasley, PhD PE Member 03/01/2018 02/28/2024
Joseph C. Zelanko Member 03/01/2018 02/28/2024
Dr. Michael K. McCarter, PhD Member 03/01/2018 02/28/2024
Thomas L. Vandergrift Member 03/01/2018 02/28/2024
Mr Anthony T. Iannacchione, PE, PG, PHD Member 03/01/2018 02/28/2024
Dick Gray Member 03/01/2018 02/28/2024
Dr. Vincent A. Scovazzo Member 03/01/2018 02/28/2024
Dr Yunqing Zhang, PE, PHD Member 03/01/2018 02/28/2024
John Bowler Member 03/01/2018 02/28/2024
Roland C. Walker Member 03/01/2018 02/28/2024
Dr. Syd S. Peng Member 03/01/2018 02/28/2024
Dr. Rajagopala R. Kallu, PhD Member 03/01/2018 02/28/2024
Michael A. Trevits, MBA, PG Member 03/01/2018 02/28/2024
David L. Bartsch, PE Member 03/01/2018 02/28/2024
Dr. Stephen C. Tadolini Member 03/01/2018 02/28/2024
Dr. Zacharias G. Agioutantis Member 03/01/2018 02/28/2024
Dr. David A. Newman Member 03/01/2018 02/28/2024
Dr Wen Su Member 03/01/2018 02/28/2024
Daniel A. Payne Member 03/01/2018 02/28/2024
Tara K. Davis SME Staff 03/01/2021 02/28/2050

Description TBD

Name Position Start End
Anita Bertisen Chair 03/01/2021 02/28/2024
Rebecca B. Siwale Past Chair 03/01/2022 02/29/2024
Victoria Gosteva Program Chair 02/01/2021 02/29/2024
Line-Audrey Nkule Representative 03/01/2021 02/29/2024
Brad Atkinson, MSc, EMBA Representative 03/01/2021 02/28/2024
Elisa Comis Representative 03/01/2021 02/28/2024
Dr. Janet Baron Representative 03/01/2022 02/28/2025
Monique Parker Representative 01/27/2023 02/28/2026
Edward F. Zeglen, Jr, PE Representative 03/01/2022 02/28/2025
Kathryn F. Kosloski Representative 03/01/2023 02/28/2026
Ms. Anne L. Williamson Representative 03/01/2022 02/28/2025
Karin Harrington SME Staff 03/01/2021 02/28/2025
Laura A. Nelson SME Staff 03/01/2021 02/28/2025

Description TBD

Name Position Start End
Mr. John R. Loff-Peterson, CMSP, CRSP, CSP Chair 03/01/2023 02/28/2025
Robert Pedigo Vice Chair 03/01/2023 02/28/2025
Mr. William C. York-Feirn, CMSP Past Chair 03/01/2023 02/28/2025
Kimberly Walster, CMSP Secretary-Treasurer 03/01/2022 02/28/2024
Mr. Ernest Miranda, CMSP Member 03/01/2021 02/28/2024
Mr Brian McNamara, CMSP Member 03/01/2022 02/28/2025
Dr Kirk Haley McDaniel, CMSP, PE, PHD Member 05/01/2022 02/28/2025
Donavan Hebig, CMSP, CRSP, CSP Member 03/01/2022 02/28/2025
Scott Stilgenbauer Member 03/01/2021 02/28/2024
Hans Gerardo Sandoval Ebensperger Member 03/01/2021 02/28/2024
Michael J. Brnich Jr, B.S.M.E, CMSP Member 03/01/2023 02/28/2024
Christopher J. Pecora, CMSP Member 05/24/2023 02/28/2026
Chad Triebwasser, CMSP, CSP, MBA Member 06/30/2023 02/28/2026
Daniel Curry, CMSP Member 05/24/2023 02/28/2026
Dr. Andrew P. Schissler, PE SME Staff 01/01/2018 02/28/2025
Ms Melanie Penoyar-Perez SME Staff 01/10/2017 03/01/2025

The Journal Oversight Committee provides input and feedback on the strategic direction of the Mining, Metallurgy & Exploration (MME) journal, the quality of the journal and inclusivity of authors and topics, and ensures the journal represents the breadth of SME. Committee members act as ambassadors for the journal and help solicit authors and nominate reviewers, and can nominate future members of the Editorial Board.

Name Position Start End
Dr Thomas W. Camm, PE Chair 03/01/2021 02/28/2024
Dr. Ronel Kappes Executive Editor 03/01/2021 02/28/2024
Dr. Erik C. Westman Editor-in-Chief 03/01/2021 02/28/2024
James E. Gebhardt, PE, PHD Editor-in-Chief 03/01/2021 02/28/2024
Dr. Virginia T. McLemore Editor-in-Chief 03/01/2018 02/28/2024
Dr. Mary M. Poulton Past Executive Editor 03/01/2021 02/28/2024
Denise Levitan, PG, PHD Representative 03/01/2021 02/28/2024
Dr. Abhishek Choudhury Representative 03/01/2021 02/28/2024
Dr. Corby G. Anderson Representative 03/01/2021 02/28/2024
Dr. Hamid Akbari Representative 07/29/2019 02/28/2025
Dr. Karoly C. Kocsis, Ph.D. Representative 03/01/2022 02/28/2025
Dr. Jürgen F. Brune Representative 03/01/2022 02/28/2024
Mohammad Jafari Representative 08/18/2022 02/28/2026
Chee Theng SME Staff 03/01/2018 02/28/2025

The Mining Engineering Committee shall (1) review papers or find reviewers for the papers at the request of the Mining Engineering staff and, (2) support the Mining Engineering staff. The committee will provide the staff with advice and input regarding overall magazine issues, including but not limited to, potential writers and topics for technical and feature articles, industry trends, potential advertisers, and issues referred to the committee by staff.

Name Position Start End
Tom Meuzelaar Chair 03/01/2022 02/28/2024
Julie Neilson Representative 03/01/2022 02/28/2024
Dr Javad Sattarvand Representative 03/01/2020 02/28/2024
Amir Eskanlou Representative 03/01/2023 02/28/2024
Christopher A. Noble, PE, PHD Representative 03/01/2023 02/28/2024
Sena Cicek Representative 03/01/2023 02/28/2025
Adam Gregor Representative 03/01/2021 02/28/2024
Steven J. Schafrik Representative 03/01/2022 02/28/2024
Line-Audrey Nkule Representative 03/01/2022 02/28/2024
Tom Gray Representative 03/01/2023 02/28/2025
Denise Levitan, PG, PHD Representative 03/01/2023 02/28/2025
William M. Gleason SME Staff 10/01/2019 10/28/2025

Description TBD

Name Position Start End
Ata Akcil Associate Editor 03/01/2018 02/28/2027
Dr Kwame Awuah-Offei Associate Editor 03/01/2018 02/28/2027
Dr Bharath K Belle, PHD Associate Editor 03/01/2018 02/28/2027
Dr Andrea J. Brickey, PHD Associate Editor 03/01/2018 02/28/2027
Dr Elisabeth Clausen Associate Editor 03/01/2018 02/28/2027
Dr. Rajive Ganguli Associate Editor 03/01/2018 02/28/2027
Dr. Vishal Gupta Associate Editor 03/01/2018 02/28/2027
Philipp Hartlieb Associate Editor 03/01/2018 02/28/2027
Dr. Mehmet S. Kizil, PhD Associate Editor 03/01/2018 02/28/2024
Dr Stanley T. Krukowski, PHD Associate Editor 03/01/2018 02/28/2027
Dr. Hamid-Reza Manouchehri Associate Editor 03/01/2018 02/28/2027
John O. Marsden, PE Associate Editor 03/01/2018 02/28/2027
Dr. Helmut Mischo, Prof Dr Ing Pr Eng Associate Editor 03/01/2018 02/28/2027
Rudrajit Mitra, PHD Associate Editor 03/01/2018 02/28/2027
Dr. Pierre F. Mousset-Jones Associate Editor 03/01/2018 02/28/2027
Dr. Biswajit Samanta Associate Editor 03/01/2018 02/28/2027
Purushotham Tukkaraja, PHD, QP Associate Editor 03/01/2018 02/28/2027
Dr David Whittle, PHD Associate Editor 04/01/2020 02/28/2027
Dr Juan Yarmuch, B.S.M.E, M.Sc, PHD Associate Editor 04/01/2020 02/28/2027
Chenming Zhou Associate Editor 06/14/2022 02/28/2025
Samira Sokhanvaran Associate Editor 03/01/2022 02/28/2025
Sampurna Arya Associate Editor 09/01/2021 02/28/2025
Wencai Zhang Associate Editor 09/01/2021 02/28/2025
D. R. Nagaraj, PHD Associate Editor 07/13/2020 02/28/2027
Dr. Zacharias G. Agioutantis Associate Editor 03/01/2021 02/28/2027
Dr. Sekhar Bhattacharyya, PhD PE MBA Associate Editor 03/01/2021 02/28/2027
Sumedh Gostu Associate Editor 03/01/2021 02/28/2027
Mustafa Kumral Associate Editor 03/01/2021 02/28/2027
Neel Gupta Associate Editor 07/26/2023 03/28/2027
Xu Ma Associate Editor 04/14/2022 02/28/2025
Dr. Mary M. Poulton Associate Editor 03/01/2021 02/28/2027
George Barakos Associate Editor 06/14/2019 02/28/2025
Dr Tarun Bhambhani Associate Editor 03/07/2019 02/28/2025
Dr. Timothy C. Eisele Associate Editor 10/22/2019 02/28/2027
Mr. Robert Nick Gow Associate Editor 10/14/2019 02/28/2027
Zhiwei Peng Associate Editor 10/30/2019 02/28/2027
Dr. Frank F. Roberto Associate Editor 03/07/2019 02/28/2025
Mr. William Pratt Rogers Associate Editor 03/01/2018 02/28/2027
Dr. Abani R. Samal, PhD Associate Editor 03/07/2019 02/28/2025
Dr. Isabel F. Barton Associate Editor 10/17/2018 02/28/2025
Dr Joseph Grogan Associate Editor 10/17/2018 02/28/2025
Dr Teresa D H McGrath, PHD Associate Editor 10/17/2018 02/28/2025
Christopher A. Noble, PE, PHD Associate Editor 10/17/2018 02/28/2025
Yongjun Peng Associate Editor 12/12/2018 02/28/2027
Dr. Snehamoy Chatterjee, PhD Associate Editor 06/20/2023 02/28/2027
Jianwei Cheng Associate Editor 06/20/2023 02/28/2027
Weiguo Xie Associate Editor 06/20/2023 02/28/2027
Fangyu Liu Associate Editor 08/15/2023 02/28/2027
Dr. Nikhil Dhawan Associate Editor 08/18/2023 02/28/2027
Aman Soni Associate Editor 06/20/2023 02/28/2027
Dr. Ronel Kappes Executive Editor 03/01/2021 02/28/2027
Dr. Erik C. Westman Editor-in-Chief 03/01/2021 02/28/2027
James E. Gebhardt, PE, PHD Editor-in-Chief 03/01/2021 02/28/2027
Dr. Virginia T. McLemore Editor-in-Chief 03/01/2018 02/28/2024
Chee Theng SME Staff 03/01/2018 02/28/2027

The Nominating Committee shall make nominations for officers, directors, members, and other positions which are scheduled to be or otherwise become vacant at the end of the next annual meeting of the Society's membership.

Name Position Start End
Mr. Marc Le Vier President 03/01/2023 02/28/2024
Dr. Marc A. Herpfer President-Elect 03/01/2023 02/29/2024
Mr. David L. Kanagy Executive Director, ex officio 03/01/2016 02/28/2025
Barbara Nielsen Representative 03/01/2023 02/28/2024
Mr. Richard J. Lambert Representative 03/01/2023 02/28/2024
Lia Walker Member 03/01/2023 02/28/2025
Mr. Mick L. McCaslin Member 03/01/2023 02/28/2025
Jill R. Nelson Member 03/01/2022 02/28/2024
Tim Alch Member 03/01/2022 02/28/2024
Genny Homyack SME Staff 10/20/2014 02/28/2025

This is the person from the OTC Program Committee who represents that committee on the OTC Board of Directors. This person serves a one-year term, renewable annually, and is appointed by the Co-Chairs of the OTC Program Committee.

Name Position Start End
Ms Cori Knasinski SME Staff 03/01/2022 02/28/2030

Description TBD

Name Position Start End
Dr. Zacharias G. Agioutantis President 03/01/2022 02/28/2026
Michael A. Trevits, MBA, PG Past President 03/01/2023 02/28/2050
Mr. David L. Kanagy Executive Director, ex officio 03/01/2008 02/28/2025
Miguel Cardozo Representative 03/01/2020 02/28/2026
Dr Kwame Awuah-Offei Representative 03/01/2019 02/28/2026
Steven Shivak Representative 03/01/2022 02/28/2026
Valdomiro Roman Representative 03/01/2022 02/28/2026
Angela Hamlyn Representative 03/01/2022 02/28/2026
Ryan Bergen Representative 03/01/2022 02/28/2026
Mr. James A. Morrison Representative 03/01/2022 02/28/2026
Dr. Charles L. Morgan Representative 03/01/2022 02/28/2026
Katherine Williams Representative 03/01/2022 02/28/2026
Rodney Jones Representative 03/01/2022 02/28/2026
Dr. Nikhil C. Trivedi Representative 03/01/2022 02/28/2024
Hojong Kim Representative 03/01/2022 02/28/2050
Michelle Kroeger SME Staff 07/01/2021 02/28/2030

Description TBD

Name Position Start End
Nestor Garavelli Program Co-Chair 07/01/2019 06/30/2031
Frank Pepe, Jr. Program Co-Chair 07/01/2019 06/30/2029
Jarrett E. Carlson Member 07/01/2017 02/28/2029
Colin A. Lawrence Member 07/01/2013 06/30/2025
Brian G. Hagan Member 07/01/2021 06/30/2033
Samer Sadek Member 07/01/2021 06/30/2031
Gregg W. Davidson Member 03/01/2017 02/28/2027
Chris D. Hebert Member 07/01/2015 06/30/2025
Scott W. Hoffman, PE Member 07/01/2015 06/30/2027
Matt L. Swinton Member 07/01/2023 06/30/2035
Christian G. Heinz Member 07/01/2023 06/30/2033
Tara K. Davis SME Staff 03/01/2017 02/28/2050

Description TBD

Name Position Start End
Dana C. Willis, PG Chair 03/01/2021 02/28/2024
W. David Tyler Member 03/01/2021 02/28/2026
Stella M. Searston Member 03/01/2020 02/28/2024
John A. Rusnak Member 09/01/2021 02/28/2027
Roger J. Sawyer Member 08/01/2019 02/28/2025
Tara K. Davis SME Staff 03/01/2015 02/28/2025

Description TBD

Name Position Start End
Donald C. Doe Member 03/01/2020 02/28/2025
Joseph C. Milbourne Member 03/01/2019 02/28/2024
Dr Douglas F. Hambley, PE, PG, PHD Member 03/01/2021 02/28/2026
Hui Hu Member 12/13/2023 02/28/2026
Thomas E. Newman, PG Member 12/13/2023 02/28/2026
Tara K. Davis SME Staff 03/01/2015 02/28/2025

Description TBD

Name Position Start End
Brian D. Groff, PE, Qualified Person Co-Chair 03/01/2022 02/28/2024
Donald E. Hulse, PE, QP Co-Chair 03/01/2022 02/28/2024
Russell P. Moran Member 03/01/2008 02/28/2025
Peter E. Christensen Member 03/01/2015 02/28/2025
Michael G. Hester Member 03/01/2014 02/28/2025
Mr. Richard J. Lambert Member 03/01/2008 02/28/2025
David M. Abbott, Jr. Member 03/01/1997 03/15/2024
David W. Armstrong Member 03/01/1997 03/15/2024
Donald F. Earnest Member 03/01/2015 02/28/2025
Dr. Abani R. Samal, PhD Member 03/01/2014 02/28/2025
Scott D. Rosenthal, PE Member 03/01/2015 02/28/2025
Dr. Kadri Dagdelen Member 03/01/2008 02/28/2025
Robert J. Farmer Member 03/01/2008 02/28/2025
Stella M. Searston Member 03/01/2008 02/28/2025
Thomas E. Newman, PG Member 03/01/2008 02/28/2025
Mr Aaron Poole Member 03/01/2018 02/28/2025
David B. Travis Member 03/01/2008 02/28/2025
Donald J. Birak Member 03/01/2008 03/15/2024
Donald C. Doe Member 03/01/2008 02/28/2025
Dr Douglas F. Hambley, PE, PG, PHD Member 03/01/2018 02/28/2025
Katie Sweeney, J.D. Member 03/01/2018 02/28/2025
Kendall Cole-Rae Member 03/01/2018 02/28/2025
Mr. Kent Cramer Member 03/01/2018 02/28/2025
Lee Terry Member 03/01/2018 02/28/2025
Leslie M. Watson Member 03/01/2018 02/28/2025
Dr Kwame Awuah-Offei Member 09/01/2022 03/15/2024
Michael P Bohan Member 09/01/2022 03/15/2024
Mr. Andrew A. Brodkey Member 09/01/2022 03/15/2024
Ian H. Douglas Member 09/01/2022 03/15/2024
Thomas L. Dyer Member 09/01/2022 03/15/2024
Penne Goplerud Member 09/01/2022 03/15/2024
Dr Greg J. Gosson Member 09/01/2022 03/15/2024
Grant A. Malensek, P.Eng./P.Geo. Member 09/01/2022 03/15/2024
Andrea K. Martin Member 09/01/2022 03/15/2024
Erik C. Ronald, PG Member 09/01/2022 03/15/2024
Luke Stephens Member 09/01/2022 03/15/2024
Ronald L. Parratt Member 03/01/2020 02/28/2025
J. Eric Shereda, PE Member 03/01/2017 02/28/2025
Frank G. Lieth Member 03/01/2017 02/28/2025
James C. Young Member 03/01/2017 02/28/2025
Tara K. Davis SME Staff 03/01/2008 02/28/2025

Description TBD

Name Position Start End
Mrs Genevieve M. Sutton Chair 03/01/2021 02/28/2026
Christine L. Linden, P. Eng. Vice Chair 03/01/2021 02/28/2026
Dr. Art S. Ibrado, PE Member 03/01/2021 02/28/2026
William P. Balaz, Jr. Member 03/01/2021 02/28/2026
Brett A. Ashley, PE Member 03/01/2021 02/28/2026
Don M. Larsen, PE, PHD Member 03/01/2021 02/28/2026
Dr Douglas F. Hambley, PE, PG, PHD Member 03/01/2021 02/28/2026
Heather N. Dougherty, PE, PHD Member 03/01/2021 02/28/2026
Joseph M. Giraudo, PE Member 03/01/2021 02/28/2026
Dr. John L. Uhrie, PE PhD Member 03/01/2021 02/28/2026
Kimberly F. Morrison, PE RG Member 03/01/2021 02/28/2026
Liane T S George Member 03/01/2021 02/28/2026
Mark E. Levin, PE, QP Member 03/01/2021 02/28/2026
Richard A. Hughes, PE Member 03/01/2021 02/28/2026
Eugenio Iasillo, PE Member 02/01/2021 02/28/2026
Brian L. Anderson, PE Member 03/01/2021 02/28/2026
Daniel E. Walsh Member 03/02/2021 02/28/2026
Bracken V. Spencer, PE Member 03/01/2021 02/28/2026
Christie M. Kearney Member 03/01/2023 02/28/2026
Richard E. Ackermann Member 03/01/2023 02/28/2026
Dave Brokering Member 03/01/2023 02/28/2026
Kori Darby Member 03/01/2023 02/28/2026
Gary M. Hartsog Member 03/01/2023 02/28/2026
Evan S. Mudd Member 03/01/2023 02/28/2026
Dr. Bibhuti B. Panda Member 03/01/2023 02/28/2026
William R. Reed Member 03/01/2023 02/28/2026
Mr Naci Umut Duru, PE, PHD Member 03/01/2022 02/28/2026
Michael X. Schlumpberger Member 03/01/2023 02/28/2026
Thom J. Seal, PE, PHD Member 03/01/2023 02/28/2026
Ashish R. Kumar, PE Member 03/01/2023 02/28/2026
Lisa N. Gonzales Member 03/01/2023 02/28/2026
Caleb D. Cook Member 05/16/2023 02/28/2026
Larry Williams Member 03/01/2023 02/28/2026
Dr. Andrew P. Schissler, PE SME Staff 03/01/2021 02/28/2050

This committee is responsible for oversight and long-range planning of SME’s internal organization/infrastructure and includes:

  • International (Global)
  • Divisions
  • Local Sections (Committees)
  • Local Section Growth

Name Position Start End
Justin D. Anderson Chair 03/01/2023 02/28/2024
Jerry Gauntt Representative 03/01/2021 02/29/2024
James C. Young Member 03/01/2021 02/28/2024
Dr. John L. Uhrie, PE PhD Member 03/01/2023 02/28/2024
Mrs Genevieve M. Sutton Member 03/01/2023 02/28/2026
Thomas A. Gray Member 03/01/2023 02/28/2026
Omar A. Smith Member 03/01/2022 02/28/2025
Rosa M. Rojas Espinoza, BS/MS Member 03/01/2022 02/28/2025
Ms Melanie Penoyar-Perez SME Staff 03/01/2018 02/28/2025

The two specific areas that the Sustainable Development Committee shall pursue are the development, monitoring and assessment of sustainable development criteria for mineral operations and the development and dissemination of best operating practices for sustainable development.

Name Position Start End
Steven F. Fecht Chair 03/01/2023 02/28/2025
Sebnem Duzgun Vice Chair 03/01/2017 02/29/2024
Karin E Olson Hoal Past Chair 03/01/2020 02/29/2024
Mr. Behrooz Abbasi Representative 03/01/2020 02/29/2024
Briana Greer Representative 03/01/2021 02/29/2024
Kelly Ward Representative 03/01/2022 02/28/2024
Sergio Escudero Representative 03/01/2022 02/28/2024
Dr. Abani R. Samal, PhD Representative 03/01/2020 04/30/2024
Garland Davis Representative 03/01/2022 02/28/2024
Dan Alexander, PE, PHD, QP Representative 03/01/2023 02/28/2025
Dr Ali Lashgari Representative 03/01/2023 02/28/2025
Amar Patel Representative 03/01/2022 02/28/2024
Dr. Deborah J. Shields Member 03/01/2020 02/29/2024
Eric J. Brandjord Member 03/01/2020 02/28/2030
Judith Bolis Member 03/01/2020 02/28/2030
Dr. Oscar J. Restrepo Member 03/01/2017 02/29/2024
Dr Ravi Ravishankar Member 01/12/2024
Joseph Starwood Member 01/12/2024
Jen Nutini Member 01/12/2024
David Varing SME Staff 04/25/2023 02/28/2030

Description TBD

Name Position Start End
William M. Gleason SME Staff 07/01/2021 06/28/2030

Description TBD

Name Position Start End
Christina Winckler Short Course Chair 03/01/2020 02/28/2030
Kate Patterson Short Course Vice Chair 03/01/2020 02/28/2030
Joseph Scalia Filtered Tailings Task Force 03/01/2022 02/28/2030
Todd W. Wisdom Filtered Tailings Task Force 03/01/2023 02/28/2030
Jessica Street Tailings Portal Chair 03/01/2023 02/28/2030
Katie Kruger Webinar Subcommittee 03/01/2023 02/28/2030
Brett Byler Webinar Subcommittee 03/01/2023 02/28/2030
Amanda Adams Chair 03/01/2023 02/28/2025
Katie Kruger Vice Chair 03/01/2023 02/28/2025
Kimberly F. Morrison, PE RG Past Chair 03/01/2023 02/28/2025
Rachel Jansen Program Vice Chair 03/01/2023 02/28/2025
Mr Cristian David Cardenas Triana Representative 03/01/2022 02/28/2030
Tara K. Davis SME Staff 03/01/2020 02/28/2050

Description TBD

Name Position Start End
Brian D. Groff, PE, Qualified Person Co-Chair 12/24/2022 02/28/2026
Dr. Fredric L. Pirkle Co-Chair 12/24/2022 02/28/2026
John J. Manes, CMA, CPG, PG Member 04/16/2018 02/28/2026
Russell T. Martin, MAI, AI-GRS Member 03/01/2018 02/28/2025
John B. Lizak, Jr. Member 04/21/2017 02/28/2025
Tara K. Davis SME Staff 03/14/2012 02/28/2025

SME Strategic Goal: SME creates value and unites OUR community. Objectives: 1) Promote effective partnerships. 2) Enhance member engagement at all levels of the organization. 3) Enhance opportunities for inclusivity and access to all programs and activities. 4) Promote initiatives to engage the next generation of leaders.

SME members receive a nomination to serve in one of these positions, based on past SME leadership experience and demonstrated skills.

Name Position Start End
Seyed Hassan Amini, PHD Chair 03/01/2023 02/28/2025
Mr. Richard J. Lambert Representative 03/01/2022 02/28/2025
Sena Cicek Representative 03/01/2023 02/28/2024
Emily Carroll, B.S.M.E Representative 03/01/2023 02/28/2024
Dr. Antonio A. Samaniego Member 03/01/2022 02/28/2025
Dr. Abani R. Samal, PhD Member 03/01/2021 02/29/2024
Leslie M. Watson Member 03/01/2021 02/28/2024
David E. Perkins Member 03/01/2023 02/28/2026
Richard Waller, B.S.M.E, M.Sc Member 03/01/2023 02/29/2024
Laura A. Nelson SME Staff 03/01/2020 02/28/2030

SME Strategic Goal: SME is the first choice for disseminating innovative mining and underground construction information, research, and technology. Objectives: 1) Provide quality platforms for the transfer of knowledge. 2) Expand opportunities for disseminating and presenting innovative research and best practices. 3) Publicize impactful ideas and trends.

SME members receive a nomination to serve in one of these positions, based on past SME leadership experience and demonstrated skills.

Name Position Start End
Jordan Oxborrow Chair 03/01/2023 02/28/2025
Dr. S. Jayson Ripke Representative 03/01/2023 02/28/2026
Nahomi Sayuri Caururo Norabuena Representative 03/01/2023 02/28/2024
Angelina K. Anani Representative 03/01/2023 02/28/2024
Jaye T. Pickarts Member 03/01/2021 02/29/2024
Mr. Mick L. McCaslin Member 03/01/2021 02/29/2024
Michael P. Donkor Member 03/01/2022 02/28/2025
Emily J. Haas Member 03/01/2023 02/28/2026
Dr. Daniel R. Palo Member 03/01/2023 02/28/2026
Tara K. Davis SME Staff 03/01/2020 02/28/2030

SME Strategic Goal: Promote mining and underground construction as multidisciplinary careers that are essential and rewarding. Objectives: 1) Assist educational institutions in promoting the industry. 2) Provide resources to attract and retain a skilled and professional workforce. 3) Recognize and support changing professional development needs.

SME members receive a nomination to serve in one of these positions, based on past SME leadership experience and demonstrated skills.

Name Position Start End
David W. Bieber Chair 03/01/2023 02/28/2025
Catherine A. Joyner Representative 03/01/2021 02/29/2024
Mr Cristian David Cardenas Triana Representative 03/01/2023 02/28/2024
Kinsley Costner Representative 03/01/2023 02/28/2024
Sarah Martens Member 03/01/2023 02/28/2026
Robert Hall Member 03/01/2023 02/28/2026
Garland Davis Member 03/01/2022 02/29/2024
Michael F. Roach Member 03/01/2021 02/29/2024
David L. Crouse Member 03/01/2021 02/29/2024
Bradley Meyer Member 03/01/2022 02/28/2025
Karin Harrington SME Staff 03/01/2020 02/28/2030

SME Strategic Goal: SME promotes responsible mining and underground construction. Objectives: 1) Provide information about responsible mining best practices. 2) Proactively identify policy and regulatory hot topics related to responsible mining. 3) Promote streamlined permitting process. 4) Support partnerships between industry, stakeholders, and government.

SME members receive a nomination to serve in one of these positions, based on past SME leadership experience and demonstrated skills.

Name Position Start End
Dr Kwame Awuah-Offei Chair 03/01/2023 02/28/2024
Matt Blattman Representative 03/01/2023 02/28/2026
Safiatu Barrie, M.Sc Representative 03/01/2023 02/28/2024
Rami Abousleiman Representative 03/01/2023 02/28/2024
Katherine A. Arnold, PE Member 03/01/2021 02/29/2024
Julie C. Lucas Member 03/01/2022 02/29/2024
Nicole Smith Member 03/01/2022 02/28/2025
Adam R. House, QP Member 03/01/2023 02/28/2026
Ms. Heather N. Lammers Member 03/01/2023 02/28/2026
Rachel Grimes SME Staff 03/01/2023 02/28/2030

The Young Leaders Committee (YLC) develops and strengthens young professionals in the mining and underground construction industry while adding value to the entire SME organization. Click a subcommittee name below to see its details.

The Annual Conference Subcommittee will provide a centralized source for all Young Leaders events surrounding the SME Annual Conference in an effort to better direct membership efforts and offerings.

To get involved with this subcommittee, apply to serve on the Young Leaders Committee.

Name Position Start End
Sena Cicek Chair 03/01/2023 02/28/2024
Rahel A. Dean-Pelikan Vice Chair 03/01/2023 02/28/2024
Joseph Trouba Member 03/01/2023 02/28/2024
Michael Karl Member 03/01/2023 02/28/2024
Jim Desrochers Member 03/01/2023 02/28/2024
Raven Refuerzo SME Staff 03/01/2016 02/28/2025

Description TBD

Name Position Start End
James E. Tabinski Chair 03/01/2023 02/28/2024
Matthew Ulizio Vice Chair 03/01/2023 02/28/2024
Kinsley Costner Vice Chair 03/01/2023 02/28/2024
Sena Cicek Member 03/01/2023 02/28/2024
Mr Tyler B. Faulkner Member 03/01/2023 02/28/2024
Nathalie Paulette Muñoz Agila Member 03/01/2023 02/28/2024
Madeline Orrell Member 03/01/2023 02/28/2024
Nahomi Sayuri Caururo Norabuena Member 03/01/2023 02/28/2024
Carolina Navia Vasquez Member 03/01/2023 02/28/2024
Raven Refuerzo SME Staff 03/01/2016 02/28/2025

The goal of the Global Sections Subcommittee is to help expand and recognize International membership in SME.

To get involved with this subcommittee, apply to serve on the Young Leaders Committee.

 

Name Position Start End
Raven Refuerzo SME Staff 03/01/2016 02/28/2025

The Young Leaders Committee (YLC) was created in 1998 to develop and strengthen young professionals in the mining industry while adding value to the entire SME organization. Through the use of subcommittees within the YLC, members will work within SME to reach student chapters, the general public and provide value to SME members throughout the year and at the Annual Meeting. While working with these different groups, members of the YLC are given opportunities for personal development and are in the position to gain and share knowledge as well as provide development opportunities to others.

To get involved, apply to serve on the Young Leaders Committee.

 

Name Position Start End
Fangyu Liu Member 03/01/2020 02/28/2024
Jared R. Olson Member 03/01/2020 02/28/2024
Amir Eskanlou Member 03/01/2020 02/28/2024
Andrew N. Cavendor Member 03/01/2020 02/28/2024
Malyree Raymond Member 03/01/2020 02/28/2024
Miss Catalina Vanegas Palacio Member 03/01/2020 02/28/2024
Kinsley Costner Member 03/01/2020 02/28/2024
Carolina Navia Vasquez Member 03/01/2020 02/28/2024
Miss Claire Elizabeth Kincaid Member 03/01/2020 02/28/2024
Sena Cicek Member 03/01/2020 02/28/2024
James E. Tabinski Member 03/01/2020 02/28/2024
Mr Alvar Jose Marin Member 03/01/2022 02/28/2026
Giorgito Giarnelly Member 03/01/2022 02/28/2026
Diana Rodriguez Member 03/01/2022 02/28/2026
Jiajia Wu Member 03/01/2022 02/28/2026
Madeline Orrell Member 03/01/2022 02/28/2026
Nahomi Sayuri Caururo Norabuena Member 03/01/2022 02/28/2026
Nathalie Paulette Muñoz Agila Member 03/01/2022 02/28/2026
William Dixon Member 03/01/2023 02/28/2027
Rami Abousleiman Member 03/01/2023 02/28/2027
Joelson Alves Member 03/01/2023 02/28/2027
Angelina K. Anani Member 03/01/2023 02/28/2027
Festus Ayinimi Animah Member 03/01/2023 02/28/2027
Cecilia Estefania Aramayo Chavez Member 03/01/2023 02/28/2027
Guillermo Bermudez Member 03/01/2023 02/28/2027
Mackenzie Best Member 03/01/2023 02/28/2027
Joseph R Bindner Member 03/01/2023 02/28/2027
Michahel Arturo Calixto Rivera Member 03/01/2023 02/28/2027
Emily Carroll, B.S.M.E Member 03/01/2023 02/28/2027
Cesar D. Juber Member 03/01/2023 02/28/2027
Zeynep Cicek Member 03/01/2023 02/28/2027
Kevin Collantes Member 03/01/2023 02/28/2027
Nina Dawson Member 03/01/2023 02/28/2027
Rahel A. Dean-Pelikan Member 03/01/2023 02/28/2027
Jim Desrochers Member 01/20/2023 02/28/2027
Ms Cassandra N Galvez Member 03/01/2023 02/28/2027
Shihua Han Member 03/01/2023 02/28/2027
Emily Hendrickson Member 03/01/2023 02/28/2027
Mark Hovingh Member 03/01/2023 02/28/2027
Michael Karl Member 03/01/2023 02/28/2027
Michael Keener Member 03/01/2023 02/28/2027
Brock Langford Member 03/01/2023 02/28/2027
Samanthas McLeary Member 03/01/2023 02/28/2027
Safiatu Barrie, M.Sc Member 03/01/2023 02/28/2027
Santiago Navia Vasquez Member 03/01/2023 02/28/2027
Marco Esau Portal Valdivia Member 03/01/2023 02/28/2027
Mr Daniel Riggs Member 03/01/2023 02/28/2027
Oluwafemi Salami Member 03/01/2023 02/28/2027
Aman Soni Member 03/01/2023 02/28/2027
Vaibhav K. Srivastava Member 03/01/2023 02/02/2027
Caitlin Strong Member 03/01/2023 02/28/2027
Chandima Subasinghe Member 03/01/2023 02/28/2027
Thiago Tolentino Silva Member 03/01/2023 02/28/2027
Joseph Trouba Member 03/01/2023 02/28/2027
Mr Cristian David Cardenas Triana Member 03/01/2021 02/28/2025
Deniz Talan Member 03/01/2021 02/28/2025
Deniz Tuncay Member 03/01/2021 02/28/2025
Elham Rahimi Member 03/01/2021 02/28/2025
Dr. Erich D. Dohm Member 03/01/2021 02/28/2025
Juan Manuel Ayerve Pena Member 03/01/2021 02/28/2025
Marie Hetherington Member 03/01/2021 02/28/2025
Matthew Ulizio Member 03/01/2021 02/28/2025
Ney Lisset Silva Hernandez Member 03/01/2021 02/28/2025
Ms Estefania Nicol Alvarez Galvan Member 03/01/2021 02/28/2025
Mr Pablo Cesar Cesar Altamirano Soto Member 03/01/2021 02/28/2025
Thomas Boundy Member 03/01/2021 02/28/2025
Mr Tyler B. Faulkner Member 03/01/2021 02/28/2025
Younes Shekarian Member 03/01/2021 02/28/2025
Raven Refuerzo SME Staff 03/01/2016 12/31/2025

The Membership subcommittee is responsible for receiving new applications, tracking member activities, providing mentorship to new and existing YL members and maintaining the Alumni Contact Database.

To get involved with this subcommittee, apply to serve on the Young Leaders Committee.

Name Position Start End
Nathalie Paulette Muñoz Agila Chair 03/01/2023 02/28/2024
Ney Lisset Silva Hernandez Vice Chair 03/01/2023 02/28/2024
Raven Refuerzo SME Staff 03/01/2016 02/28/2025

The objective of the Philanthropy & Community Outreach Subcommittee is to have more of an impact outside of SME through programs like Miners Give Back, Engineers without Boarders and The Boy Scout Jamboree. PCO will work closely with the SME Foundation and MEC to support the initiatives of these groups.

To get involved with this subcommittee, apply to serve on the Young Leaders Committee.

Name Position Start End
Raven Refuerzo SME Staff 03/01/2016 02/28/2025

The Professional Development Subcommittee aims to provide activities that focus on creating a professionally developing environment in which students, young engineers, and other SME members are able to strengthen and expand their professional skill set in a variety of different subjects, learn through mentoring, and expand networking to a larger group of professionals.

To get involved with this subcommittee, apply to serve on the Young Leaders Committee.

Name Position Start End
Mr Tyler B. Faulkner Chair 03/01/2023 02/28/2024
Aman Soni Vice Chair 03/01/2023 02/28/2024
Angelina K. Anani Member 03/01/2023 02/28/2024
Juan Manuel Ayerve Pena Member 03/01/2023 02/28/2024
Mr Cristian David Cardenas Triana Member 03/01/2023 02/28/2024
Caitlin Strong Member 03/01/2023 02/28/2024
Diana Rodriguez Member 03/01/2023 02/28/2024
Cecilia Estefania Aramayo Chavez Member 03/01/2023 02/28/2024
Elham Rahimi Member 03/01/2023 02/28/2024
Emily Hendrickson Member 03/01/2023 02/28/2024
Fangyu Liu Member 03/01/2023 02/28/2024
Guillermo Bermudez Member 03/01/2023 02/28/2024
Chandima Subasinghe Member 03/01/2023 02/28/2024
Katie Stoll Member 03/01/2023 02/28/2024
Mackenzie Best Member 03/01/2023 02/28/2024
Madeline Orrell Member 03/01/2023 02/28/2024
Matthew Ulizio Member 03/01/2023 02/28/2024
Michael Karl Member 03/01/2023 02/28/2024
Matthew Schienke Member 03/01/2023 02/28/2024
Oluwafemi Salami Member 03/01/2023 02/28/2024
Shihua Han Member 03/01/2023 02/28/2024
Santiago Navia Vasquez Member 03/01/2023 02/28/2024
Michael Keener Member 03/01/2023 02/28/2024
Sena Cicek Member 03/01/2023 02/28/2024
Joseph Trouba Member 03/01/2023 02/28/2024
Thiago Tolentino Silva Member 03/01/2023 02/28/2024
Vaibhav K. Srivastava Member 03/01/2023 02/28/2024
William Dixon Member 03/01/2023 02/28/2024
Younes Shekarian Member 03/01/2023 02/28/2024
Raven Refuerzo SME Staff 03/01/2016 02/28/2025

It is the purpose of the Student Relations Subcommittee to engage the SME student chapters and assist with all of their efforts; including, but not limited to, the student design competitions, annual student chapter reports, and chapter activities.

To get involved with this subcommittee, apply to serve on the Young Leaders Committee.

Name Position Start End
Carolina Navia Vasquez Chair 03/01/2023 02/28/2024
Safiatu Barrie, M.Sc Vice Chair 03/01/2023 02/28/2024
Ms Cassandra N Galvez Member 03/01/2023 02/28/2024
Joseph R Bindner Member 03/01/2023 02/28/2024
Rami Abousleiman Member 03/01/2023 02/28/2024
Emily Carroll, B.S.M.E Member 03/01/2023 02/28/2024
Diana Rodriguez Member 03/01/2023 02/28/2024
Joelson Alves Member 03/01/2023 02/28/2024
Mark Hovingh Member 03/01/2023 02/28/2024
Nina Astillero Member 03/01/2023 02/28/2024
Safiatu Barrie, M.Sc Member 03/01/2023 02/28/2024
Carolina Navia Vasquez Member 03/01/2023 02/28/2024
Mr Tyler B. Faulkner Member 03/01/2023 02/28/2024
Mackenzie Best Member 03/01/2023 02/28/2024
Emily Hendrickson Member 03/01/2023 02/28/2024
Santiago Navia Vasquez Member 03/01/2023 02/28/2024
Iuri Alfenas Ramos Member 03/01/2023
Raven Refuerzo SME Staff 03/01/2016 02/28/2025

Let your colleagues know how you are getting involved!